ELEKTRİK SAYACI NEDİR?
uc fazli sayacElektrik enerjisi kullanımı olan yerlerde ( ev, işyeri, fabrkika ) harcanan elektrik tüketimini ölçmek için kullanılan cihazdır. Elektrik sayacınız, ne kadar enerjiyi kullandığınız konusunda size tam bilgi verir.  Sayaçlar  kilovat/saat kwh biriminde ölçüm yapar ve hafızasına kaydetmektedirler. (akıllı sayaç ) Sayaç hattan akım çekilmesi durumun da ölçüm yapmaktadır. Eğer sistemden akım geçmiyor ise ölçme yapamamaktadır. En yaygın kullanılan elektrik sayacı, kilovat / saat cinsinden güç tüketimini ölçen sayaç çeşididir.
Gerilim var, ancak akım yoksa, dönmüyor ve eğer bir akım olmasına rağmen gerilim yoksa (pek olası değildir) ya da döndürülmez.
Fabrika iş yeri gibiyerlerde harcanan elektriği ölçmek için akım trafoları ile devreye seri bağlanmaktadırlar.

3 Fazlı Sayaç Bağlantısı

Elektrik sayaçları kullanılaçak olan ev, iş yeri ve fabrika gibi kullanım yerlerine tedaş tan gelen ilk giriş hattına bağlanmalıdır.

Elektrik sayacının bağlantısı: Elektrik sayıcımızı tesisin giriş hattından 3 faz besleme ile 2, 5, 8 numaralı klemenslere fazlar ayrı ayrı gelecek şekilde bağlanmalıdır. Sayaç tüketilen elektrik enerjisini akım trafoları ile ölçme yapacağından dolayı 3 adet akım trafosu ayrı ayrı fazlara  1 adet akım trafosu seri şekilde bağlanmalıdır. Akım trafolarının bağlantıları ise 1 inci trafo 1 ile 3 numaralı 2 inci trafo 4, 6  üçünçü ise 7 , 9 numaralı klemenslere bağlantı yapılır. Akım trafolarının s2 sekonder uçları topraklayarak sayacımızın zarar görmesini engelleriz ve 10 numaralı klemensini şebeke nötr ile besleme yaparız.

ELEKTRİK TÜKETİM HESABI

1 kilovat saat = 1000 watt-saat
Örnek : 10 saat boyunca 200 watt’lık bir elektrikli cihaz kullanılırsa, 2.000 watt saat veya 2 kilowatt saatlik güç tüketirsiniz. 200 watt x 10 saat = 2,000 watt saat veya 2 kilovat saat.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here