UL sertifikası

Bir işletme için, çalışanların düzenli olarak çevrelerinde bulundurdukları ekipmanların düzgün çalışması, müşterilerin üretilen ürünleri arızalanmadan ve yaralanmadan doğru şekilde kurabilmesi çok önemlidir.

Bir işletmedeki ürünleri sertifikalandırmak pahalı bir yöntem olabilir fakat asla göz ardı edilmeyen bir konu da güvenliktir. Müşterilerin ve iş gücünün güvenliği, marka sadakatini sağlamak için en önemli şeydir.

UL işaretleri en çok endüstriyel ekipman ve ev aletlerinde görülür. Bunlar arasında fırınlar, sigortalar, elektrik panoları, devre kesiciler, duman ve CO2 alarmları, yangın söndürücüler, sprinkler, cam ve daha binlerce ürün bulunmaktadır. Özetle, üretilen ürünün güvenli olduğunu belirtmenin yolu UL belgesidir.

Underwriter Laboratories (UL) anlamı, UL sertifikasıdır. Bağımsız bir güvenlik sertifikasyon kurumu olan şirket, en eski güvenlik sertifikası şirketlerinden biridir. Ürünleri, tesisleri, süreçleri veya sistemleri endüstri çapındaki standartlara göre sertifikalandırırlar. Bunu yaparak, çok çeşitli kategoriler için yirmiden fazla farklı UL  Sertifikası verirler. Belirli UL İşaretleri ülkeye özgüdür.

Genel UL onayı diye bir şey yoktur. Bunun yerine sertifika, listelenme ve tanınmaya göre sınıflandırmalar vardır.

 • UL Listeli Hizmet: UL standartlarını karşılayan ürünler, ürünleri test etme ve UL işaretini kendileri uygulama yetkisi veren üreticilere verilir.
 • UL Onaylı Hizmet: Başka bir ürün üretmek için kullanılan ürünlere uygulanır. Bu, daha sonraki üretimlerde kullanılmasının güvenli olduğunu gösterir.
 • UL Sınıflandırma Hizmeti: UL standartlarına uygun ürünler üreten ve kalite ve doğruluğu sağlamak için UL takibini sürdüren bir üretici tarafından ürünlere verilebilir.

UL Sertifikasının Önemi

UL, 1894 yılında Chicago’da kurulan, üçüncü taraf sertifikasyon şirketi olan Underwriter Laboratories’in kısaltmasıdır. UL, Dünyayı hem işçiler hem de tüketiciler için daha güvenli bir yer haline getirmek amacıyla ürünleri sertifikalandırmaktadır. Ürünleri test etmenin dışında, yeni ürünler geliştirilirken izlenecek endüstri standartlarını belirlerler.

Özetle, UL, yeni ürünlerde endüstri çapında standartlar belirleyen bir güvenlik organizasyonudur. Ürünlerin belirlenen standartlara uygun olduklarından emin olmak için, bu ürünleri sürekli olarak kontrol ederler. UL testi, kablo boyutlarının uygunluğundan, cihazların iddia ettikleri akım miktarını kaldırıp kaldıramayacağından emin olur. Bunun yanı sıra, ürünlerin en yüksek güvenlik için doğru şekilde üretilmesini sağlar.

Yaygın bir yanılgı, UL’nin her ürünü kendi başına test etmesidir. Bu her zaman böyle değildir. Bunun yerine UL, üreticiye ürünü UL damgasını kullanarak test etme yetkisi verir. Ardından, ürünlerini gerçekten test edip etmediklerinde ve uygun yönergeleri takip edip etmediklerinden emin olmak için düzenli olarak takip ederler. Bu, UL belgesinin işletmeler için cazip kılan birçok neden biridir.

Makinelerdeki tanınabilir UL damgasına ne kadar aşina olursanız olun, göründüğü kadar basit değildir. Genel UL onayı diye bir şey yoktur. Bunun yerine, birkaç katmana ayrılmıştır. Bu üç katman, UL listesinde, UL tarafından tanınmış ve UL olarak sınıflandırılmıştır.

Üçü de birbirine nispeten benzer olsa da, bazı önemli ayrımlar vardır. İşletmeniz için en iyisinin ne olduğunu bulmak veya UL ürünlerinin tüketicisi olarak daha fazla bilgi sahibi olmak için temel farklılıkları bilmekte fayda var.

UL’de Tanınmak Ne Demektir?

UL’de tanınan ile UL sertifikalı arasındaki en büyük fark, nihai ürünlere bir onay mührü uygulamamasıdır. UL tarafından tanınan hizmeti daha az tüketiciye yöneliktir ve daha çok diğer ürünleri yapan makine ve parçalara odaklanır. Başka bir deyişle, daha büyük bir mekanizma içindeki bir bileşenin UL standartlarını karşıladığını onaylar.

UL tanıma en çok fabrikalarda, diğer makinelere güç sağlamak için kullanılan güç kaynakları veya devre kartları şeklinde görülür. UL Tanıma, işçiler tarafından kullanılan makinelerin güvenliğini ve verimliliğini sağlar. Aynı zamanda şirketlerin daha sürdürülebilir uygulamalar için çaba göstermelerini sağlar.

UL tanıma bileşenlere odaklandığından, UL ekipmanın uygun şekilde muhafaza edilmesini sağlar. Bu, ürünü üretim sürecindeki kimyasallardan veya sıvılardan korumak için ek kurulum önlemleri gerektirebilir.

UL Onaylı damgalara ulaşmak genellikle UL Listeli damgalara göre daha kolaydır. Bunun nedeni, üreticilerin daha büyük bir sistem içinde hangi bileşenlerin sertifikalandırılacağını seçebilmeleridir. UL tanıma, endüstri standartlarında da katı değildir ve bu nedenle, bir işletmenin elde etmesi daha kolaydır.

UL onaylı sertifika, herhangi bir bileşen parçasına ve hatta bariyer malzemelerine uygulanabilir. Bağımsız ürünlerinizde UL logosunu almak istiyorsanız, UL listeli onay mührü almanız gerekir.

UL Listesinde Olmak Ne Demektir?

Muhtemelen UL Listeli terimini daha önce birçok kez duymuşsunuzdur. Görmemiş olsanız bile, mührü tanımanız çok muhtemeldir. Daha önce ne anlama geldiğinden emin olmasanız bile, UL Listeli sembolü bugün geniş bir tüketim malları yelpazesinde yer almaktadır.

UL Listeli ne anlama geliyor?  UL’de tanınmadan ne farkı var? Temel fark, sertifikanın kendisinde değildir. Daha ziyade, ne tür bir ürünün sertifikalandırıldığı ve bunun tüketici üzerinde nasıl bir izlenim bıraktığıdır.

UL Listeli sertifikasyonu çok daha fazla test içerir. UL Listeli mührü, ürünün UL tarafından ulusal olarak tanınan güvenlik ve sürdürülebilirlik standartlarına göre test edildiği anlamına gelir. Ek olarak, Bölüm 2 ortamında makul olarak öngörülebilir bir yangın, elektrik çarpması riskinden ari olduğu bulunmuştur. Bölüm 2 ortamı, tutuşabilir konsantrasyonların kullanıldığı bir alanı ifade eder.

Başka bir deyişle, UL Listeli bir onay, günlük kullanımda normal aşınma ve yıpranma altında birçok ev eşyasının güvenliğini ve uzun ömürlü olmasını sağlar. Bu, hem tüketiciye hem de ürünü üreten işletmeye fayda sağlar. Bunun nedeni, UL’nin güvenlik itibarı ve UL Listeli logosunu kullanırken markanızın doğal sorumluluğudur.

UL Sertifikası Nasıl Alınır?

Bu derece önemli olan bu sertifikayı almak hem ürüne hem de işletmeye güven duyulmasını sağlar. UL Sertifikası almak isteyen işletmelerin en çok merak ettiği soru, UL Sertifikası Nasıl Alınır? Sorusudur. UL Sertifikası Nasıl Alınır? Maddeler halinde bahsedelim.

 • Ürün ile alakalı standartlar belirlenir.
 • Üretim alanında yapılacak testler için test aletleri tedarik edilir.
 • Ürüne ait testler belirlenir.
 • Kalite yönetim biriminin sistemi doğrultusunda, dokümantasyona, UL Standartlarına uygun prosedürler dâhil edilir.
 • İşletme tarafından üretim kontrol sistemi oluşturulur.
 • Ürüne ait teknik raporlar içeren dosya hazırlanır.
 • Test edilecek ürün, UL laboratuvarına kargo edilir veya UL, işletmeye, ürünü test etme yetkisi verdiyse, kargolamaya gerek kalmadan UL damgasını kullanılarak test işlemi tamamlanabilir.
 • Ürünün testleri başarıyla geçmesi durumunda, fabrika ziyareti ve fabrika üretim kontrolü gerçekleşir.
 • Gerekli uygunlukların sağlanması durumunda, UL belgesine sahip olmaya hak kazanılır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here