Fiberin ucuna bir konektör takıldığı zaman kayıp meydana gelecektir.  Bu ışık kaybının bir kısmı doğrudan fiberden onu üreten ışık kaynağına doğru yansıtılır. Sonraki bu yansımalar lazer ışık kaynaklarına zarar verecek ve iletilen sinyali bozacaktır.

Yansımaları azaltmak için fiber optik konektörlerde yaygın olarak kullanılan iki halka cila (parlatma) tipi bulunmaktadır. Bunlar UPC ve APC olarak bilinir. Peki UPC ve APC ne anlama gelir? UPC ve APC arasındaki farklar nelerdir? Hangisi nerelerde kullanılır? Bu ve bunun gibi soruların cevaplarını sizler için derledik. İşte UPC ve APC hakkında merak edilenler ve bilmeniz gerekenler.

UPC ve APC birlesim

UPC Nedir?

UPC (ultra fiziksel Temas) daha iyi bir yüzey kalitesi ile sonuçlanan uzatılmış bir PC cilasıdır. Parlatma işlemi sırasında oluşturulan yuvarlak yüzey, liflerin ışığının hareket ettiği lif çekirdeğinin yakınında yüksek bir noktaya değmesini sağlar. UPC konektörleri hiçbir açıyla parlatılmaz.

UPC konektörü -55 dB geri dönüş kaybı sunabilmektedir. Düşük optik geri dönüş kaybı özellikleri sağlamak amacı ile makinenin cilalanmasına dayanarak seri servisler, medya dönüştürücüler ve fiber anahtarlar gibi Ethernet ağ ekipmanlarında kabul edilebilir hale getirir.

APC Nedir?

APC (Açılı fiziksel temas) bir başka yüksük cilası tarzıdır. Yüksüsü, uç yüzü elyaflara daha sıkı hale getiren ve ışık açısını doğrudan ışık kaynağına yansıtmak yerine bir açıyla kaplamaya yansıtan 8 derecelik bir açıyla parlatılmış bir fiber uç yüzüne sahiptir.

8 derecelik açı geri dönüş kaybının -60 dB veya daha yüksek olmasına neden olur. Genel olarak, Geri dönüş kaybı ne kadar yüksek olursa, iki konektörün eşleşme performansı o kadar iyi olur. APC konektörü, çoğunlukla CATV veya dağıtım anteni sistemleri gibi radyo frekansı (RF) uygulamalarında kullanılan çoklu oyun sistemlerini yönetir. Ayrıca PON ağ mimarileri veya pasif optik LAN gibi optik pasif uygulamalarda da mevcuttur.

UPC ve APC Arasındaki Farklar

UPC ve APC arasındaki farklar birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Her ikisini de birbirinden ayırt etmenin en kolay yolu yüzeyin renk kodlarıdır. Genel olarak, UPC konektörü, konektör ön yüklemesi üzerindeki mavi renkleriyle kolayca tanımlanabilirken APC konektörü yeşil renktedir.

APC UPC farkı

UPC ve APC arasındaki farkları anlamanın bir başka yolu da son yüz geometrisidir. Bir UPC cilası, iki ceketli fiber arasındaki bağlantıların optimize edilmesine yardımcı olan kubbe şeklindeki bir son yüze neden olurken, bir APC konektörü üzerindeki son yüz, sekiz derecelik bir açıda parlatılır. Bu iki bağlı fiber arasında yansıyan ışık miktarını azaltır.

C ve UPC konektörleri arasındaki en önemli performans özelliği, geri dönüş kayıplarıdır. Geri dönüş kaybı, optik ara yüzde kaynağa geri yansıyan ışığın bir ölçüsüdür. Geri dönüş kaybı ne kadar yüksek olursa, performans o kadar iyi olur. Genellikle, UPC konektörü -55dB veya daha yüksek, APC ise -65dB veya daha yüksektir.

İkisi arasındaki farklardan bahsederken değinilmesi gereken bir başka nokta da ekleme kaybıdır. Ekleme kaybı, geri dönüş kaybından farklıdır; bu, eşli bir çift aracılığıyla optik güç kaybı miktarının ölçümünü ifade eder. Konektör ekleme kaybı, yüklü bir link için izin verilen zarar bütçesini belirlemek için kablo uzunluğu kaybıyla kullanılabilir.

APC ve UPC’nin ekleme kaybı -0.3dB’den az olmalıdır. Ekleme kaybı ne kadar düşükse performans o kadar iyi olur. Düşük ekleme sağlamak, APC konektöründen daha az hava boşluğu olması nedeniyle UPC konektörüyle genellikle daha kolaydır. Bununla birlikte, APC konektörü üzerinde daha kesin açılar oluşturmak ve ekleme kaybını UPC konektörününkine yaklaştırmak için üretim teknikleri önemli ölçüde iyileşmiştir.

UPC ve APC konektörleri için Uygulama

APC konektörlerinin optik performansının UPC konektörlerinden daha iyi olduğuna şüphe yoktur. Günümüz piyasasında APC konektörleri, geri dönüş kaybına daha duyarlı olan FTTx, Pasif Optik Ağ (PON) ve ( WDM Dalgaboyu Bölmeli Çoğullama ) uygulamalarında yaygın olarak kullanılmaktadır . Ancak optik performansa ek olarak, maliyet ve basitlik de dikkate alınmalıdır. Bu yüzden bir konnektörün diğerini kazandığını söylemek zor. Aslında, UPC veya APC’yi seçerseniz, özel ihtiyacınıza bağlı olacaktır. Yüksek hassasiyetli sinyal fiber optik uygulamalarında, ilk husus APC olmalıdır, ancak daha az hassas dijital sistemler UPC ile eşit derecede iyi performans gösterecektir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here