USB, “evrensel seri veri yolu” anlamına gelir ve sektörde 20 yılı aşkın süredir mevcut olan en önemli bağlantı seçeneğidir. Geçmişte USB bağlantısında, USB çevre birimlerinin güç aktarım kapasitesinin yanı sıra veri aktarımını da büyük ölçüde artıran birçok varyasyon ve yükseltme olmuştur.

Günümüzde USB 3.0, USB 3.1, USB tip C bağlantı noktaları ve birçok farklı seçeneklerle karşılaşsanız da, tüm bu bağlantı noktaları aynı amaca hizmet eder. Bir dizüstü bilgisayar veya anakart seçmeden önce bu seçenekler hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmalısınız. USB bağlantı noktaları anakartlara monte edildiğinden, daha sonra USB bağlantısını yükseltmek mümkün değildir. Bu nedenle, bu seçenekleri anlamak ve gereksinimlerinize en uygun olanı seçmek çok önemlidir.

Bu yazımızda, USB 3.0 ve USB 3.1’i; veri aktarım hızı, güç dağıtımı, nesiller vb. gibi faktörler temelinde karşılaştıracağız.

USB 3.0 Nedir?

USB 3.0, USB 2.0 neslinin halefidir ve 2008 yılında piyasa sürülmüştür. USB 3.0, şaşırtıcı aktarım hızına sahip olması nedeniyle, USB bağlantısında tamamen bir devrim yarattı ve neredeyse on yıllık kadar seçenek haline geldi.

USB 3.0

USB 2.0’a kıyasla yeni nesil bağlantı noktaları ve kablolardan oluşan USB 3.0, 10 kata kadar daha hızlı veri aktarım hızları sağlama yeteneğine sahipti.

USB 3.1 Nedir?

USB 3.1, USB 3.0 bağlantı noktasına kıyasla neredeyse iki katı veri aktarım hızı sağlayan en yeni nesil USB bağlantı noktalarından ve kablolarından biridir. Günümüzde, yeni nesil anakartlarda ve dizüstü bilgisayarlarda en az bir USB 3.1 bağlantı noktası bulunmaktadır. USB 3.1 serisinde yer alan USB 3.1 gen 2 ve benzeri geliştirmeler sayesinde; veri aktarım hızlarını ve bağlantı noktasının güç kapasitesini daha da geliştiren birkaç ekleme de yapılmıştır.

USB 3.1

USB 3.1 ve USB 3.0 bağlantı noktaları, görsel olarak mavi renge sahip oldukları için birbirlerine çok benzemektedir. Ancak USB 3.1 bağlantı noktalarının deniz mavisi, USB 3.0 bağlantı noktaları ise koyu mavi olduğunu fark edebilirsiniz. Ayrıca, yüksek güç dağıtımı gibi ek özellikler sunan ve bilgisayar uyku modundayken bile aygıtlarınızı şarj edebilen sarı, turuncu veya kırmızı renkli USB 3.1 bağlantı noktalarını da bulabilirsiniz.

USB 3.0 ve 3.1 Karşılaştırması

USB 2.0 bağlantı noktaları, şu an için yeterince iyi olan 480 Mbps’ye kadar veri aktarım hızı sağlayabiliyordu. Ancak, bir süre sonra oldukça yavaş olduğu ortaya çıktı. Bu nedenle, USB 3.0 bağlantı noktaları tanıtıldı. USB 3.0 bağlantıları, USB 2.0 bağlantı noktalarına kıyasla neredeyse 10 kat daha hızlı veri aktarım hızına izin verdi. Şimdi bile, USB 3.0 bağlantı noktaları, yaklaşık 600+ MBps’ye dönüştürülebilen 5 Gbps’ye kadar çok hızlı bir veri aktarım hızı sağlayabilir.

USB 3.0 vs USB 3.1 Arasındaki Farklar

2013 yılında piyasaya sürülen USB 3.1 bağlantı noktaları yaklaşık 1250 MBps veya 1,25 GBps gibi şaşırtıcı bir 10 Gb/sn hızında veri aktarma kapasitesine sahiptir. USB 3.2 gen, 2×2 ek seçeneği ile aynı anda çift 10 Gbps veri aktarım şeritlerini kullanarak 20 Gbps’ye kadar veri aktarım hızı vaat ediyor.

USB 3.0 ve 3.1 Karşılaştırma Sonucu

Yeni nesil USB bağlantı noktaları bir önceki nesil USB bağlantı noktasıyla karşılaştırıldığında performans farklılıkları normal bir tüketici için kafa karıştırıcı olabilir. Öncelikle şunu bilmeliyiz ki, USB sürücülerindeki yeni nesiller, eski nesilleri anında geçersiz kılmaz. Örneğin, USB 3.1 gen 2 bir süredir piyasada, ancak yine de daha düşük bir benimseme oranına sahiptir ve yalnızca ileri teknoloji dizüstü bilgisayarlarda ve masaüstü anakartlarında kullanılabilir.

Bilinmesi gereken bir diğer şey, USB bağlantı noktalarının geriye dönük uyumluluğudur. Ancak yeni nesil bir sürücüyü eski nesil bir bağlantı noktasıyla eşleştirirseniz veya bunun tersini yaparsanız önceki nesil USB hızına ulaşırsınız.

USB 3.0 vs USB 3.1 arasındaki farklılıkları tablo halinde inceleyip, detaylandırdık. Ancak, sizin için önemli olan; yüksek hızlı veri aktarım hızıysa, sisteminiz için bir USB 3.1 gen 2 bağlantı noktası ve kablo almayı düşünmelisiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here