Vakumlu Devre Kesici

Orta gerilim dağıtım şebekelerinde kullanılan vakumlu devre kesici, ark söndürmenin vakum ortamında gerçekleştiği bir devre kesicidir. Akım taşıyan  kontakların açılması ve kapatılması ile  ark kesinti işlemi ve  kesicideki ark söndürme işlemi havası tamamen boşaltılmış vakum odasında gerçekleşir. Vakumlu devre kesici, orta gerilim de enerji hattında meydana gelen  kısa devre arızasında   hızlı bir şekilde elektrik enerjisini keser ayrıca yaylı mekanizması ile manuel olarak açma ve kapama yapabilen şalt malzemesidir. 11 KV-33 KV arasında değişen orta gerilim için kullanılır. Vakumlu kesiciler genelde kapasitif yüklerin bulunduğu hatlarda tercih edilirler

VAKUMLU DEVRE KESİCİNİN YAPISI

Vakumlu devre kesicileri seramik veya cam gövdeli  kesme hücresinden  oluşmaktadır. Hücre içersinde sabit kontaklar, hareketli kontak ve ark kalkanı olarak 3 parçadan oluşmaktadır. Sabit ve hareketli kontaklar 106 ile 107 torr basınc bulunan  vakum odasında bulunurlar. Hareketli kontaklar kontrol mekanizmasına paslanmaz çelikten yapılmış körükler ile bağlanarak hareket ettirilir.  Bu sızıntı olasılığını ortadan kaldırmak için vakum odasının kalıcı olarak kapatılmasını sağlar. Kontaklar kesme yeteneği yüksek, yüzeyleri pürüzsüz, mekanik dayanımı yüksek ve uzun ömürlü malzemelerden yapılmalıdırlar.
Ark kalkanı ; ideal yalıtkan görevi görerek kesici tüpünün  iç yüzeyine düşen metalik buharların yoğunlaşmasını  önleyerek iç dielektrik dayanımının bozulmasını önler.

VAKUMLU DEVRE KESİCİNİN ÇALIŞMA PRENSİBİ

Kesicinin  bağlı olduğu hatta meydana gelen kısa devre ve aşırı yüklenmeleri üzerinde bulundurduğu mekanik ve elektronik ısı sensörü yardımı ile algılayarak yaylı mekanizması ile kesici hemen kontaklarını ayırarak devreyi açar. Kontakların arasında ark vurulur ve ark üretimi metallerin iyonlaşması sırasında metal  buharı meydana gelir.  Buharın yoğunluğu arkın deşarj akımına bağlıdır.  Akım azaldığında, buhar tahliyesinin hızı azalarak  , kontaktların çevresindeki buharın yoğunluğu sağlanan dielektrik dayanımı ile tekrardan geri kazanılarak arkın buharlaşması önlenilir.

VAKUMLU KESİCİLERİN KULLANIM ALANLARI

Ark ocaklarında, Çimento tesisleri, Kuru tip trafolarda, Modüler Hücrele,Enerji nakil hatları
Açık şalt tipi trafo merkezleri, Sekonder Koruma Sistemleri, Çelik fabrikaları,  Petrokimya tesisleri, Taş kırma ve taş ocağı ve Sıklıkla bağlatı ve kesinti gerektiren yüksek voltaj uygulamarında çok daha iyi performans gösterir

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here