Vario-X

Murrelektronik firması, uzun zamandan beri otomasyon sektörünü için verimli, akıllı ve basit kurulum gerektiren çözümler sunuyor. Firmanın sunduğu Vario-X modüler platformu, sensör ve aktüatör sistemlerini merkezi olmayan bir temelde buluşturuyor. Vario-X, tüm uygulamalar için esnek ve ölçeklenebilir bir çözüm sunuyor. Vario-X, dijitalleşmeyi yepyeni bir seviyeye taşıyarak, kurulum, planlama, işletme ve serviste önemli zaman ve maliyet tasarrufu sağlar.

Ağa bağlı üretim ve dijital entegrasyonun otomasyonda devrim yarattığı bir Dünyada, dönüşüm süreci, otomasyon uzmanları için bazı sorular oluşturuyor. Bunların en başında, yapay zeka, makine öğrenimi gibi dijital teknolojilerin faydaları, IoT ve büyük veri analizi etkin bir şekilde kullanılanımı gibi bazı sorular yer alıyor. Buradaki zorluk, analog ve dijital dünyaları birbirine bağlayarak geçmiş ve gelecek arasında bir köprü inşa etmektir. Murrelektronik, tüm bu sorulara kayıtsız kalmayarak, kesintisiz, yüksek performanslı ve geleceğe dönük bir topoloji oluşturmak için çabalamaktadır. Başarılı bir dijital dönüşüm tutarlı bir ademi merkeziyetçilik gerektirir. Bu merkeziyetçiliğin kalbindeki kavram, parlak olduğu kadar basittir. İlk adım, güç kaynağını sigortalar ve ana güç anahtarı gibi çevresel bileşenlerle birlikte küçük, merkezi olmayan modüllere paketlemektir. Bir sonraki adım, bu kompakt üniteleri, tüm sistem veya bireysel modüler makine bileşenleri için iletişim ve kontrol elemanlarına dikkat eden endüstriyel PC’lerle birlikte doğrudan üretim makinesinin yanına yerleştirmektir. Ödüllü Vario-X otomasyon platformu bu yaklaşımın mükemmel bir düzenlemesidir. Sanayi ve üretimin kolaylaştırıcısıdır.

İlk kez, tüm otomasyon fonksiyonları gerektiği gibi ölçeklendirilebilir. Merkezi olmayan bir temelde, yani geleneksel bir kontrol kabini mimarisi olmadan uygulanabilir. Vario-X, bir platform olmasının yanı sıra, belirli amaçlara ve müşteri gereksinimlerine uyacak şekilde uyarlanabilen bir kurulum konseptidir. Verimli bir kurulum çözümü oluşturma söz konusu olduğunda, basitleştirme, modülerleştirme, sahaya aktarma ve birleştirme teknolojileri çok önemlidir. Bunlar, merkezi olmayan otomasyon konseptlerini oluşturmak için bir temel oluşturur.

Vario-X Özellikleri

Vario-X, %100 merkezi olmayan, kabinsiz otomasyon sunmaktadır. Murrelektronik Küresel İş Birimi Otomasyonu Başkanı Olaf Prein: “Otomasyon platformumuz, modüler ve şeffaf süreçler, şirketinizin tüm alanlarında daha yüksek katma değer ve sonuç olarak makine ve tesis mühendisliğinde rekabet edebilirlik ve karlılığı artırır. Vario-X, entegre kurulum konsepti sayesinde, bir makineyi kurmak için gereken süreyi yaklaşık %40 oranında azaltır.” Dedi.

Merkezi olmayan servo sürücü teknolojisi, Murrelektronik’in yeni geliştirilen bir kurulum konseptidir. Bunun en önemli bileşeni, yenilikçi hızlı bağlantı sistemine sahip MQ15 DC eklenti konnektörüdür. Önceden monte edilmiş kablolar, bağlantıların kolayca ve güvenli bir şekilde, hatta en önemlisi herhangi bir hata olmadan yapılabileceği anlamına gelir. Bu zaman kazandırır, böylece kurulum ve planlama maliyetlerini azaltır.

1.      Yüksek Performanslı, Sağlam, Basit

Merkezi olmayan servo sürücüleri sorunsuz bir entegrasyon sağlarken, Vario-X acil makine ortamında güvenilir voltaj, sinyal ve veri yönetimi sağlar. Bu yenilikçi platformun kalbinde, güç kaynağı, kontrol sistemi, anahtarlar, güvenlik teknolojisi ve IO modüllerini barındıran IP65 korumalı sağlam su ve toz geçirmez muhafazalar bulunmaktadır. Bunlar, entegre makine yapım profillerine sahip, bir arka panele kolayca takılabilir.

Çok çekirdekli bir CPU ile donatılmış olan Vario-X denetleyicisi, tüm gereksinimleri karşılayabilir. Açık kontrol platformu olarak tüm üst düzey Endüstriyel Ethernet ağlarına kolayca entegre edilebilir. 48 V sistemi, neredeyse tüm uygulama alanlarını kapsayacak kadar güç sunar.

2.      Sensörden Buluta

Vario-X ile otomatikleştirilmiş bir makine sistemine dijital bir ikiz de eşlik edebilir. Bu çok yönlü 1:1 sanal gösterimi, geleceğin tüm fonksiyonlarını ve parametrelerini içerir. Bu sayede, gerçek bir sistem kurulmadan önce proje aşamasında her şey kontrol edilebilir.

Murrelektronik, makineler ve sistemler için mühendislik dosyalarını alır, daha sonra hareketleri ve dizileri simüle edebilen özel yazılım kullanarak kinematik bir model oluşturur.

Sonuç olarak, akıllı telefon veya tablet kullanarak artırılmış gerçeklik (AR) aracılığıyla dijital sistemi görselleştirmek ve kontrol etmek gibi yenilikçi uygulamalar kolaylıkla uygulanabilir. Dijital ikiz, makine sistemini çalışırken izleyebilir ve makine verilerini okuyabilir.

3.      Üretim İçin Verimlilik Artırıcı

Üretim ve imalatta enerji verimliliği ile ilgili sürekli artan talepler de dinamik olarak desteklenebilir. Örneğin pnömatikleri çok yaygın olarak kullanılan bir teknoloji ele alalım. Ancak sayısız sistem hava sızıntısı ve verimsiz aktüatör nedeniyle çok fazla enerji harcarsa, %10 ila %20 arasında bir verimlilik derecesine sahip olabilir.

Vario-X, daha önce pnömatik olarak çalıştırılan sistem bileşenlerini elektriklendirmek için basit bir araç sunar. İşletme sahipleri atölyelerinde verimsiz, kontrolü zor ve nispeten pahalı pnömatik miktarını azaltabilir. Bu sayede, üretim planlamacıları tek bir enerji kaynağına (elektrik) odaklanabilir. Personel, belirgin şekilde daha sessiz koşullarda çalışabilir ve elbette bundan çevre de yararlanır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here