VDSL Nedir

Very High Speed Digital Subscriber Line kelimelerinin kısaltılmış hali olan VDSL, Türkçe anlam itibariyle ise Çok Yüksek Hızlı Dijital Abone Hattı demektedir. Bakır kablolar aracılığıyla abonelere hizmet sağlanan bu teknolojide, özellikle santrale yakın konumda bulunan kullanıcılara daha verimli bant genişliği sayesinde yüksek hızlar sağlar. VDSL ortalama 250 – 300 metre civarına kadar olan uzaklıklarda bile 50 Mbps hız sağlayabildiğini söyleyebiliriz. Ayrıca VDSL,  ADSL’den 5 – 10 kat daha hızlıdır.

250 – 300 metre mesafeden uzak olan durumlar için veri, bakır kablolar aracılığıyla taşındığı için kayıp yaşanabileceği için 50 Mbps’den düşük hızlar görülebilir. Teknoloji sıralaması şu şekildedir: anlamında Fiber > VDSL > ADSL. Dolayısıyla Fiber alt yapının bulunmadığı fakat VDSL ve ADSL alt yapıyı destekleyen bir yerdeyseniz, VDSL sizler için bir velinimet diyebiliriz.

ADSL alt yapılarda hızlar en fazla 16 Mbps kadar çıkabiliyorken, VDSL alt yapılarda 50 Mbps kadar hızlar almak mümkün. Ayrıca santralden aboneye gelen kadar ki yaşanan hız kaybı VDSL alt yapıda çok daha azdır.

Tabii hız kaybına sadece abonenin santrale olan uzaklığı değil, santralin yoğunluğu, port kalitesi, telefon hattı kalitesi, bilgisayarın veya cep telefonunuzun durumu, binanızın ve dairenizin içyapısı gibi birçok etken etki eder. Tabii tüm bunlara rağmen ADSL alt yapıdan çok daha kaliteli bir alt yapı olan VDSL, Fiber bir alt yapınız yoksa tercih etmeniz gereken bir teknolojidir.

VDSL teknolojisi ile ADSL teknolojisinin farkından daha net bahsetmek için bir ADSL teknolojisini de tanıyalım.

ADSL Nedir?

ADSL kelimesinin açılımı Asymmetric Digital Subscriber Line ‘dır. Türkçe karlığı olarak ise asimetrik sayısal abone hattı demektir. Yine bakır kablolar ile hizmet sağlanan bu teknoloji bakıldığı zaman çevirmeli bağlantı ile internete girilen bir sonraki dönemdir. Dönemin şartlarına göre çevirmeli bağlantıdan sonra hızlı gibi gözüken bu alt yapı günümüzdeki yerini VDSL ve Fiber teknolojilere bırakmıştır.

ADSL alt yapılarda alınabilecek maksimum hız 16 Mbps’dir. Fakat bu hız teoridedir. Çünkü yine bakır kablolar ile veri taşınan bu teknolojide VDSL teknoloji içerisinde belirttiğimiz gibi; abonenin santrale olan uzaklığı, port kalitesi, telefon hattı kalitesi, Bdk ( bina dağıtım kutusu kalitesi ) gibi birçok etki eken unsur vardır.

Bu yüzden santralin dağıtımından yani port çıkışından 16 Mbps çıktığını varsaysak bile dairedeki modeme gelene kadar dış etkenlerden kaynaklı bu hızın hepsi aboneye ulaşmayacaktır. ADSL santralden en fazla 4 km uzaklığa kadar aboneye verimlilik sağlar, bu mesafeden daha uzak olunan aboneler için sadece yavaşlık değil kopmalarda gözlenebilir.

VDSL ile ADSL Arasındaki Farklar

VDSL ile ADSL arasında birçok fark vardır. VDSL ile ADSL arasındaki farklar şunlardır:

  • VDSL’de 50 Mbps kadar hızlara ulaşabilirken ADSL’de en fazla 16 Mbps hız alabilirsiniz. VDSL teknolojisi sayesinde daha yüksek hızlara rahatlıkla erişebilirsiniz.
  • VDSL bant genişliği, ADSL’e göre daha fazla olduğu için sadece yüksek hız değil aynı zamanda kaliteli bir sinyal ulaşır. Bu da internet hızında ADSL’de olduğu gibi çok fazla dalgalanmalarla karşılaşmayacağınız anlamına gelir.
  • VDSL ile ADSL arasında sadece download anlamında değil upload anlamında da farklılık vardır. VDSL’de upload seçeceğiniz pakete göre değişkenlik gösterir fakat örneğin 50 Mbps’lik bir VDSL internet paketinde 5 Mbps upload hızına ulaşabilirsiniz fakat ADSL’de ulaşabileceğiniz upload hızları 0.5 – 1 Mbps gibi çok düşük hızlarda kalacaktır. Bu da upload hızı anlamında, VDSL’in ADSL’den 5 – 10 kat daha hızlı olduğunu gösterir.

Çevirmeli bağlantıdan sonra çıkan ilk teknoloji olması sebebiyle ADSL günümüzde çok yaygın olsa da, gelişen teknoloji ve yeniden yapılanmalar ile artık birçok yere Fiber ulaşmaya başladı. Bu yüzden iyi bir internet deneyimi yaşamak isteyenlerin, eğer alt yapısı uygunsa tercihini her zaman Fiber bağlantıdan yana eğer alt yapı bu yönde mümkün değilse VDSL teknolojisi üzerinden kullanmasını tavsiye ederiz.

Günümüz koşullarında artık internetinde elektrik gibi, su gibi bir temel ihtiyaç olduğunu gerçeğine bir de pandemi süreci eklendiği için birçok konuda internete ihtiyaç duyuyoruz. Uzaktan eğitim olsun, iş toplantıları olsun artık her şey internet üzerinden yürütülüyor. Bu şekilde online eğitim ve toplantılardan verimlilik alabilmek ise yüksek hızlı internet hızına sahip olmaktan geçiyor. Dolayısıyla size tavsiyemiz; hizmet sağlayıcınızı aradığınızda eğer bulunduğunuz yerde Fiber varsa Fiber, yoksa VDSL, o da yoksa son çare olarak ADSL bağlatabilirsiniz. Ama bulunduğunuz yerde sadece ADSL olması o bölgeye VDSL veya Fiber gelmeyeceği anlamına gelmiyor. Bu yüzden bulunduğunuz yerde VDSL veya Fiber hızında internete sahip olmak isteyenler fazlaysa sizlere tavsiyemiz bu yöndeki başvurularınızı hep birlikte olacak şekilde bir dilekçe ile hizmet sağlayıcınıza iletmeniz. Talebe göre bulunulan bölgeye VDSL veya Fiber altyapıları getirilebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here