veri madenciliği nedir

Veri madenciliği, son zamanlarda popüler hale gelen ve Big Data yani  “Büyük Veri” kavramının önem kazanması ile birlikte göz önüne gelmeye başlayan konulardan biri olarak değerlendiriliyor. Günümüz dünyasında sanal platformların ve dijital pazarlama seçeneklerinin gittikçe önem kazandığı ve kazanmakta olduğu da biliniyor. Veri madenciliği ise bu gelişmenin ayaklarından biridir. Peki veri madenciliği nedir? Veri madenciliği hakkında sık sorulan sorular ve çok daha fazlası için okumaya devam edin.

Veri Madenciliği Nedir? Ne İşe Yarar?

Veri madenciliği temelde sanal platformlarda ortaya çıkan verilerin depolanmasına bağlı olarak yararlı ve gerekli bilgilerin otomatik ya da yarı otomatik programlar aracılığı ile araştırılması işlemi olarak ifade edilebilir. Veri madenciliği hakkında birçok farklı görüş olması beraberinde görüş ayrılıklarına neden olsa da temelde veri madenciliği sanal platformların ve dijital pazarlama işlemlerinin çok hızlı bir şekilde artarak ilerlediği günümüzde bir hayli revaçta olan alanlardan biri olarak değerlendiriliyor.

Veri madenciliği, birikmiş olan verilen belli yöntemler ile araştırılması ve süzülmesi işlemi olarak adlandırılabilir. Dijital platformlarda her saniye binlerce veri kaydedilir ve depolanır. Bu işlemler beraberinde anlamlı örüntüler bulmak amacı ile verilerin irdelenmesi, araştırılması gibi hususlar veri madenciliği kapsamında değerlendirilir. Veri madenciliği hakkında merak edilen birçok husus bulunur. Bunlardan biri de veri madenciliği beslendiği kaynaklar olarak biliniyor.

Veri Madenciliği Neden Önemli?

Veri madenciliği temelde istatistik ve makine öğrenimi alanları ile yakından bağlantılı olarak çalışır. Veri madenciliği en basit anlatımı ile tamamen el ile yapılabilecek işlemlerden biri değildir. Veri madenciliği işlemlerinin gerçekleştirilmesi için en azından yarı otomatik programlar kullanılması gerekir. Veri madenciliği işlemlerinin programlar dahilinde olmadan gerçekleştirilmesini imkansız kılan ise günümüzde sanal platformlar kapsamında birikmiş olan veri sayısının bir hayli fazla olması ve sürekli artış göstermesidir.

Veri madenciliğini önemli kılan birden fazla husus vardır. Dijital pazarlama alanında ürün ya da hizmet satmak isteyen birçok kurumsal firma veri madenciliği üzerinden işlem gerçekleştirir. Veri madenciliğinin günümüzde var olan sanal platformlarda biriken veriler arasından anlam bütünlüğü çerçevesine kalan verilerin çekilmesi işlemi olduğundan bahsetmiştik. Veri madenciliğini önemli kılan ise verilerin dijital pazarlama alanında ciddi anlamda önem taşıyor olmasıdır.

Veri Madenciliği ve Dijital Pazarlama

Veri madenciliği ve dijital pazarlama sektörü temelde birbirine bağlı olan alanlardır. Daha açık bir ifade ile anlatmak gerekirse veri madenciliği dijital pazarlama sektörü için oldukça kullanışlı bir araçtır.

Veri madenciliğini ticari işletmeler için önemli kılan birden fazla neden vardır. Bunlardan bazılarına değinmek gerekirse; perakendecilik faaliyetleri, bankacılık, sigortacılık, telefonla pazarlama işlemleri, insan kaynakları yönetimi gibi alanlardan bahsedilebilir. Ticari işletmelerin günümüzde hem fiziksel olarak hem de sanal platformlarda varlıklarını sürdürürken veri madenciliğinden faydalandığı bilinir.

Perakendecilik veri madenciliği işlemlerinden çapraz satış ve market ürün yerleştirme işlemleri için faydalanır. Bankacılık faaliyetleri ise müşteriler ile ilişkiler,  kampanya takibi gibi alanlarda veri madenciliğinden faydalanılır. Sigortacılık alanında veri madenciliği tazmin talebi belirlenmesi alanında işlev görmektedir. Söz konusu ticaret olduğunda ister dijital pazarlama olsun ister normal ticari faaliyetler olsun veri madenciliği aktif olarak kullanılmaktadır.

Veri madenciliği günümüz dünyasında sıkça başvurulan alanlardan biridir. Veri madenciliğinin gelişmesi ile ise yapay zeka, makine öğrenimi, istatistik gibi alanlar ile iş birliği ve bu alanlarda teknolojinin gelişmişlik düzeyi ilgilidir. Veri madenciliği geleceğin revaçta olan sektörleri arasında görülmektedir. Alan hakkında bilim insanları tarafından ortak bir tanımlama yapılmamasına rağmen alanın oldukça ihtiyaç duyulan bir alan olduğu da kabul ediliyor.

Veri Madenciliği Bölümü

Big data ve yapay zekayı fazlasıyla içererek büyük projelerde yer gösterilen veri madenciliği alanı ülkemiz kapsamında da yine fazlasıyla talep edilen bölüm ve meslek dalları arasında yer almaktadır. Özellikle de ileride teknoloji kapsamında kariyer düşünen ve bu alanda hedefleri de olan kişilerin veri madenciliği bölümü için tercih yapması da son derece mantıklıdır. Sizler de başta veri madenciliği bölümü olmak üzere alt dallarındaki bölümleri de takip ederek yine çok iyi biçimde bölümü okuyabilir ve başarıyla mezun olarak veri bilimcisi de olabilirsiniz. Sizler de bu gibi fırsatları sizlere sunan veri madenciliği bölümünü en başarılı biçimde bitirerek piyasaya atılabilir ve neticesinde de hedeflerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here