veri madenciliği nedir

Gelişen günümüz teknolojisi ve dijitalleşen dünyamız içerisinde neredeyse bir çok alanda işlemlerimizi mobil veya bilgisayar üzerinden gerçekleştirebilir hale gelmiş bulunmaktayız. Kendi iş yerinizde tuttuğunuz veriler, banka kart verileriniz, cep telefonu veya bilgisayar içerisindeki verileriniz gibi bir çok etkenin muhafaza edilmesi konusu akıllara veri madenciliğini (Data Mining) getirmektedir. Aslında bir çok disiplinle ilişkili bir biçimde çalışır ve yapay zeka, veri tabanı teknolojilere hitap eden geniş kapsamlı bir alandır.

Veri madenciliği büyük bir yığın arasında bulunan bilgilerin, bilgisayar programları aracılığıyla geleceğe dönük kullanılabilme imkanını bizlere sunar. Yani faydalı bilgiyi önünüze serer diğer bir deyişle bilgiyi madenler.

İnsanoğlunun faydalı bilgiye ulaşması günümüz şartları itibariyle büyük önem arz etmektedir. Bu nedenle veri madenciliği büyük bir gereksinim haline gelmiştir. Küreselleşen dünyada her an her bilgiye doğru veya yanlış bir şekilde net üzerinden veya sosyal medya ağları üzerinden ulaşabilmek mümkün hale gelmiştir. Bu yüzden artık verinin değil, bilginin önemli olduğu bir çağda yaşamaktayız.

Büyük şirketler, üreticiler doğru ve faydalı bilgiyi bunca bilgi karmaşası içerisinden çekip çıkarmalıdır ki yapılacak olan araştırma ve geliştirme çalışmaları daha sağlıklı bir hale bürünebilsin.

Veri madenciliği konusunun ilk adımı tabi ki de ulaşılacak olan bilgiye karar vermektir. Bu konuda sonuca ulaşma en sağlıklı yol net, kararlı ve planlı olmaktır. Söz konusu olan bilgi bir sınıflandırmaya tâbi tutulur ve bilgiye en uygun veri tabanı bu sayede seçilmiş olur. Unutulmaması gereken noktalardan bir tanesi de, araştırmaya kaynaklık edecek olan verilerin ve bu veriler içerisinden edinilen bilgiler içerisinde gereksiz ve konudan uzak olan bilgilerin ayıklanmasıdır. Bu hususlara dikkat edilmelidir ki ortaya sağlıklı sonuçlar çıksın.

Daha sonra ortaya koyulmuş olan bilgilerin farklı metotlarda işlenerek birbirine bağımlı bir şekilde ortaya sunulması işlemidir.

Verilerin tıpkı metinde yer aldığı gibi uygun metotlar eşliğinde madenlerinden alınıp şekillendirilmek üzere işletmelere, araştırmacılara stratejik ve hassas konularda ön ayak olma konusunda oldukça sağlıklı olduğunu unutmamak gereklidir.

İşletmeler için hem kendi yönetim alanlarında, hem de önemli bir mesele olan müşteri potansiyeli belirleme, veri madenciliği oldukça yardımcı olmaktadır.

Ticari olan her işte programın olduğunu göz önünde bulundurursak, veri madenciliği konusu sistematik bir şekilde olaya kendini adapte edebilmektedir.

Güvenliği tehdit edebilecek herhangi bir unsurun tespit edilebilmesi ve ürünlerin müşteri alanına doğru bir şekilde yönlendirilebilmesi en önemlisi ise yeni fikir ve yöntemlerin oluşturulabilmesidir.

Kullanıldığı alanlar daha çok biyoloji, tıp ve genetik olsa da günümüz teknolojisi ve dijital dünyanın getirileri ile birlikte görüntü sağlayabilme yöntemleri sayesinde pazarlama, eğitim, bankacılık ve mühendislik gibi bir çok alanda sağlıklı ve doğru bilgi işleme de veri madenciliğine başvurulmaktadır.

Bir öğrencinin başarısını, kariyerini belirli periyodlar halinde izlenebilmesini, bir mağazanın veya markanın müşterilerinin satın alma sıklığını öğrenebilmesini, mobil kullanıcılar üzerinden saptayabilmektedir.

Kaliteyi iyileştirme, başarı artırma, ürün pazarı durum ölçümü gibi alanlarda çeşitli çalışmalara adım atılmaktadır.

Veri madenciliği ülkemizde ve dünyada değişen koşullara bağlı olarak pek çok alanda kullanımını artıracağı, teknoloji ile birlikte kullanım yelpazesini, derinliğini artıracağı düşünülmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here