Sunucular, modern zamanların vazgeçilmez ekipmanlarıdır ve çeşitli alanlarda sunucular bulunmaktadır. Örneğin, online oyunlar için oyun sunucu, veritabanı depolaması ve yönetimi için veritabanı sunucusu vardır.

Veritabanı sunucusu, web sunucusunu ve veritabanı yönetim sistemini birbirine bağlayan ara yazılım sayesinde, web sunucusu ile arka plan uygulaması veya veritabanı arasındaki işlem işleme ve veri erişimi dâhil olmak üzere tüm uygulama sunucularının işlenmesinden sorumludur.

Veritabanı sunucusu, veritabanı sistemi temelinde kurulur, veritabanı sisteminin özelliklerine sahiptir ve kendine özgü bir yönü vardır. Veritabanı sunucusu ne işe yarar? Maddeler halinde inceleyelim.

 • Veritabanı sunucusunun işlevlerinin en başında; Sistem yapılandırması ve yönetimi, veri erişimi ve güncelleme yönetimi, veri bütünlüğü yönetimi ve veri güvenliği yönetimi dâhil olmak üzere veritabanı yönetimi işlevleri gelmektedir.
 • Veritabanı sunucusunun görevlerinden bir diğeri; veritabanı sorgulama ve işleme işlevidir, bu işlev, veritabanı alma ve değiştirmeyi içerir.
 • Veritabanı sunucusunun en önemli görevlerinden biri de; veri içe/dışa aktarma yönetimi, veri tabanı yapısı bakımı, veri kurtarma işlevleri ve performans izleme dâhil olmak üzere veri tabanı bakım işlevleridir.
 • Veritabanı sunucusu, veritabanı ile paralel çalışır. Veritabanına aynı anda erişen birden fazla kullanıcı olduğundan, veritabanı sunucusu aynı anda meydana gelen birden çok olayı işlemek için paralel bir çalışma mekanizmasını desteklemelidir.

Veritabanı Sunucusunun Avantajları Nelerdir?

 1. Daha Az Programlama

Veritabanı sunucusu, veri işleme için standart bir arayüz API’si (Uygulama Programlama Arayüzü) sağlar.

 1. Yüksek Veritabanı Güvenliği

Veritabanı sunucusu, performansı ve eşzamanlılık kontrolünü izlemek için araçlar sağlar. Veritabanına yetkili erişimden ve ağ yönetiminden veritabanı yöneticisi sorumludur.

 1. Veri Güvenilirliği Yönetimi

Veritabanı sunucusu, birleşik veritabanı yedekleme/geri yükleme, veritabanı yönetim araçlarını başlatma/durdurma sağlar.

Veri Güvenilirliği Yönetimi

 1. Bilgisayar Kaynaklarının Tam Kullanımı

Veritabanı sunucusu, veri yönetimini ve işlemeyi istemciden ayırır, böylece ağdaki bilgisayar kaynakları esnek bir şekilde kullanarak, en verimli performansa ulaşırlar.

 1. Geliştirilmiş Sistem Performansı
 • Ağ yükünü büyük ölçüde azaltabilir.
 • Operasyonu koordine eder, kaynak rekabetini azaltır ve kilitlenmeyi önler.
 • Çevrimiçi sorgu optimizasyon mekanizması sağlar.
 1. Genişletilmesi Kolay
 • Aynı tip birden çok işlemcinin yatay olarak genişletilmesini destekler.
 • Birden çok sunucunun yatay genişlemesini destekler.
 • Dikey genişlemeyi desteklediği için, sunucu daha güçlü bir bilgisayara nakledilebilir, işleme verilerinin yeniden dağıtılmasını içermez.

Veritabanı Sunucusu Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her sunucuyu seçerken dikkat edilmesi gereken özellikler bulunmaktadır. Aynı şekilde veritabanı sunucusu seçerken de dikkat edilmesi gerekenler vardır.

 1. Yüksek Performans İlkesi

Seçilen sunucunun yalnızca işletim sistemi ve iş işleme gereksinimlerini karşılayamadığından, aynı zamanda belirli bir süre içinde iş hacminin büyümesini de karşılayabildiğinden emin olun. Genellikle gerekli sunucu TpmC değeri ampirik bir formüle göre hesaplanabilir (Tpmc, bir bilgisayar sisteminin işlem işleme kapasitesini ölçmek için kullanılan bir programdır) ve ardından çeşitli sunucu üreticileri ve TPC kuruluşları tarafından yayınlanan TpmC değeri karşılaştırılabilir. Aynı zamanda hesaplanan TpmC değerini sunucunun piyasa fiyatından/teklifinden çıkararak TpmC değerinin birim başına fiyatını alın ve ardından maliyet/performansı açısından en iyi veritabanı sunucusunu seçin.

Sonuç olarak, veritabanı sunucusu için işlemci performansı çok kritiktir. CPU’nun ana frekansı çok yüksek olmalı ve büyük bir önbelleği olmalıdır.

 1. Güvenilirlik İlkesi

Güvenilirlik ilkesi, tüm ekipman ve sistemlerin seçiminde, özellikle büyük işleme gereksinimleri ve uzun süreli çalışma gerektiren büyük sistemlerde birincil husustur. Sunucu sisteminin güvenilirliği göz önüne alındığında, sadece sunucunun tek bir düğümünün güvenilirliği veya kararlılığı değil, aynı zamanda sunucu ile ilgili yardımcı sistemler (ağ sistemleri, güvenlik sistemleri, uzaktan yazdırma gibi) arasındaki bağlantının genel güvenilirliğidir. Gerektiğinde, anahtar sunucular, çift makineli etkin yedekleme veya küme paralel erişim teknolojisi ve hatta muhtemelen tamamen hataya dayanıklı makineler gibi küme teknolojisini de dikkate almalıdır.

Sunucu yedeklilik teknolojisine sahip olmalıdır. Aynı zamanda sabit disk, ağ kartı, bellek, güç kaynağı ve diğer ekipmanların kararlı ve dayanıklı ve performanslı olması oldukça önemlidir.

 1. Ölçeklenebilirlik İlkesi

Seçilen sunucunun mükemmel ölçeklenebilirlik ilkelerine sahip olduğundan emin olun. Sunucu, tüm sistem işlemlerinin çekirdeği olduğundan, giriş ve çıkış hızları, ağ iletişim hızları dâhil olmak üzere büyük bir veri aktarım hızına sahip olması gerekir. Ayrıca sunucunun belirli bir süre içinde iş geliştirmenin getirdiği veri miktarını işleyebilmesi ve ilgili zamanın iş geliştirme ihtiyaçlarına göre kendini güncelleyebilmesi gerekir.

Örneğin, yükseltme merkezi işlem birimi modeli, bellek genişletme, sabit disk genişletme, ağ kartlarının değiştirilmesi, terminallerin eklenmesi, disk dizisi bağlantısı veya diğer sunucularla merkezi verilere eş zamanlı olarak erişen küme sistemi vb. Tüm bunlar, seçilen sunucunun genel olarak iyi bir ölçeklenebilirliğe sahip olmasını gerektirir. Büyük bir faturalandırma sisteminin tasarımında, genel veritabanı ve faturalama uygulama sunucusu, güvenilirliği artırmak için bir küme yöntemini benimseyecektir. Veri hacmi ve yatırım konularına göre bağlı disk depolama sistemi, DAS, NAS veya SAN gibi uygulama teknolojilerini benimseyebilir.

Sonuç olarak, sunucunun giriş çıkışları yüksek olmalıdır aksi halde hem CPU hem de bellek yüksek performanslı olduğunda darboğaz yaşanacaktır. Ayrıca sunucu, gelecekteki kurumsal geliştirme ihtiyaçlarını karşılamak için daha iyi ölçeklenebilirliğe sahiptir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here