vhdl nedir

VHDL, dijital devreleri tanımlamak ve elektronik tasarımın otomasyonu için kullanılan IEEE tarafından düzenlenen uluslararası bir standarttır. VHDL, VHSIC ve HDL iki kısaltma kombinasyonundan üretilmiş bir kısaltmadır.

VHDL, VHSIC Donanım Tanımlama Dilidir. VHSIC, Çok Yüksek Hızlı Entegre Devrenin kısaltmasıdır. Elektronik sistemlerin davranışını ve yapısını tanımlayabilir, ancak ASIC’ler ve FPGA’lar gibi geleneksel elektronik devrelerin yanı sıra geleneksel dijital devrelerin yapısını ve davranışını tanımlamak için özellikle bir dil olarak uygundur.  Sözdizimi ve kullanım şekli çok benzer olmasına rağmen bir programlama dili değildir. VHDL ile yazılan kodlara karşılık olarak FPGA üzerinde işi yapacak bir mantık devresi ve fiziksel devre oluşturmak gerekir.

VHDL ortaya çıkmadan önce, bir elektronik devre tasarlamak için şematik izleme araçları gerekiyordu. 1983 yılında ABD Savunma Bakanlığı’nın üçüncü taraf tedarikçiler tarafından elde edilen ASIC’lerin ekipmanlarının nasıl çalıştığını öğrenmek için bir yarışma önerdi. Bu yarışma sonucunda VHDL ortaya çıktı ve   ilk kullanımı mikroelektronik cihazlarda ASIC’yi izlemek oldu.

VHDL Algoritmik seviyeden kapı seviyesine kadar birçok soyutlama seviyesinde bir dijital sistemi modellemek için kullanılabilir.  Modellenen dijital sistemin karmaşıklığı, tam bir dijital elektronik sisteme göre farklı olabilir.  VHDL programlama için Xilinx ISE simülasyonu kullanabilirsiniz.

Xilinx ISE, HDL tasarımlarının sentezi ve analizi için Xilinx tarafından üretilen, geliştiricinin tasarımlarını, derlemesini ve zamanlama analizini yapmasın sağlayan bir yazılım aracıdır.

VHDL’nin Özellikleri

  • Dil halka açıktır, insan tarafından okunabilir, makine tarafından okunabilir.
  • Dil, esnek tasarım yöntemlerini destekler: yukarıdan aşağıya, aşağıdan yukarıya veya karışık.
  • Dilde, bileşenler, işlevler, prosedürler ve paketler gibi büyük ölçekli tasarım modellemesini kolaylaştıran öğeler bulunur aynı zamanda farklı CAD ve CAE araçları arasında bir iletişim ortamı olarak da kullanılabilir.
  • Yazılan kodlar, simülasyonla doğrulanabilir.
  • Hem eşzamanlı hem de eşzamansız zamanlama modellerini destekler.
  • Farklı kütüphane bileşenlerini tanımlamak için ortak bir dil kullanılabilir.
  • Dilin tasarım boyutunda herhangi bir sınırlama yoktur.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here