Vizyon Nedir

Kurumsal ve şirketsel olarak düşünüldüğünde en çok ele alınan konulardan biri de vizyon nedir konusudur. Bu anlamda vizyon kurumların geleceğini, hedeflerini şekillendiren en önemli kavramlardan biridir. Aslında vizyon en temel anlamda hayal kurmayı etkinleştirir. Çünkü hayalleri olan ve bu hayallerini de hedefleri ile birleştiren kişilerin bu alanlarda çeşitli birçok adım atmaları da gözlemlenmektedir.

Bu anlamda sizler de başta vizyon kelimesinin ne anlama geldiğini bilerek hareket etmeli neticesinde de yine vizyonunuzu belirleyerek en etkili biçimde adımlarınızı atmalısınız. Gelecek resmi olarak tanımlanmakta olan vizyon kavramının son derece önemli olduğunu da tekrar ele almak gerekir. Nitekim çok büyük şirketlerin ya da ilkel şirketlerin vizyon anlamında son derece aktif olmaları da beklenmektedir. Nitekim, kişilerin, şirketlerin geleceğini ele alan, gelecekte nasıl bir potansiyele sahip olacağına etki eden en önemli terimlerden biridir.

Vizyon Sahibi Ne Demek

Vizyon, kelime anlamı olarak gelecek resmi olarak tanımlanmaktadır. Yani hayal ile hedef arasındaki köprüyü kuran en ince çizgi olarak karşımıza çıkan vizyon kurumsal anlamda çalışmalarını sürdüren ya da bireysel olarak projelerini evrensel biçimde devam ettiren kişilerin sahip olması gereken bir konudur.

Peki vizyon sahibi ne demek? Aslında hayali olan, hedeflerini gerçekleştirmek için uzun vadeli adımlar atan kişilere verilen unvandır. Vizyon sahibi olan insanlarda genellikle geleceğe yönelik adımlar ve planlar görülmektedir. Bu kapsamda özellikle de büyük şirketleri yöneten birçok yönetici ve lider pozisyonundaki kişilerin sahip oldukları vizyonlar ile birlikte bu amaçlarına ulaşmaları da beklenmektedir. Vizyon sahibi olan insanların genelde büyük düşündükler ve özellikle de girişimcilik alanında önemli projelere, işlere de imza attıkları bilinmektedir. Bu kapsamda sizler de özel sektörde ya da kurumsal anlamdaki şirketlerde varlığınızı devam ettirebilirsiniz.

Misyon Vizyon Nedir?

Bu kavramlar neye yarıyor gibi sorular en çok sorulan sorular arasındadır. Bu anlamda özellikle de sadece büyük şirketler için değil küçük işletmeler ya da bireysel kurulan firmalara ait sitelerde de vizyonumuz ve misyonumuz yazılarını, sayfalarını ele almak mümkündür. Misyon, o şirketin, sitenin ya da projenin neler ile uğraştığını, müşteri potansiyelinin ve kitlesinin neler olduğunu ve en temel anlamda ne için hizmet verdiğini anlatan yazılardır.

Misyonu ile birlikte vizyonu da olan şirketlerin vizyon kısmında ise şirketin ya da projenin gelecekte ne gibi hedefleri olduğunu, hangi alanlarda yaygınlık göstermek istediğini ve müşteri hedefinin de hangi kitleler olduğuna dair önemli detaylar, bilgiler bulunmaktadır. Bu kapsamda şirketlerin sahip olduğu misyon ve vizyon kısımlarında o şirkete ait potansiyelleri, hedefleri görmek mümkündür.

Sonuç:

 • Misyon: Bir süre içinde amacınıza ulaşmak için yaptığınız şeydir.
 • Vizyon: Şirketin dünya çapında, müşterileri ve kendisinde görmek istediği gerçektir.

Vizyon ve misyon Örnekleri

Bu anlamda örnek verecek olursak, ülke çapındaki büyük şirketlerin uzun vadede müşteri kitlesinin nasıl artırılacağı, iş potansiyelinin ne derece artırılacağı ve hizmet kalitesinin de aynı oranda nasıl artacağı ile ilgili önemli detayları vermekte olan alandır. Bu kapsamda özellikle de vizyon sahibi olan şirket ve yöneticilerin uzun vadede başarıyı hedeflemeleri de aynı oranda karşımıza çıkmaktadır. Başarılı birçok şirket ve firmanın da yine aynı biçimde vizyona sahip olmaları bu anlamda vizyon kavramının ne kadar önemli olduğunu da söylemek mümkündür.

Aşağıda bazı tanınmış küresel şirketlerin vizyonları yer almaktadır:

 • Google: “Dünyanın en prestijli ve en önemli arama motoru olmak.”
 • Nike: “Dünyanın bir numaralı atletizm şirketi olmak.”
 • Mastercard: “Paranın ötesinde bir dünya hayal edin.”
 • Inditex: “Müşteri nişinin olduğu her alana ulaşabilen, farklı tasarım ve modalar elde edebilecek giyim üretimi, pazarlaması ve dağıtımında lider firma olmak.”
 • Toyota: “Amerika’daki en başarılı ve saygın otomobil şirketi olmak.”
 • Disney: İnsanları mutlu etmek
 • Ikea: Birçok insan için daha iyi bir günlük yaşam yaratmak.

Dünyaca  tanınmış teknoloji şirketlerin misyonları:

 • Tesla: en kısa sürede pazara cazip elektrikli otomobilleri pazara sunmak ve ulaşılabilirliği hızlandırmak.
 • Kickstarter: yaratıcı projelerin hayata geçirilmesine yardımcı olmak.
 • Microsoft: Dünyada insanların ve işletmelerin etkinleştirmek
 • Google: Dünyanın bilgisini organize etmek ve evrensel olarak erişilebilir ve kullanışlı hale getirmek
 • Adobe: Web’i ileriye taşımak ve web tasarımcılarına ve geliştiricilere dünyadaki en iyi araçları ve hizmetleri sunmak.
 • İntel: Dünyadaki herkese akıllı, bağlantılı cihazlar getirmek
 • Cisco: Müşterilerimiz, çalışanlarımız, yatırımcılarımız ve ekosistem ortaklarımız için benzeri görülmemiş bir değer ve fırsat yaratarak İnternet’in geleceğini şekillendirmek.
 • Walt Disney: Marka portföyünü içeriğini, hizmetlerini ve tüketici ürünlerini farklılaştırmak için kullanarak dünyanın önde gelen eğlence ve bilgi üreticileri ve sağlayıcılarından biri olmak.
 • Linkedin: Dünyanın profesyonellerini daha üretken ve başarılı kılmak için bir araya getirmek.
 • Facebook: İnsanlara paylaşma ve dünyayı daha açık ve bağlantılı hale getirme gücü vermek.

İş vizyonunun özellikleri

Vizyonun temel özellikleri arasında şunu vurgulayabiliriz:

 • Çekicidir: Kuruluşun tüm üyelerinin ulaşmak istediği bir durumu ifade eder.
 • Anlaşılması ve iletilmesi kolaydır: Doğru karar vermeye ve kaynak tahsisine yardımcı olur.
 • İlham verici ve cesaret vericidir: organizasyon için bir motivasyondur ve eylemi teşvik etmeye hizmet etmelidir.
 • Geniş: görüş alanı uzun vadeli ve gelecek için hedefler içermelidir.
 • Gerçekçidir: çevreyi, teknolojiyi, organizasyon kültürünü, kaynakları ve rekabeti hesaba katarak güvenilir olmalıdır

Vizyonsuz Nedir?

Çoğu başarısız girişimin en önemli etkenlerinden biri de yönetici ve liderlerin vizyonsuz biçimde hareket ederek bu anlamda hedefi olmadan, amacını bilmeden yapılan hamlelerdir. Bu noktada özellikle de vizyona sahip olan kişilerin daha başarılı oldukları da bilinmektedir. Sizler de başarılı bir iş süreci sürdürmek amacıyla vizyona sahip olmanız gerekmektedir.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here