Volkswagen şarj

Volkswagen, ev veya ofislere kurulabilen ve mevcut genel AC şarj istasyonlarının şarj süresinin yalnızca yarısını gerektiren küçük boyutlu bir 22kW DC şarj yuvası çıkardı. Ancak herkes, orta hızdaki bu şarj yönteminin gerçekten faydalı olup olmayacağını merak ediyor.

Volkswagen, Almanya’daki 5 şehirde, kullanıcılar ve şirketler için, genel AC şarj istasyonlarından neredeyse iki kat daha hızlı olan 22kW güce sahip küçük boyutlu, duvara monte DC şarj istasyonu kurmayı içeren bir test programı başlatacak.

Elektrikli Araçlar İçin Şarj İstasyon Yöntemleri

Şu anda elektrikli araçlar için, her biri farklı kullanım senaryosuna sahip üç ana şarj yöntemi bulunmaktadır.

1.Yöntem:  En yavaş ve en basit yöntem, evde prize takıldığında aracı şarj eden taşınabilir bir şarj kablosu kullanmaktır. Tayvan’daki 110V gerilime göre hesaplanırsa güç 1.5kW’tır, Bu geçici güç ikmali için uygundur bir şarj yöntemidir. Ancak birincil şarj yöntemi olarak optimal olmayacaktır.

2.Yöntem: AC yaklaşımını benimseyen ve Tayvan’da 7Kw gücünde, daha yaygın bir güç seviyesi. Bu yöntemde maksimum 11kW gücüne ulaşabiliyor ve yaygın olarak görülüyor. Halka açık şarj istasyonları şeklinde kullanıma sunulan bu yöntem; elektrikli araç üreticileri tarafından sağlanan bu ev tipi şarj istasyonu genellikle % 100’lük tam şarj doluluğuna genellikle 6-8 saat gerekir arasında ulaşabiliyor.

3.Yöntem: Minimum 50kW güce sahip en hızlı ama en zahmetli DC hızlı şarj istasyonudur ( Tesla tarafından üretilmiştir ve Supercharger olarak anılır. ) Maksimum 250kW gücüne ulaşabilirken, Porsche ise bu yöntem ile mevcut pazardaki en yüksek 800kW hızlı şarj teknolojisine ulaşabilmiş durumdadır.

Hızlı şarj istasyonu olarak bilinen bu yöntem ile 30 dakika içerisinde pilin% 80’ini şarj edebilir. Bu şarj, uzun mesafeli yolculuklarda pilin yenilenmesi için uygundur.

DC Hızlı Şarj İstasyonunun Çalışma Mantığı

Büyük oranda yenilenebilir enerji kullanılan DC Şarj İstasyonun çalışma sistemi, gücü düzenleyebilen ikili şarjı kolaylaştırmasıdır.

Nötr sarj yöntemi sayesinde, birçok sorunu çözebilir. Ancak kurulum ve elektrik şebekesinden gelen desteğin derecesine bağlı olarak ilk kurulum biraz maliyetli olabilir.

Volkswagen, DC hızlı şarj yöntemini hızla hayata geçirmede oldukça kararlı gözüküyor. Volkswagen, önümüzdeki 6 ay içinde, potansiyel ticari operasyonda değerlendirme için kullanılacak 20 test ünitesinden verileri toplayacak.

Eğer DC hızlı şarj istasyonu toplanan verilerle verimli bir şekilde hayata geçirilebilirse; Volkswagen’in elektrikli modeli olan; Volkswagen ID.4 ve Audi e-tron, gelecekte bu özel işlevi ilk önce destekleyen elektrikli araç modelleri arasında yer alacaklar.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here