volt ve Amper nedir

Bu günkü yazımızda gündelik hayatımızda ve meslek hayatımızda sıklıkla duymuş olduğumuz elektrik birimleri olan Volt (V)  ve Amperin (A) elektrikde neleri ifade ettiğini sizler için açıklayacağız.

Elektrik enerjisi hayatımızın her alanında vardır. Elektrikli bir ürün aldığımızda genelde iki konuya dikkat ederiz ürün kaç volt ile çalışıyor bide kaç amper çektiğine bakarız. Peki volt- Amper bize neyi ifade ediyor?

Volt Nedir?

Uluslararası Birimler Sisteminde (SI) standart potansiyel farkı ve elektromotor gücünü, ve iki  nokta arasındaki dağıtılan potansiyel enerji miktarı olarak tanımlarız.

Elektrik yük  birimine bir alıcı  yerleştirildiğinde voltaj bu noktada potansiyel enerjisini gösterir . Teknik olarak bir elektrik devresinde bulunan enerjinin (joule) iki nokta  arasındaki potansiyel enerji farkı olan volt cinsinden ölçülür. Yükü bir noktadan diğerine taşımak için elektrik yüküne karşı birim şarj başına yapılması gereken işe eşittir.

Voltaj skaler bir miktardır; yönü yok. Ohm Yasası, gerilimin mevcut zamana dirençle eşit olduğunu göstermektedir. Gerilim denklemlerde ve projelerde (V) harfi ile temsil edilir.

Elektrik potansiyeli birimi, 1745-1827 yılları arasında yaşayan bir İtalyan fizikçi olan Alessandro Volta’nın adını almıştır.

Volt hesaplama formülü:

V= Gerilim (Volt)

I= Akım (Amper)

R= Direnç (Ohm)

V= I x R

Amper  Nedir?

Akım, elektronların, tam bir elektrik devresindeki bir noktadan saniyede geçen akış hızıdır.  Bir amper (akım), bir saniyede benzersiz bir noktadan geçen bir elektrik yükü coulomb’u olarak tanımlanır.

Amper akımı ölçmek için kullanılan uluslararası birimdir. Akım (I) ile gösterilir sembolü ise (A) dır.

1 amperlik bir akım, bir elektronun coulom bunun (yani 6.24 milyar milyar (6.24 x 10 18 ) elektron) 1 saniyede bir devredeki tek bir noktadan geçtiği anlamına gelir .

Amper , Fransız matematikçi / fizikçi Andre Marie Ampere şerefine adlandırılmıştır.

Amper birimleri ve kullanılan semboller:

A = büyük miktarda akım için amper (1.000).
mA = miliamper, bir amperin binde biri (0,001).
uA = mikroamper, bir amperin milyonda biri (0.000001)

Miliamper veya mikroamper küçük elektrik akım birimdir. Miliamper veya mikroamper aralığında daha küçük akımları ölçmek için kullanılan aletler, miliampermetre veya mikroampermetre olarak adlandırılır.

Amper hesaplama formülü:

I= Akım

V= Gerilim

R= Direnç

I= U / R

3 YORUMLAR

  1. AW nedir? A akimi simgeliyor olabilir ama W nedir? Sarim? Winding mi acaba? Neyi temsil ediyor, umarim donus alabilirim.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here