VoLTE Nedir

2008 yılından sonra akıllı telefonlarda meydana gelen büyük teknolojik gelişmelerle birlikte kullandığımız iletişim teknolojileri de büyük bir ilerleme kaydetmiştir. Ülkemizde de 2009 yılında 3G’ye geçilmiş ve mobil internet sektörüne büyük yatırımlar yapılmıştı. Bu yatırımların ardından 2016 yılına geldiğimizde 4.5G teknolojisi hayatımıza girdi ve inanılmaz indirme ve yükleme hızı olan mobil internet altyapısına kavuştuk.

Günümüzde de devam eden bu ilerleme önümüzdeki dönemin iletişim devleri açısından çok daha parlak geçeceğine işaret ediyor. Ancak her teknolojik gelişmenin beraberinde getirdiği sosyal ve fiziksel sorunlar bulunmaktadır. 4.5G ile birlikte yüksek teknolojili iletişim imkanına ve hızlı internete kavuşsak da telefon konuşmalarının yarıda kesilmesi veya sesin boğuk gelmesi gibi sorunlar gün yüzüne çıkmıştır. Bu sorunları ortadan kaldırmak için VoLTE teknolojisi hayatımıza girmiştir.

Açılımı Voice over LTE olan teknolojik hizmet, 4.5G’nin zenginleştirilmiş halidir. Bu hizmet ile birlikte 4.5G’nin tüm nimetleri ve sunduğu avantajlar telefon görüşmelerine de yansımıştır. Bu teknoloji aracılığıyla bütün kullanıcılar HD+ olarak nitelendirilen ortam seslerinden arındırılmış berrak ses kalitesine kavuşmuştur. Bahsedilen berrak ses kalitesi hem GSM operatörleri görüşmelerinde hem de WhatsApp gibi programların görüşmelerinde kullanılmaktadır. Böylece görüşmelerin kalitesinin arttırılması amaçlanmaktadır. Bu hizmetin getirdiği yeniliklerden biri de görüntülü konuşmada berrak ses kalitesidir. Görüşmeleri yaparken mobil indirme yapabilmeniz de sizi çok rahatlatacak bir özelliktir.

volte nasıl çalışır

VoLTE Nasıl kullanılır?

Sunduğu imkanları ve kalitesini keşfedince aklımıza ‘‘VoLTE nasıl kullanılır?’’ sorusu gelmektedir. İlk olarak bu teknolojiyi kullanabilmek için telefonunuzun LTE teknolojisini desteklemesi gerekmektedir. Ücretsiz olan bu hizmet için 4.5G’ye de ihtiyacınız vardır. Ayrıca GSM operatörünüzün bu özelliği aktif etmesi gerekir. Her GSM operatörü için ayrı aktifleştirme işlemi yapılmaktadır. Örneğin Türk Telekom’da aktifleştirmeniz için ‘‘VOLTE’’ yazıp 5555’e mesaj göndermeniz; Turkcell için ‘‘HDSES’’ yazıp 2222’ye mesaj göndermeniz; Vodafone için 542 müşteri hizmetlerini aramanız gerekmektedir. Özelliği aktif ettikten sonra telefonunuzdan ‘‘Ayarlar’’ sekmesine gelin. Sonra sırasıyla ‘‘Ağlar’’, ‘‘Daha Fazla’’ ve ‘‘Mobil Şebekeler’’ seçeneklerine tıklamanız gerekmektedir. Mobil şebekelerden 4.5G’yi aktif ettiğinizde HD+ ses kalitesi görüşmesi aktif olacaktır. Genel olarak bu hizmeti destekleyen cep telefonları şunlardır: iPhone 6 ve sonrasında çıkan modeller, Samsung S6 ve sonrasında çıkan modeller, Samsung Note 5 ve sonrasında çıkan modeller, Samsung A01 ve sonrasında çıkan modeller, LG K10 ve sonrasında çıkan modeller ve bu telefonların çıktığı zamanlarda çıkan birçok model.

HD+ Ses Kalitesi ve VoLTE’nin Sunduğu Diğer İmkanlar

Şüphesiz VoLTE’nin sunduğu birçok imkan, görüşmelerimizi çok daha iyi bir kalitede yapmamızı sağlayarak olası ses kesintilerinin önüne geçmemizi sağlamaktadır. HD+ ses kalitesi ile birlikte çok gürültülü ortamlarda bile telefondaki kişiyle sanki karşımızdaymış gibi konuşabiliyoruz. Ayrıca VoLTE ile sesli aramaların bağlanması 1 saniyeden az sürmektedir. Ülkemizde yapılan testlerden birinde bir GSM operatörü yarım saniyenin altında arama bağlantısı kurmayı başarmıştı. Ek olarak bu teknoloji aracılığıyla görüşmelere konum bilgisi eklenmektedir. Görüntülü ve sesli bütün konuşmalarınızda çok gürültülü ortamlarda bile net bir şekilde konuşmak istiyorsanız bu hizmet tam sizin ihtiyacınıza göre düzenlenmiştir.

Android ve iOS İçin VoLTE Kurulumu

Android işletim sistemi kullanan telefonunuz içi VoLTE kurulumu hakkında bilgi sahibi değilseniz aşağıda belirtilen işlemleri adım adım yaparak telefonunuzun bu özelliğini aktif hale getirebilirsiniz.

  • Telefonunuz LTE teknolojisini desteklemeli ve GSM operatörünüz bu hizmeti kullanıma açmalıdır.
  • Telefonunuzun üst tarafında bulunan ayarlar penceresini aşağıya çekin veya direk telefon menüsünden ‘’Ayarlar’’ sekmesine girin.
  • ‘‘Mobil Ağlar’’ seçeneğine tıklayın.
  • ‘‘VoLTE aramaları seçeneğinin yanındaki barı kaydırın veya üzerine bir kez tıklayın.

iOS işletim sistemi kullanan telefonunuz içi VoLTE kurulumu hakkında bilgi sahibi değilseniz aşağıda belirtilen işlemleri adım adım yaparak telefonunuzun bu özelliğini aktif hale getirebilirsiniz.

  • Telefonunuz LTE teknolojisini desteklemelidir ve GSM operatörünüz bu hizmeti kullanıma açmalıdır.
  • ‘‘Ayarlar’’ sekmesine girin.
  • ‘‘Ses ve Veri’’ seçeneğine tıklayın.
  • ‘‘LTE, VoLTE Açık’’ seçeneğinin üzerine bir kez tıklayın.

Yukarıda belirtilen işlemleri yaptıktan sonra kurulum işlemi tamamlanmış olacaktır. Telefonunuzun modeline göre ayarlar penceresinde bu özelliği istediğiniz zaman açabilir veya kapatabilirsiniz. Ayrıca değişik GSM operatörlerinin sunduğu hizmet imkanlarından faydalanarak VoLTE’yi WiFi ile birlikte kullanabilirsiniz. Normal görüşmelerde bu hizmet ücretsizdir.

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here