vpn nedir

VPN açılımı Virtual Private Network (Sanal Özel Ağ)  olan bir ağ bağlantısı hizmetine verilen isimdir. Buna göre, başka bir IP adresi üzerinden internete bağlanmanıza imkân sağlar. Bunun anlamı internetinizin güvenli hale gelmesidir. Sanal Özel Ağlar genellikle şirketler tarafından hassas verileri korumak içintercih edilir.

Bu hizmette sizin şifreleriniz ve kimliğiniz görünmez. Kullandığınız başka IP adresi bilgileri görülür. Başkaları tarafından sizin ne yaptığınız görünemez hale geldiğinden bir bakıma güvenlik duvarı oluşturmuş olursunuz. Ülkenizde bulunan yasaklı sitelere girmeniz bu hizmetle mümkündür.

VPN hizmeti sağlayan bazı uygulamaları tercih ettiğinizde sizden ücret talep edilmektedir. Genellik ilk kullanılmaya başlandığında bir deneme hizmeti verilmektedir. Bu deneme süresi bittiğinde siz VPN hizmeti sağlayan bu uygulamayı kullanmaya karar vermişseniz, ücret karşılığında kullanmaya devam edebilmektesiniz.

Bu uygulamalar farklı ülkelerin IP adreslerini kullandığından bağlantı sıkıntıları yaşanabilmektedir. Ancak VPN uygulaması kullanmanın başka bir yolu olmadığından bu bağlantı sorunlarını göze almak gerekmektedir. Ücretsiz ve bağlantısı kesilmeyen, limiti olmayan bir VPN uygulaması bulunduğunda, ülkenizde bulunan diğer hizmet sağlayıcılardan daha mantıklı olabilmektedir.

VPN Ne İşe Yarar?

VPN uygulamaları genel manada bir kimlik saklamak ve yaşanan ülke de yasak olan internet sitelerine girmek için kullanılan bir uygulamadır. Bunların yanında başka kullanım amaçları da vardır. Kısıtlı ve ya yasak olan sitelere girebilmek için kullanılan VPN hizmeti, en çok kullanılan ve kullanılmasında sakınca olmayan bazı internet sitelerinin bile bazı dönemlerde yasaklandığı zamanlarda çok işe yaramaktadır.

Örneğin; geçmiş dönemlerde ülkemizde sosyal medya kullanımı bir süreliğine yasaklanmıştı. Bu dönemde VPN kullananlar yani başka IP adresleri kullanarak bu sitelere ulaşanlar için böyle bir yasak hiçbir anlam ifade etmemiştir.

VPN uygulaması sizi bu sitelere girmek istediğinizde başka bir ülkedeymişsiniz gibi gösterdiğinden o an ülkenizde yasak olan siteye giriş yaparken herhangi bir sıkıntı yaşamamak adına kullanacağınız bir uygulamadır. Bu uygulamayı kullandığınızda herhangi bir kısıtlamayla ve ya yasaklamayla karşılaşmadan rahat bir şekilde yasaklı, kısıtlı sitelere giriş yapabilmektesinizdir. Bu da birçok açıdan işinize yarayacak bir durumdur.

VPN kullanımının diğer bir sebebi ise; dosya indirmek içindir. Bu özellikle ülkemizde yasaklanan Torrent dosyaları için geçerli olmaktadır. Yasaklanmasının en büyük sebeplerinden biri bu sitelerde yasal olmayan dosyaların indirilmeye çalışılmasından kaynaklanmaktadır. Sizin böyle bir amacınızın olmasa VPN kullanmanızda fayda olacaktır. VPN dosya indirirken genelde yavaştır. Ancak bu güvenlik açısından daha sağlıklı bir durum olacaktır.

VPN kullanımında diğer bir sebep okul ve ya iş ağına ulaşmanın genellikle zorluğundan kaynaklanmaktadır. Okul ve ya iş ağı kullanırken birçok engellenen siteye ulaşmak imkânsızdır. VPN kullanıldığında bu sorun ortadan kalkmış olur ve sizin de iş yeri ve ya okul bilgisayarından ağlara ulaşabildiğinizin herhangi bir şekilde kanıtı olmaz.

VPN kullanımının diğer bir amacı en başta da söylediğimiz gibi güvenlik ve gizlilik amaçlı olmaktadır. Özellikle kişiye ait olması gereken kimlik bilgileri, kredi kartı numaraları gibi son derece önemli bilgilerin internet üzerinde kullanılmaya başlandığında VPN kullanımı önemli olmaktadır. Böylece; niyeti iyi olmayan kişilerin eline bu bilgilerin geçmesi hiç kolay olmayacaktır. Bu açıdan VPN kullanımı size kolaylık sağlayacaktır.

VPN kullanımını şirketler kendi arlarındaki iletişimlerinde de kullanmaktadırlar. Böylece şifrelenmiş özel bir iletişim ağı kurabilmektedirler. Hiç ulaşılmaması gereken bilgilerin saklanmasında ve korunmasında önemli bir yere sahip olan VPN özellikle büyük şirketler için bir tercih sebebi olmaktadır. Şirket içi yazışmalar da ve ya şirketin dışarıyla bağlantısında bu bilgilerin korunması oldukça önem arz etmektedir.

VPN Çözümlerinin Ne Kadarı Güvenlidir?

VPN uygulamalarının kullanımı konusunda bütün VPN uygulamalarının güvenilir olduğu konusunda kesin bir şey söylemek yanlış olur. VPN uygulamaları türleri içlerinden gizlilik ve ya koruma hakkında bazen sorun çıkabilmektedir. VPN hizmeti veren bazı şirketlerin bu gizlilik ve koruma uygulamasının tam olarak özelliklerini yerine getiremedikleri tespit edilen bir durum olmaktadır. VPN hizmeti veren birçok ismi duyulmuş firma vardır.

Bilgisayara ve ya mobil cihazlara VPN uygulamalarının kullanılması için gerekli bir sistem kurarak küçük bir aktive işlemi gerçekleştirerek bu hizmeti başlatabilmektedirler. Bu hizmetten önce VPN firmaları müşterilerine gizlilik ve koruma konusunda garanti vermektedirler. Ayrıca bu firmalar herhangi bir şekilde müşterilere ait özel bilgilerin ya da bilgisayarla ilgili bilgilerin kayıt olmadığı hakkında söz vermektedirler. Ancak durum bu şekilde değildir. Bazı firmalar, söz verdikleri halde gizlik ve kayıtların tutulmaması hakkındaki sözleri tutmadıkları görülmektedirler. Bir diğer konu şifre koyma, bağlantıyı gizleme gibi çok önemli olan durumlardır.

Güçlü bir yapıda kriptolamaya sahip firmalarla çalıştığınızda bu konularda herhangi bir sıkıntı yaşamayabilirsiniz. Ancak aksi durumda hem gizlilik hem de güvenlik açısından ciddi sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Genellikle bunun ayrımına VPN hizmeti veren firmanın ücretsiz çalışmasından varılabilmektedir. Ücret almayan firmalar düşük bir kriptomaya sahip olabilmektedirler. Bu konuya özellikle dikkat etmeniz sizin ve bilgisayarınız açısından önem arz etmektedir

VPN protokolleri Nedir?

Bireysel kullanıcıların genelde PPTP ya da L2TP protokolünü tercih  ederler. Ancak PPTP protokolü diğer L2TP’ye göre daha güvensiz olarak sınıflandırılır ve mağlesef bir çok VPN yazılımı PPTP tabanlı protokolü kullanmaktadır.

SSTP ise 443 numaralı TCP bağlantı noktası üzerinden HTTPS protokolünü kullanan bir protokoldür. SSL sertifikası alan  HTTPS’li siteler bu guruba dahil olmaktadırlar.

PPTP, L2TP/Ipsec ve SSTP kullanan VPN bağlantılarının en önemli özelliği, kimlik doğrulama ve veri şifreleme dir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here