Weidmüller FreeCon

En son otomasyon devriminden sonra Endüstri 4.0’dan bayrağı devralan Endüstri 5.0 sayesinde sanal alan ve fiziksel alan yüksek derecede bir yakınlaşma içerisine girdi. Endüstri 5.0 sistemlerinde özellikle geleneksel güç aktarımlarından ziyade, temassız güç aktarımları daha çok ön plana çıkmaya devam edecek. Sistemler otomatikleştikçe, temassız güç aktarımı sağlayan ürünlerin üretimi hız kazanıyor. Temassız güç aktarımları sayesinde, mekanik aşınmanın önüne geçilerek, servis ömrü uzamış ve arıza süreçleri azalmış ve bakım maliyetleri düşmüş olacak.

Bu teknolojinin gelişimi sürecinde Weidmüller, Freecon Temassız Güç Aktarımıyla adeta devrim niteliğinde bir gelişmeye imza attı. Geçmeli bağlantılar, temiz oda uygulamalarında kaçınılmaz olarak partikül kontaminasyonuna neden olur. Weidmüller FreeCon Temassız Güç Aktarımı ise arada bir cam olsa bile, bağlantı oluşturarak avantaj sağlar.

Özellikle temiz oda terimini, gereksinimlerin merkezine alan firma, tıbbi teknoloji, elektronik üretim veya gıda endüstrisi gibi tipik uygulamalarda ürünleri ve süreçleri mükemmel bir şekilde temiz tutma ve kontaminasyona karşı korumayı prensip edinmiştir. Geleneksel geçmeli konektörler potansiyel bir kontaminasyon kaynağı temsil ederken, temassız teknoloji, geçmeli konektörlerin sınırlarına ulaştığı yerlerde yeni perspektifler açar.

Weidmüller’den FreeCon Temassız Güç Aktarımının Özellikleri, Avantajları ve Kullanım Alanları

FreeCon Temassız Güç Aktarımı, bir hava boşluğu boyunca endüktif rezonans kuplaj aracılığıyla gücü, aşınmasız, güvenilir ve verimli bir şekilde iletir. Kullanıcı için ek katma değer, piyasadaki karşılaştırılabilir çözümlerden iki kat daha yüksek olan olağanüstü güç yoğunluğu ve ayrıca önemli ölçüde daha yüksek verimlilik ve daha düşük bakım maliyeti ile sağlanır.

FreeCon Temassız Güç Aktarımının özellikleri ve avantajlarıı inceleyelim.

1.Robotları Yüklemek İçin Taze Güç

Almanya’nın Harz bölgesindeki Osterode merkezli Martin Christ Gefriertrocknungsanlagen GmbH şirketi, dondurarak kurutucu üretiminde Dünya lideri bir firmadır. Firma, yeni bir otomatik yükleme ve boşaltma sistemi olan LyoShuttle Drive’ı geliştirerek, paten tescil başvurusunda bulundu.

Dondurarak kurutma makinesi, dişli bir kayış boyunca yatay olarak hareket ettirilebilen bir robot tarafından yüklenir. Robot sürücüsünün adım motorları, şarj edilebilir piller aracılığıyla elektrik gücüyle beslenir, bunları şarj etmek için FreeCon Temassız devreye giriyor.

Martin Christ

Akıllı otomasyon çözümü: Martin Christ Gefriertrocknungsanlagen GmbH’nin dondurarak kurutucularındaki yükleme robotu pilleri, park konumunda temassız şarj kullanır

Dondurarak kurutma makinesinin önündeki park konumunda, yükleme cihazı taze temassız gücü alır. Kumanda ile iletişim kablosuzdur. Ortaya çıkan kompakt tasarım, LyoShuttle Drive’ı temiz oda koşullarında üretimde bulunan dondurarak kurutucular için ideal bir çözüm haline getiriyor. Daha fazla yer kaplayan çok daha büyük piller veya sürekli aşınmaya neden olan kayan kontaklar gibi alternatifler bu durumda pratik değildir.

2.Otonom Güç Kaynağına Sahip Kompakt Araba

Almanya, Karlsruhe’den Systec & Solutions GmbH, zorlu hijyen gereksinimleri olan temiz odalarda ve ortamlarda mobil kullanım için bir çözüm yarattı. Trolley Light Inductive adı verilen bu ürünün geliştirilmesi için; düşük alan gereksinimi, yüksek esneklik ve modülerlik büyük önem taşıyordu. WiFi veri bağlantısıyla birleştirilen otonom güç kaynağı Trolley sistemlerine, FreeCon Temassız Güç Aktarımı tarafından maksimum hareketlilik sağlandı. Güç, bir mıknatıs yaklaşma sistemi aracılığıyla endüksiyon yoluyla iletilir ve konumlandırma sırasında şarj işlemi otomatik olarak başlar.

endüktif şarj işlemi

FreeCon Temassız sayesinde, Systec & Solutions’ın arabaları için endüktif şarj işlemi için, kablo ve fiş kontakları gerekmez.

Klasik bir geçmeli konnektörde, genellikle takılıp çıkarılması gereken koruyucu bir kapak gereklidir. FreeCon Temassız Güç Aktarımının Avantajı sayesinde, kompakt arabanın ihtiyaç duyduğu IP65 koruma sınıfının gereksinimlerini karşılanır. Systec & Solutions Satış Müdürü Patrick Kühle, “Kullanıcı, entegre endüstriyel PC’nin kesintisiz kullanımından yararlanır. FreeCon Temassız Güç Aktarımı, can sıkıcı mobilite kesintileri olmadan tüm gün esnek çalışmayı mümkün kılıyor.” Dedi.

3.Pürüzlü Kenarlar Yok

İki farklı firmanın iki farklı uygulama örneği gösteriyor ki; temassız şarj, güvenli, temiz ve bakımı kolaydır. FreeCon Temassız Güç Aktarımının Avantajlarından bir diğeri de, hem dondurarak kurutma için yükleyici robotta, hem de endüksiyonla doldurma arabası uygulamaları üzerlerindeki kir parçacıklarının birikebileceği köşe ve kenarların serbest bırakılmasını gerektirir. Bu gereklilik de FreeCon Temassız Güç Aktarımı tarafından mükemmel bir şekilde karşılanmaktadır.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here