yagmur paneli

Giderek yaygınlaşan ve uygun fiyat haline gelen yenilenebilen enerji kaynaklarından olan güneş panelleri bilindiği gibi güneşli havalarda elektrik üretimini gerçekleştirmektedirler. Bu panellerin  dezavantajı  kapalı ve yağışlı hava şartlarında güneş panellerinden elektrik üretimini olumsuz yönde etkilemektedir. Çinli mühendisler hibrit güneş panellerini geliştirmeden önce bu sorun henüz çözülebilmiş değildi.  Yağmurlu havalarda güneş panellerini daha verimli hale getirmek için uzun zamandır bu buluş üzerine araştırma yapan Çinli mühendisler bu güneş panelleri ile çeşitli hava koşullarında enerji üretiminde  yeni bir konsept sergileyerek  yağmur damlaların dan elektrik üretimi gerçekleştirilmiştir.

yagmurdan elektrik uretimi

Mühendisler, bu araştırmada yağmur damlalarının panele çarmasında triboelektrik etkisini kullandılar. fotovoltaik panellerin altına polimer; poli (3,4-etilenedioksitiofen) ve poli (stirensülfonat) karışımı kompozit ve üstüne yerleştirilen polimeri polidimetilsiloksandan (PDMS) bu iki  önemli saydam  plaka triboelektrik etkisinden faydalanarak plakaların üzerine düşen yağmur tanecikleri bu iki malzemenin bir birlerine sürtünmesine sebeb olur ve bu sürtünme kuvvetini kullanarak triboelektrik etkisi gerçekleşerek elektrik üretimi sağlanılıyor.

Mühendisler, oluklu bir yapı tasarlayarak  polimer tabakaları saydam bir şekilde oluşturarak  güneş ışınlarındanda  elektrik üretimini engellememeye çalışmışlardır.  Ayrıca, yağmur yağan  gecelerde  bile elektrik üretimi sağlanılıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here