Yapay Zeka ile E-ticaret

E-ticaretteki eğilim, hızla yapay zeka ve Makine teknolojilerine doğru ilerliyor. COVID-19’un başlangıcı, birçok şirket için bu gelişmeyi hızlandırdı. Azalan iş gücü ve birçok çalışanın evde çalışmak zorunda kalmasıyla, yapay zeka teknolojisi boşluğu dolduruyor ve e-ticaretin tam hızda çalışmasını sağlıyor.

Dört Büyük teknoloji devinin avantaj sağladığını biliyoruz: Amazon, Apple, Google ve Microsoft.

Büyük Dörtlü ayrıca işi kolaylaştırmak ve yapay zeka destekli tüketici iç görüleriyle müşterilerle iletişim halinde kalmak için Yapay Zeka ve E-ticaret Öğrenimi kullanımlarını artırıyor.

Rekabetin önünde kalmak ve daha etkili bir şekilde potansiyel müşterilere ulaşmak için, e-ticaret sitesi haline AI teknolojisi entegre etmek esastır.

İşte bu teknolojinin fark yaratabileceği bazı güçlü yollar sizlerle.

Sohbet Robotları

Sohbet robotları, web sitelerinde ilk göründüklerinden beri uzun bir yol kat etti.

Artık, kullanıcıların gerçek bir kişiyle konuşuyormuş gibi hissetmelerini sağlayan pürüzsüz ve gerçekçi bir deneyim yaratabilirler. Sohbet robotları, şirketinizin mevcut ve potansiyel müşterilerle her zaman, gündüz veya gece iletişim halinde kalmasını sağlar.

Bu sohbet robotları, zaman geçtikçe daha da akıllı hale gelebilir ve kişiselleştirilebilir, çünkü yapay zeka sayesinde geçmişte hangi tür yanıtların işe yaradığını “hatırlayabilirler” ve benzer formatlar kullanırlar.

Ayrıca akıllı sohbet robotları, belirli müşterilerin geçmiş satın alma ve gezinme alışkanlıklarına göre yeni ürünler için önerilerde bulunabilir.

Sesli Asistanlar

Teknoloji ne kadar ince ayarlanmışsa, sesli asistanınız müşteriler için o kadar yararlı olur ve müşterilerin geçmişte ne satın aldığını “hatırlayabilir” ve geçmiş veriler ve envanterdeki değişikliklere dayalı bilgilendirilmiş önerilerde bulunabilir.

Pazar öğrenimi, müşterilerin neyi çekici bulabileceğini belirlemek ve onlar için öğeler önermek için algoritmalar ve tahmine dayalı analizler alabilir.

CRM

Makine öğrenimi, CRM veya Müşteri İlişkileri Yönetimi için veri toplamayı otomatik hale getirebilir.

İşleri yapmanın eski usul yolu, yıllarca müşteri verilerini incelemek ve üzerinde çalışmaktı; bu, işi yapacak insanları işe almak inanılmaz derecede zaman alıcı ve pahalı olabilir.

Yapay zeka destekli CRM,bu veri toplama görevlerini hızlandırabilir ve otomatikleştirebilir, böylece satış personeliniz müşterilere ulaşmak ve ilişkileri beslemek için kişiselleştirilmiş ve insani bir unsur ekleyebilir.

Envanter Ve Satış Yönetimi

Envanter, özellikle gelecekteki satışları tahmin etmek zor olabileceğinden çok fazla tahmin gerektirebilir. İşletmenizi yalın ve karlı tutmak için satış tahmini önemlidir ve belirli bir süre içinde kaç ürün satacağınızı tahmin etmeyi içerir.

Yapay Zeka ve Büyük Veri, belirli ürünleri fazla satın almanızı veya yetersiz stoklamanızı engelleyebilir ve envanterimizin sorunsuz bir şekilde hareket etmesini sağlayacak tatlı noktayı bulabilir.

Pazar bilgisi, geçmiş satışları ve yeni eğilimleri alabilir ve ürün satın alma kararlarını bilgilendirebilecek tahminlerin oluşturulmasına yardımcı olabilir.

Demografi, hava durumu, eğilimler ve geçmiş tüketici davranışlarını dikkate alan AI teknolojisi, envanterinizi her zaman doğru seviyede tutmanıza yardımcı olabilir ve siparişler gelir gelmez bilgileri anında güncelleyebilir.

E-Ticaret sitenizin işleyişine Yapay Zekayı dahil etmek ve pazarlama çabalarınız sizi Facebook, Google, Coca-Cola gibi binlerce diğerleri gibi en büyük şirketlerden bazılarıyla aynı ligde tutabilir.

COVID-19 çağında AI kullanımının artmasıyla birlikte rakipler tarafından geride bırakılmamak, sohbet robotları ve sesli asistanlar gibi gelişmiş tekniklerle mevcut ve gelecekteki müşterilerinize ulaşmak çok önemlidir.

Yapay zeka ayrıca günlük aktiviteleri otomatikleştirmenize ve ekibinizin yaratıcılığını ve enerjisini müşteriler ve müşterilerle ilişkileri geliştirmeye ve satışları artırmaya odaklamasına yardımcı olabilir.

Ürün Açıklaması

AI teknolojisinin yardımıyla ürün açıklamaları yazmanın sıkıntısını ve masrafını ortadan kaldırın. Yalnızca açıklama oluşturmakla kalmaz, aynı zamanda AI teknolojisi, listeleri anında güncelleyebilir.

Revizyonlar, müşterilerin tüketici verilerine göre yararlı ve ilgili bulduğu şeylere göre iyileştirilebilir. Teknoloji ayrıca hangi girişlerin çalışmadığını ve satışları artırmak için nasıl değiştirilebileceğini de belirleyebilir.

Ek olarak, listeler küresel pazardaki farklı müşterilere hitap edecek şekilde bölgeye göre ayarlanabilir.

İncelemelerle Uğraşmak

Birçok müşteri, satın alma işlemi yapmak için bir düğmeyi tıklamadan önce incelemelere bakacaktır. Çoğu, bu incelemelerin bazılarının sahte olduğunu bilir, ancak bir izlenim önemlidir.

Kötü şöhretli hale gelen bir strateji, bazı vicdansız şirketlerin rakipler hakkında olumsuz yorumlar bırakmasıdır.

Sahte incelemelerden gerçeği belirlemeye yardımcı olabilecek yapay zeka teknolojisine sahip değilseniz, tüm bu sahte ve zarar verici incelemeleri zamanında takip etmek imkansız olabilir. Olumlu yanı kullanıcı tarafından oluşturulan görünümlerin listenin en üstüne ulaştığından emin olun.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here