yapay zeka

Son bir kaç yıldır cep telefonu, televizyon ve benzeri teknolojik gelişmelerde sıklıkla adından söz ettiren yapay zeka teknolojisi insanlık için neyi ifade ediyor? Zaman zaman hayretler içine düşüren yapay zeka, insanların , hissetme,  görme, karar verme ve işitme gibi kabiliyetlerine gerek duymadan insan gibi davranış  ve hareketleri sergileyebilen ve tepki veren geliştirilmiş makine ve bilgisayar teknolojisidir.

Yapay zekanın (Artificial Intelligence   AI) amaçları arasında çevreleriyle etkileşime girerek öğrenme, akıl yürütme, algılama ve elde edilen verilere dayalı  düşünülebilen, hareket edebilen, yetenekli akıllı makineler ve bilgisayarlar oluşturmaktır.

Geliştirilen akıllı makinalar,  çeşitli farklı kaynaklardan gelen bilgileri insan  gibi düşünüp ve  dijital verileri  analiz ederek bilgisayarlar  tarafından verileri algoritma olarak gerçekleştirilen görevleri yerine getirir.  Bu yetenekli  makinelerin, insanların yapmasına uygun olmayan basit işlemleri doğru ve etkili bir biçimde yapmasına Yapay zeka olanak sağlar.   Yapay zeka algoritmaları, genellikle gerçek zamanlı verileri kullanarak karar vermektedir.

Günümüzde yapay zeka, yaşamımızı şekillendiren birçok yazılım ve  uygulamada kullanım yerini almıştır. Bu alanlar otonom araçlar, Apple’dan gelen Siri , robotlar, kameralar, akıllı saatler  ve Google’ın RankBrain algoritması gibi geniş uygulama alanlarında  hızla ilerlemektedir. Sektör olarak endüstri, bankacılık, tarım, sağlık ve sigorta şirketleri gibi alanlarda da kullanılabilir.

Yapay zekadaki gelişmeler gelecekte insanlık için en büyük tehdit olarak bazı iş alanlarında insanların yerine geçip işsizliğe neden olacağını düşünülürken, bazı insanlara göre ise daha  büyük fırsatlar yaratacak gelişme olarak değerlendiriliyor.  Peki yapay zeka gerçekten bir insan gibi düşünüp doğru kararlar verebilecek mi?  Eğer gerçekten bir insanın yerini tam olarak alacak olursa korkmamak elde değil.

Yıllardır izlediğimiz bilim kurgu filmleri yoksa gerçek mi olacak düşünsenize her işimizi robotlar ve akıllı asistanlar üstlenecek ve bu sayede rahat bir yaşam sağlamamıza olanak sağlıyacak eğer kendimizi bu teknolojiye  kaptırırsak yapay zekanın bizlere   ne gibi faydaları  ve zararları olacaktır?

Yapay Zeka’nın Tarihi

Yapay zeka kavramı ilk 1950’de  Mind gazetesinde Alan Turing, “Bir makine düşünebilir mi?” sorusu ile  ilk yapay zeka fikrini ortaya attı  ve o yılda Turing,  satranç oynamak için bir program yazdı.

1956 Dartmouth Konferansı

John McCarthy
John McCarthy

Yapay zekanın mucidi ve AI’nin babası olarak kabul edilen kişi programcı John McCarthy‘dir. 1956’da, Alan Turing, Claude Shannon, Claude Shannon ve Warren McCullough gibi zeki bilim adamları, matematik, algoritmalar ve ağ teorileri üzerine çalışmalar yapıyorlardı. Amerikalı matematik ve bilgisayar bilimcisi John McCarthy 1956 yılında Dartmouth kolejinde akademik bir konferansta dünyanın önünde  insanların  hayal gücüne yeni bir konu olan Yapay Zeka fikrini ortaya attı.  Bu terimi alan ve daha sonra MIT ve Stanford’da1959 yılında ilk  AI laboratuvarlarını kurdu. İlk ‘akıllı  insansı robot olan WABOT-1, ise 1972 yılında Japonya’da yapıldı.

 

Dünya’da Yapay Zeka Uygulaması

Bugün yapay zekanın birçok örneği var, bazı temsili yapay zeka vakalarını seçerken zor bir seçim haline geliyor.

Çeşitli endüstrilerde yapay zekanın uygulanmasına ilişkin birçok örnek olmasına rağmen, hala yükselen yeni bir güç olduğu düşünülmektedir.

1. Otonom Araçlar

Uzun süredir, kendi kendine giden otomobiller AI endüstrisinde bir moda kelimesidir. Otonom araçların geliştirilmesi, ulaşım sisteminde kesinlikle devrim yaratacaktır.

Gelişmiş Derin Öğrenme algoritmaları, aracın çevresindeki nesnelerin yapmayı muhtemel olduğunu doğru bir şekilde tahmin edebilir. örneği Tesla’nın kendi kendine giden otomobili. Yapay Zeka, nesneleri otomatik olarak algılayabilen ve insan müdahalesi olmadan etrafta dolaşabilen arabalar oluşturmak için bilgisayar vizyonu, görüntü algılama ve derin öğrenmeyi uygulamıştır.

2. Dijital İkiz

Dijital İkiz, gerçek anlamda gerçek bir ikiz dijital modeldir. Giderek daha fazla şirket, ürün veya makinelerin prototiplerini fiziksel olarak oluşturmak yerine doğrudan dijital biçimde geliştirmektedir. Bu, onları test etmenize ve ardından birden çok “test” modelinin üretilmesinden veya yazdırılmasından kaynaklanan aşırı masraflara yol açmadan, en iyi model veya proje belirlendikten sonra bunları yapmanızı sağlar. Dijital ikizler, enerji santrali veya şehir gibi daha büyük sistemlerin kopyalarını oluşturmak için de yapılabilir.

3. Dünya dışı keşif (Uzay Araştırmaları)

Yapay zeka, uzay bilimcilerinin farklı gezegenlerde yaşam aramalarına yardımcı olmak için dünya dışı keşifleri katalize ediyor. İklimsel faaliyetlere ve etrafındaki doğal kaynaklara dayanarak, yapay olarak akıllı botların, bu gezegenlerde yaşamın var olup olmadığını nihayetinde belirleyecek çalışmaların bir sınırı haline gelmek için çeşitli gezegenlere gönderilmesi planlanıyor.

4.Tarım

Bu, 2050 yılına kadar dünyanın gıda üretimini% 50 artırması gerektiği için şaşırtıcı bir gerçektir, çünkü aslında her şeyi yedik! Tek uygun yol, kaynaklarımızı daha dikkatli kullanmamızdır. Bununla birlikte, yapay zeka, kaynakları daha sürdürülebilir bir şekilde kullanırken çiftçilerin topraktan daha fazla kazanmalarına yardımcı olabilir.

İklim değişikliği, nüfus artışı ve gıda güvenliği gibi konular, endüstrinin mahsul verimini artırmak için daha yenilikçi yollar aramasını sağlamıştır.

Dünyadaki birçok kuruluş, çiftçilerin ekinleri yabani otlardan korumak için daha etkili yollar bulmasına yardımcı olmak için otomasyon ve robotik kullanıyor.

Yapay zeka ile birlikte kullanılan Görüntü tanıma uygulaması, çiftçi’nin akıllı telefon kamerası tarafından yakalanan görüntü aracılığıyla olası kusurları tanır. Daha sonra kullanıcıya toprak iyileştirme teknikleri, hakkında ipuçları ve diğer olası çözümleri sağlayarak mahsulün daha verimli olmasını sağlamaktadır.

5.Yapay Yaratıcılıkta AI

AI, büyük ressamların stilini taklit ederek film yapımında bilinçli kararlar vermeye yardımcı olarak harikalar yarattı. Hiç AI’nın ne kadar ileri gidebileceğini merak ettiniz mi?  yapay zekanın solo bir sanat eserinin gerçek yaratıcı ortağı haline gelme kabiliyetini genişletme konusunda farklı algılamalar sergilendi.  2016 yılında, IBM Watson’un bilişsel platformu, Morgan adlı bir film için ilk AI fragmanını oluşturmak için kullanıldı.

Morgan’ın AI filmindeki rolü, AI’nin derin öğrenme kullanarak ne kadar uzağa ulaştığını göstermek için birçok yaratıcı çabayı tasvir etti.

İlginizi Çekebilir: Silikon Vadisi Nedir?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here