akar rulman

Bir tür makine elemanı olan rulmanlar hareket elindeki iki parça arasında metal- metal temasına engel olur. Isı oluşumu, sürtünme ve parçaların aşınmasına engel olan rulmanlar otomobillerden mobilyalara kadar pek çok alanda bulunur. Standart kullanılan rulmanlarda yuvarlanma elemanı, dış ve iç halka, yatak bileşeni gibi parçalar yer alır. İdeal ölçüler hesaplanırken dış ve iç çap ile yükseklik milimetre cinsinden hesaplanır. Bu sayede tüm rulmanlarda maksimum performans elde edilir.

Dinamik ve statik hareketleri destekleyen çok sayıda rulman türü vardır. Bunlar arasında en çok kullanılan türlerden biri yataklı rulman çeşitleridir. Bu rulman çoğunlukla mekanik güç aktarım sistemlerinde şaftları desteklemek amacıyla kullanılır. İşlenmiş yuva ve montaj yüzeylerine sahiptir. Diğer bir tür olan lineer rulman türlerinin ise günlük yaşamda çok sayıda örneği vardır. Kavisli ya da düz hareket sistemlerinde sürtünmeyi en aza indiren rulmanlar özellikle 3D yazıcılarda, sürgülü yapılarda yer alır. Doğrusal hareketin ön planda olduğu yapılarda ve otomasyon sistemlerinde lineer rulman türlerine sıkça rastlanır. Akar Rulman web sitesinde lineer rulman çeşitlerine göz atabilirsiniz: https://akarrulman.com.tr/markalar/thk/

Yataklı Rulmanlar

 

 

Yataklı Rulmanlar Hangi Özelliklere Sahiptir?

Yaygın olarak kullanılan yataklı rulman konik, silindirik ve makaralı gibi çeşitlere ayrılır. Bu rulmanlar çok yönlü özellikleri ile öne çıkarlar ve farklı kullanım alanlarına sahiptir. En çok kullanıldıkları yerler arasında kağıt makineleri, konveyör bant silindiri, havalandırma sistemleri, haddehaneler, motor ve dişli kutularını bağlayan uzun şaftlar, pompa ve motorları bağlayan kayış tahrikleri yataklı rulman çeşitlerinin en çok kullanıldıkları alanlar arasında yer alır.

Sektör ve uygulama alanına göre farklılık gösteren yataklı rulmanlar özellikle demir çelik sanayi, madencilik ve işletme sektörleri, makine imalat endüstrisi, otomotiv ve otomotiv yan sanayi için tercih edilir. Yüksek kabiliyet ve düşük hız gerektiren alanlarda işe yarar sonuçlar verir. Yataklı rulman çeşitlerini Akar Rulman’ı ziyaret edin: ​​https://akarrulman.com.tr/urunler/yatakli-rulmanlar/

Lineer Rulman

Lineer Rulman Nasıl Alınır?

Tasarımında genellikle kızaklı rayların kullanıldığı lineer rulman çeşitleri doğrusal eksen üzerinde önemli miktarda ağırlık kaldırır. Alan gereksinimleri, yük ve hız yönünden farklılık gösteren bu rulmanlar pürüzsüz, kararlı ve doğru hareket sağlar. Sahip olduğu özellikler nedeniyle doğrusal hareketin omurgası da kabul edilen lineer rulman geniş, dar, standart, bilyalı, minyatür, masuralı, kaplamalı ve paslanmaz gibi farklı opsiyonlara sahiptir. Özel üretim alternatifleri de olan lineer rulman çeşitleri ovalanmış, taşlanmış gibi türlerde üretilebilir. İhtiyaca uygun en uygun rulman türüne sahip olmak istiyorsanız doğrudan Akar rulmanı tercih edebilir, kaliteli ürünleri ekonomik fiyatlara satın alabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here