Yazılım Mühendisliği Nedir

Günümüzde teknoloji ilerledikçe insanların bilgisayar ve internet dünyasına olan ilgileri artıyor. Türkiye’de yazılıma ilgi duyan birçok genç var ve ilerde iyi bir mühendis olmak istiyorlar. Bilgisayar, yapay zeka,  elektronik, otomasyon, web ve mobil uygulama örnekleri gibi birçok alanda yazılım geliştiricisi olmak isteyen milyonlarca öğrenci vardır. Bu yazımızda Yazılım Mühendisleri Ne İş Yapar, Yazılım Mühendisi Nasıl Olunur ve Yazılım Mühendisinin Görevlerini bilmeniz çok önemli olduğundan, bu bölümü okuyacak öğrenci kardeşlerimizin bilgi sahibi olmasını istedik.

Bilimin temsilcileri olarak isimlendirilen yazılım mühendisleri  ekonomi, iletişim becerileri ve yönetim bilimi kavramlarını mühendisliğin problem çözme yaklaşımıyla birleştiren ve inceleyen bilim dalıdır.

İlk Yazılım mühendisliği tanımı 1968 yılında gerçekleştirilen NATO toplantısında Almanya’da gündeme gelmiştir.

Bilim alanı temsilcisi olarak isimlendirilen yazılım mühendisleri yaygın olarak son kullanıcı odaklı olarak çalışmalar gerçekleştirmektedir. Birçok yazılım mühendisi bu alanda ki son kullanıcıları da katarak yeni yazılımcılar ve yeni dizaynlar oluşturmaktadır. Var olan yazılımın son kullanıcı gereksinimlerini çözümlemek üzere iyileştirmektedirler. Günümüzün bilgisayarları, akıllı cihazları, televizyonları hatta otomobilleri dahi kullanılmış olunan programlar, yazılım ve yazılım mühendislerinin birer çalışması sonucu meydana gelmektedir. Yazılım mühendisleri sayesinde teknoloji ve uzmanların yanı sıra son kişiye ulaşırken basit ve pratik hale getirilerek bu imkanlar sunulmaktadır.

Yazılım Mühendisleri Ne İş Yapar?

Yazılım mühendisleri yazılımları kullanacak olan kişilerle iletişim haline geçerek onların ihtiyaçlarını anlamaya ve analiz etmeye çalışır. Analizler doğrultusunda en doğru uygulama tespit edilerek ilk olarak yazılımın ön incelemesi planlanır. Planlanan yazılımın kodlama aşamasında programcılar ile beraber yazılım mühendisleri de çalışır. Yazılım tamamlandıktan sonra kullanıcıya sunum aşaması geldiğinde gerekli eğitimler ve kullanımı esnasında oluşabilecek sorunlarla da yazılım mühendisleri ilgilenmektedir. Yazılım mühendisliği alanı mezunu olanlar bilgisayar sistemlerinin kullanıldığı ve geliştirildiği her alanda çalışabildiği gibi bu alanlar bankacılık, telekomünikasyon, otomotiv gibi sektörler yanı sıra bir yazılım mühendisinin çalıştırabileceği sektörlere de örnek verilebilmektedir.

Yazılım Mühendisi Nasıl Olunur?

Yazılım mühendisi olmak isteyenler mutlaka ilk olarak sorunları çözümleyici yeteneği iyi olan biri için mükemmel bir kariyer seçimi olurken yazılım mühendisleri mükemmel bir problem çözücü olmaktadır. Yazılım mühendisleri başkalarıyla iyi çalışırlar ve başarılı bir şekilde tamamlanmaları ile ilgili sorunları görmeye daha odaklıdır. Programlama ve kodlama bilgisayar biliminin temelleri olmak üzere tasarım ve mimarlık algoritmaları, veri yapıları bilgi analizi,  hata ayıklama yazılımı gibi konularında yazılım mühendislerinin bilgili olması beklenmektedir. Teknik açıdan yetenekli,  iletişim kuran bireylerin kariyer fırsatlarını kullanabileceği birçok alternatifte yer almaktadır. Kariyer yolunun ilerleyiş hızı, teknik yetenek, öngörü, analitik düşünme ve mükemmel iletişim becerileri gibi yeteneklere bağlı olmaktadır.

Yazılım Mühendisi Maaşları

Daha fazla iş imkanı ve yüksek kazançlar için yazılım mühendisleri daha fazla kişi tarafından tercih edilmektedir. Bununla beraber bu meslekte başarılı olmak kodlama yeteneğinden daha fazlasını gerektirmektedir. En iyi yazılım mühendisleri herkesten farklı olmalarını sağlayan imkanların niteliklere de sahip olmaktadır. Yazılım mühendisi maaşları ise teknoloji mesleklerinin bir çoğundan daha fazladır. Bir yazılım mühendisi bilgisayar sistemleri ya da bilgisayar programcılığından çok daha fazla kazanç elde edebilmektedir. Yazılım mühendisliği maaşları tecrübe seviyesine göre farklılık göstermesinden dolayı belirli bir rakam belirlemek zor olmaktadır. Bir kuruluşla tecrübe kazandıkça maaşın artması beklenebilmektedir. Kar amacı gütmeyen kuruluşlar ve küçük firmalardan daha düşük maaş teklifleri sunan firmalarda daha yüksek teklif verme olasılığı bulunmaktadır.

 Yazılım Mühendisinin Görevleri

Hazırlanacak yazılım ile ilgili kişi ile ilişkilerini kurar ve kişilerden aldığı bilgiler doğrultusunda hazırlanacak olan yazılımın analizlerini gerçekleştirir. Bunun yanı sıra yazılım mühendisleri tasarımı gerçekleştirir ve programlama dillerini kullanarak programları yazar. Programlar test edilir yazılan programda eksikler varsa düzeltilir yazılım sorunsuz bir şekilde çalışır hale geldikten sonra gerekli durumlarda kullanım yönergesi hazırlanarak kullanıcıların eğitilmesi sağlanır. Meslek ile ilgili gelişmeler mutlaka takip edilmelidir. Yazılım mühendisi olmak isteyenler mutlaka matematik alanlarına ilgi duyan ve bildiklerini başkalarına aktarabilme bunun yanı sıra ikna yeteneği kuvvetli olan kişilerden oluşması gerekmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here