AI Robot Şefler

Cep telefonu, televizyon gibi teknolojik ürünlerde bulunan sanal asistanlarda, yapay zeka kullanımını biliyorduk. Yapay zekanın, bu teknolojik ürünlerdeki kullanımının ardından, robotlar, kameralar ve akıllı saatler gibi ürünlerde de kullanımı hızla yaygınlaşmıştı. Gelişen teknoloji ile yapay zeka, endüstri, bankacılık, tarım, sağlık ve sigortacılık gibi birçok sektörde kullanılmaya başlandı.

Mutfak dünyası da birçok yenilikçi gelişmeyi benimseyen sektörlerden biridir. AI Robot şefi, birkaç yıl önce imkansız olduğu düşünülen, patates kızartması, makarna, hamburger ve pizza gibi bir dizi görevi yerine getirebilmektedir. AI Robot aşçılar, yerleşik sensör, optik kamera ve gelişmiş AI teknoloji sayesinde temel olarak çoklu görev yapmak üzere tasarlanmıştır. En yeni AI robot şeflerinden Moley Robotics, dünyanın ilk tamamen robotik mutfağıdır ve pişirme sürecinin neredeyse her bölümünü otomatikleştirebilen AI otonom sistemi olarak hareket eder. Bu robot, tüm akıllı mutfak ile birlikte çalışan, tavana monte bir cihazdır. İki kolu ile tavana takılan bir pist boyunca kayar ve sıcaklıkları ayarlayabilir, lavaboyu kullanabilir, malzemeleri tavalara karıştırabilir ve tencereye dökebilir. Yemek tarifleri ile önceden programlanmış olan Moley Robotics, bir seferde 5.000’den fazla yemek pişirebilir ve bittiğinde temizleyebilir. Özetle, AI robot şef, yemek pişirmek için tasarlanmış AI destekli bir robottur.

AI robot şefler, tarifleri analiz etmeye yarayan mutfak aletlerine bağlı sensörlerin yardımıyla nasıl yiyecek yapılacağını öğrenebilirler. Ayrıca her mikrosaniyede 1.200’den fazla parametreyi izleyebilir ve dokunabilir, koklayabilir, görebilir ve duyabilirler. Bu duyumlar, İşletim Sistemlerine ( OS ) geri bildirim göndererek bir insanınkine benzer bir öğrenme döngüsü oluşturur. Bu özelliklerin yardımıyla birçok mutfak görevini otomatikleştirebilir ve zaman içinde yeni beceriler öğrenebilirler. AI robot şeflerin dokunsal, temas ve yakınlık sensörleri görevleri kaydetmesini, hareketleri yakalamasını ve yemek tarifleri öğrenmesini sağlar.. Bu, malzemelerin değiştirilmesi gerektiğinde robotların deşifre etmesini, yemekler önermesini, kalorileri kontrol etmesini ve menüyü farklı diyetlere ve yaşam tarzlarına uyarlamasını sağlar. AI robot şef, veritabanında bilgi depolayarak ve ihtiyaç duyulduğunda geri alarak kendini öğretebilir ve bu görevleri yerine getirebilir.

21. yüzyıl dünyasının AI robot şefler, yenilikçi teknolojilerinden daha fazlasını karşılamaya hazır. Uzmanlar, 2025 yılına kadar 482,8 milyon akıllı ev olacağını ve 2022 yılı sonuna kadar da küresel insan nüfusunun 8,0 milyar olacağını tahmin ediyorlar. Bu, gıda talebinde bir artışı, küresel gıda endüstrisi üzerindeki baskıyı ve tüketiciler tarafından daha iyi ve sürdürülebilir gıda kalitesi çağrısını tetikleyecektir. AI robot şefin işe yaradığı yer tam da burasıdır.

AI Robot Şefin Faydaları

  1. Kadro Sorununu Çözer

AI robot şef, çoğu restoran, fast food ve yüksek hacimli mutfak için yetersiz istihdam sorununa çözüm sağlamaktadır. AI robot şefler, insanların işini tamamlayarak veya devralarak çözer, böylece maliyeti düşürür ve müşteri deneyimini geliştirir.

  1. Atıkları Azaltır

AI robot aşçılar, her yemek için gerekli malzemeleri önceden tespit ederek, insan hatasından doğan aşırı kullanımın ortadan kaldırılmasını sağlar. Bu sayede gıda atıkları azaltılarak, maliyetler azaltılır.

Buna ek olarak, AI robot şefler, malzemelerin bozulmasını önlemek için gıda saklama kaplarının ortamını izleyebilir ve kontrol edebilir.

  1. Akıllı Mutfakta İşbirliği Yapar

Akıllı mutfaklar artık çoğu evde yaygındır. AI destekli robot şefin etkili bir şekilde çalışması için gerekli otomatik özellikler ve yarı özerk cihazlarla birlikte gelir. Bu, insan aşçıların mutfakta geçirdiği zamanı azaltır.

  1. Kirlenmeyi Azaltır

AI robot şefler, gıda kaynaklı hastalıklardan kaynaklanan kontaminasyon riskini ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Tasarrufları teşvik eder, iş kârını arttırır, müşteri memnuniyetini ve sadakatini artırır.

AI Robot Şefin Dezavantajları

AI robot şefin faydaları oldukça fazla olsa da sınırlı kaldığı bazı noktalar da vardır. AI robot şefin dezavantajları inceleyelim.

  • AI robot şef, yemek pişirmek için gerekli olan, patates veya sarımsak soymak, havucu küp doğramak, sebze veya meyveleri kesmek gibi gıda maddelerinin hazırlanmasıyla başa çıkamaz.
  • AI robot şefler şu anda çok pahalıdır, bu da birçok insanın onları karşılayamamasını sağlar.
  • İnsanlar yemek pişirmekten zevk alırlar ve kendi yaptıkları yiyeceklerini yemeyi severler. Bu nedenle AI robot şeflerin, insan aşçılarının yerini tamamen alması pek olası değildir.

AI Robot Şeflerin Geleceği

Cambridge Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, çiğneme sürecinin farklı aşamalarında yiyecekleri tadabilen bir AI robot şef yaptılar. Bu, henüz devam eden bir proje olsa da, istenen sonuç, her şeyi çiğneyebilen ve süreçte gelişmiş tat duygusunu uygulayan bir AI robot şef olacaktır. Buna ek olarak, AI robot şeflerin tatlı, ekşi, tuzlu, acı ve tuzlu beş temel tat yöntemine sahip olabilmek için tat reseptörlerini geliştirmeleri gerekecektir.

Daha fazla esneklik ve gelişmiş çalışma sağlamak için verilerin işletim sistemi tarafından alınarak, ayrıntılı bir şekilde incelenmesine hala ihtiyaç var. Çünkü bu şekilde toplanıp incelenecek her veri, iyileştirilmiş sonuçlara gidilebilmesini sağlayıp, AI robot şefin geliştirilmesine yardımcı olacaktır.

AI robot şef ile ilgili bir sonraki şey ise daha büyük bir planı işaret ediyor. Bir sonraki vaat edilen şey, insanların menülerini ve tariflerini oluşturmasını ve yemeklerini çevrimiçi sipariş etmesini mümkün kılacak. Buna göre, AI robotlar, tarifi verilen spesifikasyonlara göre yemeği hazırlayacak ve rekor sürede müşterilerine teslim edeceklerdir.

Genel olarak, gıda endüstrisindeki teknolojik ilerlemenin altın çağı gelmiş gibi görünüyor. Bu ilerleme biraz gecikmiş gibi gözükse de, AI robot şefin, geç kalınmış bu gelişimi telafi edeceği düşünülüyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here