robot cilt

Daha önce görülmemiş sensör sistemi insan dokusuna kıyasla tam 1000 kat daha hızlı. Daha önce benzer deneyler olmuş olsa da e-cilt bugüne kadar elde edilmiş en hızlı tepkiyi elde etti.

Teknolojinin gelişmesi ile hayatımıza robotlar ve protezler girdi. Bu robot ve protezler yakın zamanda Singapur Ulusal Üniversitesi (NUS) tarafından geliştirilen sistemi kullanacak. Geliştirilmiş yapay sistemi Asenkron Kodlanmış Elektronik Cilt (ACES), insan derisine eşdeğer ya da insan derisinden daha iyi bir dokunma hissini robot ve protezlere veriyor.

Yeni elektronik cilt sisteminde ultra yüksek duyarlılığa ve hasara karşı dayanıklılık olmasının yanı sıra elektronik bir cilt olarak istenildiği gibi etkin bir şekilde çalışması için her türlü sensör cilt katmanıyla eşleşebiliyor. Tanıtımı ilk olarak 18 Temmuz 2019 tarihinde Science Robotics dergisinde yayınlandı.

İnsan Duyusal Sinir Sisteminden Daha Hızlı

İnsanlar selamlaşmak için tokalaşırken dokunma duyusunu kullanırlar, bunun çoğu zaman farkında olmayız ama bütün bunlar dokunma duyumuz sayesinde hissedilir. Robotlara ve protez cihazlara daha iyi bir dokunma hissi vermek amacıyla çalışan NUS ekibi, insan duyusal sinir sisteminden ilham almış. Bir buçuk yıl gibi ciddi bir zamanlarını potansiyel olarak daha iyi bir performans gösterecek sensör sistemi için harcamışlar. ACES elektronik sistemi insan sensörü, sinir sistemi gibi sinyalleri tespit ederken insan derisindeki sinir demetlerinin aksine tek bir elektrik iletkeni ile bağlanan sensör ağından oluşur.Bu durum da derilerin aksine hasarı hissetmeyi engeller.

Buluşun ilham detaylarını aktaran Profesör Tee “İnsanın duyu sistemi, hissetme duyusu son derece verimli. Ama darbelere karşı da bir o kadar hassas. Örnek verecek olursam derimiz kesilirse dokunma duyusu da bundan etkilenir ve kendini yenilemeye çalışır, dokunma duyusunu en sağlam şekilde korur. Eğer biyolojik sistemimizi en iyi şekilde taklit edebilirsek, elektronik derilerin uygulandığı robotik alanda muazzam sonuçlara ulaşabilir, hızlı ilerleyebiliriz” cümlelerini aktardı.

ACES insan dokunma duyusundan 1000 kat daha hızlı dokunma algılayabilir. ACES ciltleri 10 milisaniye gibi kısa bir sürede algılama yapabiliyor. ACES sistemi yaptığı cihaz ile yüksek doğruluğu ve yakalama hızını göz açıp kapayıncaya kadar hallediyor. Ayrıca ACES platformu elektronik ciltler için önemli bir özellik olan fiziksel hasarlara karşı yüksek sağlamlık durumu için çok çalışıyor. Mevcut elektronik sistemlerde olan sensörleri birbirine bağlamak sistemi aksine her bir sensörde bağımsız olarak çalışan elektrik iletkenine bağlıyor. Bu da ACES özellikli sistemlerde, alınacak fiziksel hasarlara karşı daha fazla dayanım sağlıyor yani herhangi bir hasara karşı daha hassas olmalarını sağlıyor.

Robotlar ve Protezler İçin Akıllı Elektronik Kaplamalar

ACES’in basit kablolama sistemi ve artan sayıda sensörle bile dikkat çekici yanıt verme yeteneği robotlarda, protez cihazlarda ve diğer insan makine arayüzlerinde yapay zekâ uygulamaları için akıllı elektronik kaplamaları kolaylaştıracak çok kilit bir rol oynamaktadır. Profesör Tee bu durumu “Robot ve protez cihazlara nispeten daha geniş yüzeyli alanları elektronik kaplattırmak yüksek performans açısından çok önemli bir husustur. Akıllı elektronik kaplamaların amacını örnekle açıklayacak olursam nemi ve sıcaklığı algılama tarzı durumlar için kullanmalıyız.” şeklinde açıklıyor.

Profesör Tee ve ekibi tarafından geliştirilen ACES saydam, kendi kendini onarabilen, suya dayanıklı yapısı ile insan cildine aşırı benzerlikler ile tasarlanmıştır. Bu tür bir elektronik cilt, engeli olan vatandaşların dokunma hislerini geri kazanmalarına yardımcı olacak daha gerçekçi protez uzuvlar için kullanılacak. Bu kadarla sınırlı kalmayacak ekip kendini geliştirecek. İleride depolarda paketleme yapabilmesi gibi sıradan işlemleri yapabilecek robotları da geliştirmeyi amaçlıyor. NUS ekibi ACES gibi gelişmiş robotlarla ve protezlerle daha fazla uygulamalar yapmayı planlıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here