Yeni Güney Galler Yenilenebilir Enerji

Tüm Dünya’nın hızla terk etmeye devam ettiği yenilenemeyen enerji kaynakları, yenilenebilir enerji kaynaklarına dönüştürülüyor. Bu konuda Yeni Güney Galler’in, yenilenebilir enerjiye geçiş ve emisyonu azaltma konusunda hızla adım atan ülkelerden biri olarak fosil yakıtları terk etmesi dikkat çekiyor. Ülke, 2030 yılı için emisyon azaltma hedefleri çarpıcı şekilde arttı ve yenilenebilir enerji süper gücü olmayı planlıyorlar.

Yeni Güney Galler (NSW), on yıl içerisinde; 37 milyar dolardan fazla temiz enerji yatırımı gerçekleştirdi. Ülke, %35 emisyonu azaltma hedefini güncelleyerek, yeni hedefinin %50 olduğunu bildirdi. Ülkenin ekonomisine en büyük katkıyı sağlayan, aynı zamanda en büyük kömür filosunu yenilenebilir enerji gücüne dönüştürmeyi planlaması, yenilenebilir enerji sektöründe oldukça yankı uyandırdı ve takdir edildi.

Yeni Güney Galler’in Yenilenebilir Enerji Hedefleri

Yeni Galler Başbakanı Gladys Berejiklian, yeni hedefin ekonomik büyüme, istihdam yaratmak, maliyetleri azaltmak ve çevreye yardım etmek olduğunu söyledi. Berejiklian, ayrıca; Net Sıfır Planımızın NSW’ye 37 milyar dolardan fazla özel sektör yatırımı çekmesi, 9.000’den fazla işi desteklemesi, hane halklarını elektrik faturalarında yaklaşık 130 dolar tasarruf etmesi ve NSW’nin 2030 yılına kadar Avustralya’nın ilk trilyon dolarlık eyaleti olmasına yardımcı olması bekleniyor.” dedi.

Yeni Galler Hükümeti ile muhalefet arasında, bu konudan dolayı gerginlik git gide artıyor. Muhalefet, en büyük kömür filosunun yenilenebilir enerjiye dönüştürülmesinin kömür endüstrisine zarar vereceğini söyleyerek, projeyi engellemeye çalışıyorlar. Ulusal milletvekilleri ve sağcı Liberal milletvekilleri, Morrison hükümetinin net sıfır emisyon hedefini onaylayabileceği önerilerine karşı çıkıyor. Ulusal lider Barnaby Joyce, bu dönüşümün kötüleşen iklim değişikliğinden ziyade bölgedeki tarım sektörü üzerinde kesinlikle olumsuz bir etki yaratacağına dikkat çekerek, partisinin ve kendisinin; hükümetin bu projesinin bölgesel ekonomilere zarar vermeyeceğine dair güvence vermemesi durumunda, böyle bir hedefe karşı çıkacaklarını söyledi.

Avustralya’nın 2030 yılına kadar emisyonlarda %26-28’lik bir azalma planlaması yetersiz bir hedef olarak nitelendiriliyor. Avustralya Başbakanı Scott Morrison ise; her eyalet ve bölge hedeflerini gerçekleştirse bile, 2050 yılına kadar net sıfır emisyon taahhüdü veremeyeceklerini söyledi. Morrison, Washington’da gerçekleşen son dörtlü toplasında ise; 2035 yılına %35’lik bir emisyon azaltma hedeflerinin olduğunu, bunun küresel ısınmaya 1.5°C ‘lik bir katkıya bulunacağını söyledi.

NSW çevre ve enerji bakanı Matt Kean, eyaletin emisyonlarını yarıya indiren ilk ülkelerden biri olma yolunda olduğunu ve eyalet ekonomisini önemli ölçüde büyütürken bunu yapma yolunda olduğunu söyledi. Kean ayrıca; yenilenebilir enerji süper gücü olabiliriz ve düşük karbonlu ürünlere ve yatırımlara yönelik küresel talep arttıkça, Devletimizin serveti giderek artmış olur, dedi.

 Yeni Güney Galler’in Yenilenebilir Enerji Yatırımları

Yeni Güney Galler, 2030 yılı sonuna kadar 2005 seviyelerinin yüzde 45-50 altına düşme hedefi koyan Victoria’dan ve 2030 için yüzde 30 azaltma hedefi olan Queensland’den daha güçlü bir hedef belirleyecek.

NSW eyalet vatandaş lideri John Barilaro, NSW hükümetinin daha iddialı iklim hedeflerinin bölgesel topluluklara fayda sağlayacağını, yeni işler ve endüstriler için fırsatlar yaratacağını söyledi. Düşük karbon teknolojilerindeki ekonomik ve istihdam fırsatlarından tüm Devlet yararlanacak ve şehirde ve ormandaki insanlar için daha fazla iş ve daha fazla yatırım sağlayacak şekilde harekete geçmeye devam edeceğiz, dedi.

Yeni Güney Galler hükümeti, özel Yenilenebilir Enerji Bölgelerinin oluşturulması da dahil olmak üzere, önümüzdeki on yıl içinde yeni rüzgar, güneş ve enerji depolama projelerine 32 milyar dolara kadar yatırım çekmeyi hedefliyor.

Eyalet hükümeti, eyalet çapında yeni bir hızlı şarj ağı da dahil olmak üzere yeni elektrikli araç altyapısını desteklemek için 490 milyon dolar harcayacak ve ayrıca elektrifikasyon, yakıt değiştirme ve üretim yatırımları yoluyla endüstriyel emisyonları azaltmak için bir Net Sıfır Sanayi ve İnovasyon Programına 750 milyon dolar yatırım yapmayı taahhüt etti.

NSW hükümeti, iklim değişikliğiyle ilgili finansal risklerini ilk kez değerlendirmeye ve açıklamaya başlayacağını söyledi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here