Avustralyalı şirket LAVO, güneş sistemleri için hidrojen depolama sistemi geliştirdi, bu aynı zamanda Dünya’nın ilk entegre hibrit hidrojen pili anlamına geliyor. Ülkelerin hızla yenilenebilir enerji kaynaklarına yaptıkları yatırımlarından gündem de olduğu bu dönemde, yeni buluşlarda peş peşe gelmeye devam ediyor.

Ülkenin güneydoğu bölgesinde yer alan düzinelerce güneş enerjisi çiftliği, önümüzdeki yıllarda hidrojen pilleri kullanmayı planlıyor. Bu cihazlar, bir nakliye konteynırının içine sığan; lityum piller, elektrolizörler, yakıt hücreleri ve metalik hidrojen bileşiğinin silindirleri içeren bir dizi teknolojiyi barındırıyor.

Hidrojen pili sayesinde; güneş panellerinden gelen enerji depolanabileceği gibi, bulutlu günlerde veya geceleri şebekeyi beslemek için kullanım sağlanabilir. Ayrıca, yük taşımacılığı ve çelik üretimi gibi diğer endüstrilere yeşil hidrojen sağlayabilir.

HEOS adı verilen, hidrojen pil sistemi; güneş enerjisi tesislerinde yaklaşık 13 megavat saat depolama sağlayabiliyor. Güneş ve rüzgar gibi kesintili yenilenebilir enerji kaynaklarının yükselişi, enerji talebinin gelgitini karşılamak için fazla enerji arzını emebilen ve herhangi bir zamanda boşaltabilen sistemlere olan ihtiyacın ortaya çıkması, yeni hidrojen pilinin geliştirilmesine neden oldu.

ABD Ulusal Yenilenebilir Enerji Laboratuvarı’na göre; 2030 yılına kadar küresel enerji depolama pazarı bugünkü 800 gigawatt-saatten,  4.000 gigawatt-saate çıkarak beş kat büyüyebileceğini belirtti. Bu da gösteriyor ki; yenilenebilir enerjinin kullanımının artmasıyla, fazla enerji arzını depolamak için daha büyük kapasiteli hidrojen piller geliştirilebilir.

Yeni Hidrojen Pilin Çalışma Yapısı

Güneş panelleri üniteye elektrik besler ve 5 kilovat saatlik lityum pili şarj eder. Pil tamamen şarj olduğunda; ek elektrik, suyu hidrojen ve oksijene ayıran bir elektrolizörden geçer. Oksijen havaya salınırken, hidrojen metal kap silindirlerine akar.

Yeni hidrojen pilinin sistem çalışma şeması aşağıdaki görseldeki gibidir. Görsel gösterilen; kırmızı kapaklı tüplerin içinde hidrojen, yaygın minerallerden yapılmış lifli bir metal alaşımı ile birleştirerek katı bir biçimde depolanır.

Yeni Hidrojen Pil çalıma prensibi

LAVO’nun Ceo’su Alan YU; Uzun süreli depolamamız, emmek, basıncı azaltmak ve şebekeye stabilite eklemek için bir güneş süngeri görevi görebilir ” dedi.

Sistem aynı zamanda tersine çalışır. Katı metal hidriti tekrar hidrojene dönüştürebiliyor. Bu, daha sonra bir yakıt hücresinden geçer ve şebekeye elektrik sağlayabildiği anlamına geliyor.

YU; sistemlerin 20.000’den fazla şarj döngüsü gerçekleştirebileceğini ve bileşenlere yaklaşık bir güneş enerjisi çiftliği uzunluğu kadar 30 yıllık bir beklenen ömür verdiğini söyledi. Metal hidrit varillerinin sistemden çıkarılabildiğini de söyleyen Yu, bu durumda eğer istenirse; ihracat için bir kamyona veya kargo gemisine yerleştirilebileceğini de belirtti.

LAVO, ilk prototipini geçen yıl araştırma merkezinde test etmeye başladı. Bu birim, güneş enerjisi çiftliklerinde çalışacak olanlardan daha küçüktür. Prototip; bir nakliye konteyneri büyüklüğü yerine, iki kapılı bir buzdolabının boyutundadır.

Yeni Hidrojen Pilinin Konut Kullanım Seçeneği

Çıkış noktası güneş enerjisi çiftliklerinde kullanımı olsa da; teknoloji şirketi, evlerde ve iş yerlerinde de kullanılmak üzere en kompakt versiyonunu pazarlamaya başladı. Çatıdaki güneş sisteminden gelen elektriğe ihtiyaç duyulmadığında hidrojen şeklinde depolanır. Bu sistem, güneş sisteminin elektrik sağlayamadığı durumlarda yakıt hücresi için yakıt görevi görür.

Bu sistemin; yaklaşık 40 kilovat saat depolama kapasitesi ile Tesla Powerwall 2’den üç kat daha fazla enerji depoladığı söyleniyor. Yeni hidrojen pil yapısında; hidrojen, bir metal hidrit sünger saklanır, ayrıca sistem 30 bar ya da 435 psi’lik bir basınçta patentini almıştır.

LAVO’nun hidrojen pili, 5 kW’lık sürekli bir güç sunmaktadır. Tek bir şarj ile iki gün boyunca ortalama bir eve yetecek kadar 40 kWh’den fazla elektrik depolar. Sistem, mevcut güneş panelleriyle kolayca entegre olacak şekilde tasarlandı, bu tasarım şirkete anında ve fark edilir bir etki yaratması için önemli bir fırsat sunuyor.

LAVO şirketinin Ceo’su Alan YU; Yeni hidrojen pilini başlangıçta kamu hizmeti ölçeğinde pazarlamayı planlarken, Covid-19 salgını nedeniyle üretim gecikmeleri ve diğer kesinti durumları nedeniyle, ev depolama pazarına odaklanmamıza neden oldu, dedi.

Şirket, buzdolabı boyutundaki sistemler için siparişleri tamamladıkça, Güneydoğu Avustralya’daki güneş parklarında ve ihtiyaç duyulan daha büyük alanlarda kullanımlar için, daha büyük hidrojen pilleri de geliştirecek.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here