Yenilenebilir enerji kaynağı; çevre ve doğaya zarar vermeden doğal kaynaklardan yararlanılarak elde edilen enerji kaynağıdır. Bu  enerji sistemleri güneş enerjisi, rüzgar enerjisi, jeotermal enerji, hidro elektrik, dalga enerjisi, biyokütle enerjisi ve gelgit enerjisi yenilenebilir doğal enerji kaynaklarıdır. Diğer enerji çeşitlerinden farkları dünya var oldukça her zaman kendini yenileyebilen ve bitmeyen bir enerjidir. Açığa çıkan enerji sonucunda hiç bir katı atığı ve zararlı maddeleri bırakmadıklarından dolayı temiz enerji kaynağıdır.
Yenilenebilir enerji kaynakları popülerleşerek dünya ülkeleri artık bu enerji kaynaklarından elektrik enerjisini elde etmek için büyük yatırımlar yaparak ülkelerin belirli oranda elektrik enerjisini karşılamaktadırlar. yenilenebilir teknolojiler, kırsal ve uzak bölgelerde, insan gelişiminde enerjinin çok önemli olduğu küçük şebeke dışı uygulamalara da uygundur.

YENİLENEBİLİR DOĞAL ENERJİ ÇEŞİTLERİ

GÜNEŞ ENERJİSİ 
Güneş enerjisi, dünyaya gelen güneş ışınlarının pozisyonunu, yoğunluğunu ve süresini en iyi şekilde kullanarak güneş panelleri (Fotovoltaik) yardımı ile ısı ve elektriğe dönüşen enerji kaynağıdır. Kullanım ve kurulum açısından oldukça ekonomik olduklarından dolayı en hızlı büyüyen enerji kaynaklarından biri olan bu teknoloji hızla gelişmektedir.
Güneş enerjisi üretiminde ilk 5 ülke
1.Almanya: 38.250 Megawatt 2.Çin: 28.330 Megawatt 3.Japonya: 23.409 Megawatt4.İtalya: 18.622 Megawatt 5.Amerika: 18.317 Megawatt
RÜZGAR ENERJİSİ
Rüzgar enerjisi rüzgar türibünlerini döndürerek mekanik enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürülmesidir. Ancak rüzgar tribünlerinin kurulabilmesi için oldukça geniş alanlara ihtiyaç duyulur.
Rüzgar enerjisi üretiminde ilk 5 ülke
1.Çin 2.America 3.Almanya 4.Hindistan 5.İspanya
JEOTERMAL ENERJİ
jeotermal kaynakların bulunduğu yerlerde  Yer altında birikmiş sıcak suyu yer yüzüne çıkarılan suyun  buharı jeotermal bir elektrik santralindeki jeneratörü çalıştıran türbinleri  döndürülerek elde edilen elektrik enerjidir. Yeryüzünden yenilenebilir bir enerjiyi doğal süreçlerle elde etmenin çok güçlü ve etkili bir yoludur.
Jeotermal enerji üretiminde ilk 5 ülke
1.America 2.Filipinler 3.Endenozya 4.Türkiye 5.Yeni zellanda
HİDRO ELEKTRİK ENERJİ
Hidroelektrik santralleri tarafından üretilen elektriktir, barajdan düşen veya akan suyun yerçekimi kuvvetini kullanarak mekanik enerji meydana gelir ve meydana gelen bu mekanik enerji santralde bulunan tribün çarklarını çevirir ve jeneratör motorunu döndürerek  elektrik enerjisine dönüşür.
DALGA ENERJİSİ
Rüzgar okyanusların yüzeyinden geçerken, rüzgarın oluşturduğu kinetik enerjinin bir kısmı aşağıdaki deniz suyuna aktarırak su yüzeyinde  dalga oluşturur. Dalga gücü, dalgaların ürettiği enerjiyi yakalayan yüzer şamandıralı bir cihazın kullanılmasını ve bir yılan hareketi ile enerji üretmesini veya dalga tepelerinden ve çukurlardan gelen mekanik enerjiyi elektrik enerjisine dönüştüren okyanusların yüzeyine ekipman yerleştirerek okyanus dalgalarının  yukarı-aşağı hareketini elektriğe dönüştürür.
1.Orkney Dalga Enerjisi İstasyonu – 2,4 MW – İngiltere  2.Agucadoura Dalga Tarlası – 2,25 MW – Portekiz  3.Islay Limpet – 500 kW – İngiltere  4.Mutriku Breakwater Dalga Tarlası – 300 kW – İspanya 5. Azura Dalga Enerji İstasyonu – 200 kW – Amerika,

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here