Yenilenebilir Enerji Üretmenin 5 Tuhaf Yolu

İklim için endişeler arttıkça ve tüm gözler fosil yakıtlar üzerindeyken, Dünyada yeni elektrik üretme yolları aranıyor. Geleneksel yenilenebilir enerji kaynakları şimdiye kadar güneşin, rüzgarın veya suyun gücünü kullanmaya odaklanmış durumda.

Fosil yakıtları ve hatta güneş, rüzgar ve suyu atlayan elektrik üretmenin daha başka, tuaf birçok yolu var. İşte normallerin ötesine geçen daha sıra dışı Enerji kaynaklarından elektrik üretimi aşağıda listelenmiştir.

1.Vücut Isısı

Sürdürülebilir enerji kaynakları ararken, kilit bir üreticiyi (kendi vücut ısımız) görmezden gelmek mümkün olabilir!

Aslında, Stockholm Merkez İstasyonu’ndaki acele yolcular tarafından verilen vücut ısısı toplanır ve Isı, borulardan geçen suyu ısıtacak ve daha sonra yakındaki bir ofis binasını ısıtmak için havalandırma sisteminden pompalanır.

Vücut ısısı sadece sıcaklık sağlamakla kalmaz, aynı zamanda şu anda mobil cihazları kullanma biçimimizde devrim yaratabilecek termoelektrik teknolojisi ile elektrik üretebilir. Termoelektrik teknolojisi farklı sıcaklıklara maruz kaldığında elektrik üretir, bu nedenle cilde karşı yerleştirildiğinde enerji üretebilir.

2.Denizanası

Karanlıkta parlayan denizanası, yeni bir yakıt hücresi için ham maddeler içerir. Onların parıltısı, GFP olarak adlandırılan yeşil floresan protein elektronlarını serbest bırakmak ve sonuç olarak elektrik üretmek için manipüle edilebilir.

Garip bir şekilde, tıp alanı doğrudan bu teknolojiden yararlanmaktadır. Denizanası proteininden yapılan yakıt hücreleri, daha sonra bazı hastalıkları tespit etmek ve yönetmek için kullanılabilen küçük cihazlara güç vermek için kullanılabilir.

3.Şeker

Şeker vücudumuz için yakıt olabilir, aynı zamanda bir elektrik kaynağı olarak da kullanılıyor! Şekeri hidrojene dönüştürmek, hidrojen gazının hidrojen yakıt hücrelerinde elektrik üretmesini sağlar.

Şu anda tüm hidrojenin% 95’i fosil yakıtlardan üretilmektedir, ancak yenilenebilir bir hidrojen kaynağı bulma arayışı devam etmektedir ve şeker bu kaynaklardan biridir. E. coli gibi genetiği değiştirilmiş bakteriler glikozu şeker kamışından yiyecektir. Ve henüz ticari bir ölçeğe getirilmemiş olsa da, bu kadar şeker almazdı. Sadece iki kaşık şeker, cep telefonunu haftalarca şarj etmek için yeterli enerji üretebilir .

4.Yosun

Yosunlar suda yaşayan ve karbondioksit üzerinde gelişen çok sayıda küçük organizmadan oluşur. Bu organizmalar, daha sonra biyoyakıt haline dönüştürülen alg yağı üretir.

Bilim adamları şu anda alglerin, organizmaların içinde onları öldürecek hücrelere zarar vermeden mümkün olduğunca fazla yosun yağı üretmesi için en iyi ortamı test ediyorlar. En iyi seçenek belirlendikten sonra, bu kaynağı ticari olarak daha uygulanabilir hale getirmek için daha fazla adım atılabilir.

Bu, gelecekte otomobillerimizin, uçaklarımızın ve trenlerin alglere güç verilmesi potansiyeli olduğu anlamına geliyor.

5.İnek Gübresi

Hepimiz ineklerin sera gazı emisyonlarına nasıl katkıda bulunduğuna dair hikayeler duyduk. İnek gübresini nasıl kullanacağınızı hiç merak ettiniz mi? Fikir başlangıçta tatsız (ve kokmuş) görünse de , hayvancılıktan kaynaklanan atık maddeler elektrik üretmek için kullanılabilir. Bu işleme yaygın olarak biyogaz geri kazanımı denir. Temel olarak, gübre ısıtılmış bir tanka dökülür ve gaza dönüştürülür. Daha sonra gaz, bir jeneratöre güç vermek için kullanılabilir, bu da işlemde daha temiz enerji üretir.

Peki biyogaz nedir? Çeşitli organik maddelerin (insan dışkısı, gübre, bazı bitkiler) çok sayıda bakteri tarafından bozulmasının bir sonucudur. Yüksek kalorifik değere sahiptir ve elektrik ve ısıya dönüştürülebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here