Yeraltı Güç Kabloları

Yer altı elektrik kabloları, Elektrik ve telekomünikasyon kablolarının elektrik direklerine asılmak yerine yer altına döşenmesi anlamına gelir. Elektrik direklerinin yokluğu ile bir konut ortamının güzelliğine katkıda bulunmanın yanı sıra, birkaç metrede bir asılı duran elektrik kablolarının ve elektrik direklerinin bulunmaması da bir başka avantaj sağlıyor, yani yağmur ve şiddetli rüzgarlardan kaynaklanan elektrik kesintileri riskini azaltıyor. Sadece bu değil, yer altı kablolarının döşenmesi de uzun vadede bakım maliyetlerini düşürür, ancak başlangıçta yatırım maliyetleri daha yüksektir.

Yeraltı Kablolarının Avantajları Şunlardır:

  1. Şiddetli rüzgarlar, şiddetli yağmur, gök gürültülü fırtına gibi kötü hava koşullarının veya uçak veya alçaktan uçan kuşlar gibi diğer dış faktörlerin neden olduğu hasardan kaçının.
  2. Ek ekranlama nedeniyle daha az manyetik radyasyon.
  3. Daha kısa kablo uzunluğu. Güç direkleri, güvenli mesafe, bakım ve onarımlar nedeniyle daha uzun sayıda kablo kullanır.
  4. Elektrik veya bileşenlerin çalınması gibi cezai eylemlerin gerçekleştirilmesi daha zordur.

Yeraltı Kablosunun Dezavantajları:

  1. Özellikle yer altı kablolaması yoğun nüfuslu bir alanda yapılıyorsa, başlangıçta daha pahalı bir yatırım gerektirir.
  2. Bakım ve onarım daha uzun sürer çünkü önce kazmanız gerekir, bu yüzden günler sürebilir.
  3. Yeraltı kablolarının yakınında kazma ve dolayısıyla kabloları kırmada dikkatsizlik.
  4. Zor olan kabloların veya bileşenlerin değiştirilmesi, dolayısıyla daha kaliteli ancak daha yüksek bir maliyetle kablolar veya bileşenler kurarak dikkat edilmesi gereken hususlar olmalıdır.
  5. Depreme çok meyilli.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here