TOGG’un Şarj İstasyonu

Türkiye’nin yerli otomobili TOGG, TruGo markasıyla TOGG şarj istasyon ağları kurulumuna hazır. Cihazların çoğunun yerli üreticilerden alınacağının açıklanması üzerine, Vestel’in ürettiği cihazların kurulum için hazır olduğu haberi yeni bir gelişme olarak gündemdeki yerini aldı.

TOGG’un kurucu ortağı olan Vestel, TruGo’ya özel 180 kW gücündeki şarj cihazlarının kurulum için hazır olduğunu belirtti. TOGG şarj cihazının 25 dakikada %80 dolumu hedeflediği açıklanmıştı. Elektrikli araç kullanıcılarının en çok çekindiği konu olan şarj istasyonu bulma kaygısı ise şu şekilde çözüme kavuşmuş olacak. Trafik yoğunluğunun fazla olduğu güzergahlarda 25 km, az olduğu güzergahlarda ise 50 km’de bir şarj cihazı olacak şekilde TOGG şarj istasyonu konumlandırılacak. TOGG şarj istasyonları, 81 ilde 600’ün üzerinde lokasyonda 1000 adet yüksek performanslı şarj cihazı olacak şekilde kurulması planlanıyor.

TOGG şarj istasyonlarında bulunan TOGG şarj cihazlarına ait soket sayısının 2023 yılında 12 bin 500, 2025 yılında 30 bin, 2030 yılında ise 160 bine ulaşması hedefleniyor.

Yerli Otomobil TOGG’un Elektrik Tüketimi

Önümüzdeki dönemlerde lisansların artmasıyla, elektrikli araç sahipleri sadece şarj istasyonlarından değil, ev, işyeri, istasyonlar ve otoparklar gibi farklı noktalardan araçlarını şarj edebilecekler.

Ortalama bir benzinli araç 500 kilometre yol gitmek için 950 TL akaryakıt, dizel bir araç ise yine aynı kilometre yolu gitmek için 930 TL yakıt harcıyor. 500 kilometre menzile sahip bir elektrikli aracın bataryası AC (22kW) bir güç ile 2 saat 15 dakikalık süre boyunca şarj olursa 250 TL, hızlı şarj ile DC (22kW) bir güç ile şarj olursa yaklaşık 1 saatte boyunca 550 TL harcayarak şarj oluyor. Bu hesaba göre elektrikli otomobiller, benzinli ve dizel otomobillere göre 400 TL kâr sağlıyor.

TOGG şarj istasyonlarının şimdiden yeterli miktarda kurulması ve ilerleyen zamanlarda arttırılması otomobili almak isteyenlerin içini rahatlatırken, TOGG’un elektrik tüketimi de oldukça teşvik edici gözüküyor.

TOGG Gemlik Tesisleri

TOGG Gemlik tesisin temelleri 18 Temmuz 2020’de atılıp, Ocak 2021’de ise üst yapı çalışmaları başladı. 1.2 milyon metrekare alan üzerine inşa edilen bu tesis, 230 bin metrekare kapalı alana sahip. İnşaatın 9 bin 700 kişinin görev aldığı bu devasa tesiste toplam 3 milyon saatlik çalışma gerçekleşti.

TOGG Gemlik tesisinin üretim kapasitesi 175 bine ulaştığında toplam 4 bin 300 kişiye istihdam sağlamış olacak.

Özetle yerli otomobil TOGG, TOGG şarj cihazından, TOGG şarj istasyonuna kadar her şeyiyle hazır bir şekilde sürücülerine ekonomik ve konforlu bir sürüş keyfi yaşatmayı bekliyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here