Yıldız üçgen yol verme ve çalışma prensibi

Üç fazlı motorlar ilk kalkınma anında şebekeden normal akımın 3-5 katı kadar fazla akım çekerler. Bu çekilen fazla akımı minimum seviyeye indirmek için en yaygın olan yol verme Yıldız-Üçgen yol vermedir. Motor kalkınma sırasında ilk önce yıldız bağlı çalıştığında motorun şebekeden çektiği akım oranı 1/3 değerinde düşer ve motorun sargılarının zarar görmelerinide önler. Yıldız üçgen yol verme ucuz ve montajı kolay olduğundan en çok tercih edilen yol vermedir. Malzeme olarak güç devresinde 3 adet kontaktör ve kumandasında 2 buton ve 1 zaman rölesinden oluşmaktadır. Genellikle 4 kw dan büyük güçteki motorlarda tercih edilir.

YILDIZ ÜÇGEN YOL VERMENİN ŞARTLARI

* Üçgen bağlantının gerilimi şebeke gerilimiyle aynı değerde olmalıdır.
* Motorun kalkış hareketi 2 zamanlı olmalıdır.
* Motor ilk kalkışında yıldız bağlantılı devreye girer ve motorun fazlarında gerilim düşer.
* Motor 2′ inci kalkışında ise ise yıldız olarak bağlantıdan çıkarak üçgen bağlantıya geçer.
Bu iki bağlantı arasındaki ( yıldız – üçgen ) geçiş süresinin çok kısa ayarlanmalıdır.

Şekildeki yıldız üçgen bağlantısının çalışma prensibi

Start butonuna basıldığı anda M kontaktörü enerjilenir ve start butonunda devamlı çalışmasını sağlamak için M kontaktörünün açık kontağıyla mühürlenir. Eş zamanlı olarak kumanda gerilimi üçgen kontaktörün ve ZR rölesinin kapalı kontaklarında geçerek ZR rölesi ve yıldız kontaktörü çeker. ZR rölesi ayarlanan sürede ZR nin kontakları konum değiştirerek ZR kapalı kontağı açılır ve yıldız kontaktörü devreden çıkar. ZR açık olan kontağı kapanır ve yıldız kontaktörün kapalı kontağından geçerek üçgen kontaktörü devreye girer ve ZR nin açık kontağıyla devamlı devrede kalması için mühürleme yapar. Aynı anda M kontaktörü ve üçgen kontaktörü devrede kalır motor üçgende çalışır.

1 YORUM

  1. Ben burda en altaki ucgen kontaktorunun onundeki yildiz kontak ucu mantik olarak yildiz kontaktoru devreden cikinca kapali kontak yilidiz kontaktan bahsediyorum durum degistirip acik olmamzmi bundan dolayi ucgen kontaktore enerji gitmez ve ucgen calismaz gibi geliyor bana burada bir hata var sanirim

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here