Yıldız üçgen yol verme ve çalışma prensibi

Üç fazlı motorlar ilk kalkınma anında şebekeden normal akımın 3-5 katı kadar fazla akım çekerler. Bu çekilen fazla akımı minimum seviyeye indirmek için en yaygın olan yol verme Yıldız-Üçgen yol vermedir.

Motor kalkınma sırasında ilk önce yıldız bağlı çalıştığında motorun şebekeden çektiği akım oranı 1/3 değerinde düşer ve motorun sargılarının zarar görmesini önler, ayrıca başlangıç ​​akımının güç şebekesi üzerindeki etkisini azaltır.

Yıldız üçgen kademeli motorun üç faz sargısının altı bağlantı ucu vardır. Kullanılacak motorun nominal çalışma gerilimi 380 volt olmalıdır.

Yıldız-Üçgen Yol vermenin Amacı

Motorun başlangıç ​​akımını azaltmak ve güç şebekesi üzerindeki etkisini azaltmaktır. Yıldız-üçgen başlatma sırasında, statorun her fazının sargılarına uygulanan voltaj, güç kaynağı voltajının (220V) kökünün üçte biridir ve motor hızı nominal hıza yakın olduğunda üçgen çalışmaya dönüşür.

Stator sargıları yıldız bağlantısına bağlandığında, güç kaynağı tarafından sağlanan başlangıç ​​akımı üçgen bağlantı durumundakinin sadece üçte biri kadardır ve yıldız bağlantısındaki başlangıç ​​torku da üçgen bağlantısının üçte birine düşürülür. 3 fazlı asenkron motorlara en çok uygulanan yol verme yöntemidir. Yıldız üçgen bağlantı, ucuz ve montajı kolay olduğundan en çok tercih edilen yol vermedir.

 Yıldız Üçgen Yol Verme Malzemeleri

  • Malzeme olarak güç devresinde
  • 1 adet motor koruma şalteri (MKŞ)
  • 3 adet kontaktör
  • kumandasında 2 buton ve 1 zaman rölesinden oluşmaktadır. Genellikle 4 kw dan büyük güçteki motorlarda tercih edilir.

Yıldız Üçgen Yol Vermenin Şartları

* Üçgen bağlantının gerilimi şebeke gerilimiyle aynı değerde olmalıdır.
* Motorun kalkış hareketi 2 zamanlı olmalıdır.
* Motor ilk kalkışında yıldız bağlantılı devreye girer ve motorun fazlarında gerilim düşer.
* Motor 2′ inci kalkışında ise ise yıldız olarak bağlantıdan çıkarak üçgen bağlantıya geçer.
Bu iki bağlantı arasındaki yıldız üçgen yol verme süresi 4-6 saniye kısa ayarlanmalıdır.

Yukarıdaki devre yıldız-üçgen yol vermenin kumanda ve güç devresi şeması dır.

Start butonuna basıldığı anda M kontaktörü enerjilenir ve start butonunda devamlı çalışmasını sağlamak için M kontaktörünün açık kontağıyla mühürlenir. Eş zamanlı olarak kumanda gerilimi üçgen kontaktörün ve ZR rölesinin kapalı kontaklarında geçerek ZR rölesi ve yıldız kontaktörü çeker.

zaman rölesi ayarlanan sürede ZR nin kontakları konum değiştirerek ZR kapalı kontağı açılır ve yıldız kontaktörü devreden çıkar. ZR açık olan kontağı kapanır ve yıldız kontaktörün kapalı kontağından geçerek üçgen kontaktörü devreye girer ve ZR nin açık kontağıyla devamlı devrede kalması için mühürleme yapar. Aynı anda M kontaktörü ve üçgen kontaktörü devrede kalır motor üçgende çalışır.

6 YORUMLAR

  1. Ben burda en altaki ucgen kontaktorunun onundeki yildiz kontak ucu mantik olarak yildiz kontaktoru devreden cikinca kapali kontak yilidiz kontaktan bahsediyorum durum degistirip acik olmamzmi bundan dolayi ucgen kontaktore enerji gitmez ve ucgen calismaz gibi geliyor bana burada bir hata var sanirim

    • İlk kontak enerji için ana kontak 2 ucgene geçiş 3 yıldız da başlatmak için sargı uçlarını kısa devre yapar o şekilde kalkış yapıp ucgene geçer.

  2. Faz yönü değişmiş gibi görünsede gerçekte olan motor sargı uçlarına bakınca daha iyi anlayacaksınız .. yıldız devrede üç bobin ucu kısa devre ediliyor …. Üçgende ise bobin uçları birbirine çaprazlama yapar gibi bağlanıyor ..yani U1ucu V2 ye V1ucu W2 ye ve W1 ucu U2 bağlanıyor ….

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here