Yoğunlaştırılmış güneş sistemeleri (CSP) dağınık güneş ışınlarını hareketli ve çanak tipine benzeyen aynalar yardımı ile üzerine yoğunlaştırarak (odaklama) meydana gelen yüksek sıcaklık ile elektrik üreten teknolojidir.

Yoğunlaştrılmış güneş sistemlerinde dağınık güneş ışınlarını toplamak için mercek veya Parabolik aynalar kullanılır. Parabolik aynalar CSP teknolojileri arasında en gelişmiş olanıdır.

CPS GÜNEŞ SİSTEMLERİNİN ÇALIŞMASI

Parabolik aynalar gün boyu güneş ışınlarını geliş yönüne doğru motorlu sistem ile eğilerek güneş ışınlarını odaklar. Yansıyan güneş ışığı, üzerine yerleştirilen tüplerin içinden akan bir sıvıyı ısıtır. ve yaklaşık olarak 550 santigrat derece veya 1020 derece Fahrenhayt) derece arasında meydana gelen sıcaklık aynaya paralel uzanan bir tüp içinde dolaşan transfer sıvısı olan erimiş tuz bileşiği terminol yağı ısıtarak buhar türbini için buhar oluşturur. Erimiş tuz,% 60 sodyum nitrat ve % 40 oranında potasyum nitratın bir karışımı olup, bu bileşene tuzlu su denir. Isınan terminol yağı büyük buhar türbinlerini döndürerek meydana gelen kinetik enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürür. Meydana gelen sıcak yağ Buhar jeneratörü çalıştırmak için depolanarak gece, yağmurlu ve bulutlu günlerde elektrik enerjisine gerekliği durumlarda elektrik üretilebilir.

CSP GÜNEŞ SİSTEMLERİ ÇEŞİTLERİ

1.Parabolik oluk sistemleri
2. Güneş kulesi sistemleri: güneş ışınlarını bir kulenin tepesine monte edilen heliostat denilen geniş güneş izleme aynasına (alıcıya) yansıtarak alıcı içindeki transfer sıvısını türbin jeneratöründe kullanmak için buhar üretir. Üretilen bu buhar türbinlerini döndürerek elektrik enerjisi elde edilir.

3. Stirling Motorlu Parabolik Çanak Sistemleri: Stirling motoru genellikle güneş tarafından, ısıtılmış bir iç havanın ısısını emen bir “ekonomizör” olarak adlandırılır. Ancak güneşin ısısını bir Stirling motor jeneratörünü çalıştıracak kadar yüksek bir sıcaklık elde etmek için güneş ışınlarını yoğunlaştırmak gerekir. Çanak tipinde olan yoğunlaştırıcının güneş ışınlarını takip edebilmesi için tabanına monte edilen elektrikli motor ile güneş ışınlarını takip ederek çanak üstündekialıcıya güneş ışınlarını odaklar. Yoğunlaşan ısı doğrudan alıcının üzerindeki bir ısı motorunun pistonlarını hareket ettirerek hareket enerjisini elektrik enerjisine dönüştürür.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here