Hibrid güneş dönüştürücü

Hibrid güneş dönüştürücüsünü mühendisler, hem buhar hem de elektrik oluşturmak için Güneş’ten enerji kullanan yeni bir çeşidini geliştirdiler. Bu geliştirilen cihazın yüksek verimliliğe sahip olduğu ve düşük maliyetle çalışmaktadır. Endüstrinin daha geniş bir güneş enerjisi spektrumundan faydalanabileceği açıklandılar.

En yaygın olarak kullanılan fotovoltaik güneş panellerinin ve küçük rüzgar türbinlerinin iklim koşullarına göre elektrik enerjisi üretimi değişir. Bu yüzden tek başlarına çok zengin bir enerji üretim kaynağı değildir. Hibrit güneş enerjisi dönüştürücüsü, Tulane’de inşa edilmiş parlayan kırmızı hücreler içeren bir güneş modülüne sahiptir.

Güneş ışınlarını içerdiği bir sıvıyı ısıtmak için odaklayarak ışık yerine ısı toplar. Bu toplanan ısı ile birlikte;

  • Elektrik Üretmek
  • Türbini Çeviren Buhar Üretmek
  • Evleri Isıtmak
  • Endüstriyel İşlemler

Yukarıdaki gibi işlemler için kullanılmaktadır.

 

Normalde bu iki sistem ayrıdır, ancak tek hibrid cihazlarla eşleştirilmeye çalışılmıştır. Genellikle daha düşük verimlilik veya daha yüksek maliyetle sonuçlanır.

Parabolik cihazların toplayıcının ortasına asılmış küçük bir cihazla bir uydu çanağına benziyor. Çanak kısmı yansıtılır ve güneş ışınlarını ortadaki kutuya odaklar. Bu bölümün altında görünür ve ultraviyole ışığı toplayan ve elektriğe dönüştüren çok eklemli güneş pilleri bulunur.

Bu akıllı kısım, bu hücrelerin kızılötesi ışığı – ısı enerjisini – cihazda daha yukarıda bulunan ayrı bir termal alıcıya yönlendirmesidir. %85 verimlilik yüzdesine sahiptir. Güneş enerjisinin çok yüksek olduğu dönemde bu en üst seviyeye çıkmaktadır.

Buhar, diğer birçok termal enerji toplayıcıdan çok daha yüksek bir sıcaklık olan 248 ° C’ye kadar ısıtılabilir. Bu , kurutma, sertleştirme, sterilizasyon ve pastörizasyon gibi birçok

endüstriyel işlem için yeterince sıcak olduğu anlamına gelir. Bu yüksek sıcaklıkta birçok işte yardımcı olmaktadır.

Araştırma Yapan Üniversiteler

  • Tulane Üniversitesi
  • San Diego Üniversitesi
  • San Diego Eyalet Üniversitesi

Amerika Birleşik Devlet’inde bulunan bu 3 üniversite Boeing-Spectrolab ve Otherlab araştırmacılardan oluşan ekibe, bir sonraki geliştirme turu için takip eden finansman sağlandı ve teknolojiyi geliştirmeyi planlıyor ve pilot tesis testleri için ölçeklendirmeye çalışın.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here