zaman rölesi nedir

Zaman rölesi elektrik kumanda panolarında ayarlanan zamana göre bobini enerjilenip kontakları konum değiştiren röle çeşidi dir. Bir çok çeşitte zaman rölesi bulunmaktadır. Çalışma şekillerine göre düz ve ters geçikmeli 2 çeşit zaman rölesi vardır.

Zaman röleleri küçük kumanda akımlarına göre imal edildiklerinden dolayı elektrik panolarının sadece kuman da devrelerinde kullanılır. Zaman saatleri ile karıştırılmamalıdır. Yukarı daki resim de zaman rölesinin kumanda devre sembolleri ve bağlantısı anlatılmıştır.

ÇEKMEDE GECİKMELİ ( DÜZ ) ZAMAN RÖLESİ

Düz zaman rölesi bobininin ( A1-A2 ) besleme uçlarına voltaj uygulandığı anda ayarlamış olduğumuz süreyi saymaya başlar ve biten süre sonunda röle kontakları ( NO-NC ) konunumunu değiştirir, kapalı kontağı açılır açık kontağı ise kapalı konuma gelir. Gerilim zaman aşımın dan önce ve Ayarlanan süre sonunda kesilirse zaman rölesi devreden cıkar ve rölenin kontak konumları sıfırlanmış olur.

DÜŞMEDE GECİKMELİ ( DÜZ ) ZAMAN RÖLESİ

Ters zaman rölesi bobininin ( A1-A2 ) besleme uçlarına besleme voltaj uygulandığı anda röle kontakları ( NO-NC ) konunumunu değiştirir, kapalı kontağı açılır açık kontağı ise kapalı konuma gelir, röle enerjili kaldığı süre zarfında röle değişen kontaklarının konumunu korur. Enerjisi kesildiği andan itibaren zaman sayımı başlatır, ve belirlenen süre sonunda rölenin kontakları eski konumuna döner.

YILDIZ ÜÇGEN ZAMAN RÖLESİ

5 kw dan büyük motorlara yıldız- üçgen yol verme metodu ile yol verilmektedir. Bu yıldız üçgen yol verme kumanda devrelerinde yıldızdan üçgene geçiş sırasında kontaktörlerin kontakları ark sonucunda yapışmaması için yıldızdan üçgene geçiş sırasında 40ms ye beklemesi gerekir, ve bu yüzdende yıldız üçgen zaman rölesi kullanırak hemde kullanılan kontaktörlerin ömrünüde uzatmış oluruz. yıldız üçgen zaman rölesi nin besleme uclarına gerilim uygulandığı rölenin bobini enerjilenerek motorun yıldız bağlatısını sağlar. Belirtilen zaman bitiminde rölenin kontakları konum değiştirerek motoru yıldız bağlantıdan üçgen bağlantıya geçirmiş olur.

Zaman rölesi seçerken nelere dikkat etmemiz gerekir?

Zaman rölesi seçerken ilk olarak dikkat edeceğimiz nokta kumanda devresinde kullandığımız besleme gerilimine göre  zaman rölesini seçmeliyiz. Zaman rölesinin  besleme gerilimine dikkat edilmelidir.

Kullanıcak kumanda devresinde zaman rölesinin kaç kontağına ihtiyaç duyulacağı  ve eğer birden fazla kontak ihtiyacımız olacak olursa 2 ve 3 kontaklı zaman rölesi tercih edilmelidir.

Kullanıcı açısından zaman ayar potansiyometresinin kullanımı kolay ve açıklayıcı olmalıdır. Bazı model ve markalarda zaman rölelerinin zaman ayar aralığı farklılık gösterebilir kullanacağınız zaman aralığına dikkat ederek seçilmelidir.

Üzerinde bildirim ledlerinin olmasına dikkat edilmelidir.

Zaman rölesi satın almak istiyorsanız aşağıda yazmış olduğumuz siteden ürününüzü temin edebilirsiniz.

www.3faz.com

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here