Zaman saati, ayarlanan süre aralığında kontaklarından çıkış veren elektriksel bir malzemedir. Anolog  ( mekanik zaman saati ) ve dijital (elektronik zaman saati ) olmak üzere 2 çeşit zaman saati vardır. Zaman saatleri bir çok uygulamada rahatlıkla kullanılabilir. Örnek vermek gerekirse reklam tabelaları, sokak aydınlatmaları ve bahçe sulama gibi yaygın kullanım alanları vardır.
Zaman saatlerinin kullanımıyla beraber  gün içinde çalıştırmakta olduğumuz çihazları gereksiz zamanlar da çalıştırmayarak elektrik tassarrufu sağlanmakla beraber kullanıcılara da kolaylık sağlamaktadır.

dijital-zaman-saatiZaman saatine   kullanıcı 2 adet zaman dilimi ( on/of ) girerek girilen bu zaman diliminde kontrol etmek istediğimiz cihaz ayarlanan saat ve saniye zaman  aralığında çalışır ve durur. Bu çalışma ve durma süresini belirtmemiz gerekmektedir. Dijital zaman saatleri haftalık programlanabilir ve programlanan günlerde de istenilen saat, dakika ve saniye aralığında hassasiyetle çalışabilmektedir.  Analog zaman saatleri saniye ve dakika  düzeyinde hassasiyet mümkün değildir;  ve  +/- 5 dk bazında sapma olabilir.

Zaman saatleri üzerinde bulundurduğu kontaklar sayesinde bir çok kumanda devrelerinde kontaktör yardımı ile 3 fazlı yüksek amperli  motorlar bile kontrol edilebilinir. Burada dikkat etmemiz gereken nokta zaman saati cihazın üzerinde yazan çalışma gerilimi  ile besleyip saatin üzerinde bulunan kontakları kullanarak  kontaktör çektirilir; ve  3 fazlı gerilimleri ve motorları kolaylıkla kontrol edebilir.

Örneğin sulama pompalaları    kontaktör kullanmamızın sebebi ise bu tarz cihazlar imal edilirken düşük güçteki ( aydınlatma )cihazlara göre yapılırlar ve bu doğrultuda yüksek güçlü bir cihaz çalıştırmak istenildiği zaman kontaktör yardımı ile kumanda yapılarak kullanılır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here