Zigbee-akilli ev sistemleri haberlesme ag protokolu

Akıllı ev ( smart home )sistemlerinde birden fazla kablosuz cihazların ve sensörlerin bir birleri ile haberleşmesinde kullanılan   IEEE 802.15.4 standartlarını kullanan kısa mesafe kablosuz ağ haberleşme protokolü dür. ZigBee Alliance ın çalışmaları sonucunda oluşmuştur.  Geliştirilen bu kablosuz ağ protokolü  sayesinde düşük maliyetli ve enerji tasarrufu gibi avantajları göz önüne alındığında ZigBee sensör ve yönetim ürünlerinin kablosuz bağlantıları  ev otomasyon sistemlerinde kullanılabilmektedir.

ZigBee teknolojisi dünya çapında kullanıma  açık olması, bu haberleşme protokolün yaygın kullanılmasını  sağlamıştır. Bu teknoloji birden farklı marka ve modellerde Zigbee özelliği taşıyan tüm sensör ve cihazlar ile haberleşebilmektedir. Ayrıca IEEE 802.15.4 standardının özelliğini kullanarak güvenilir, az güç tüketen ve düşük veri hızları sunarak  izleme ve kontrol ürünlerinin telsiz iletişimini sağlamaktadır. Veri hızı 10 Kbps ile 250 Kbps ve kullanım mesafesi 100 metreye kadar kısıtlı olduklarından dolayı ancak sistemdeki bir sonraki bağlantıdan devam edilerek  ağ mesafesi artırılır ve genelde akıllı ve sitemlerinde kullanılmaktadır. Bu sistemin kullanım arayüzü  kullanıcılar için kolay ve anlaşılır  olması için Visual Basic dilinde yazılmıstır.

Zigbee sağladığı avantajlar sayesinde aydınlatma, klimalar, prizler, elektrikli perdeler, ısıtma sistemleri, bahçe sulama ve güvenlik sistemlerini tekbir yerden birbirleri ile  kablolar olmadan iletişime geçer ve tek bir yerden  hepsini aynı anda kontrol edebilir ve uzaktan enerji izleme yöntemi ile elektrikden tasarruf edebilirsiniz. Ayrıca bu teknoloji evlerde kablo yığınlarının da önüne geçmektedir.

ZİGBEE AĞ YAPILARI ÇALIŞMA PRENSİBİ

Zigbee, sensörler ve cihazlar arasındaki iletişimi sağlamak için dijital radyo frekansını kullanır. Zigbee 3 ayrı ağ yapısı kullanmaktadır. Ağı kuran, ağ koordinatörü ağın her noktasının  (node) farkındadır ve network içindeki alınmış ya da gönderilmiş haberleşme bilgisini her aşamada yönetir. Her ZigBee networkü bir koordinatör içerir. Farklı markalar altında üretilen sensör ve  cihazlar (FFD) ağ içinde bulunabilir ve bu aygıtlar bütün 802.15.4 fonksiyonlarını destekler. Bunlar bütün network koordinatörlerine, network dağıtıcılarına ya da fiziksel dünyayla bağlantılı bütün cihazlara hizmet ederler.

ZİGBEE AĞ YAPISI
Zigbee’nin Desteklediği Ağ Topolojileri Zigbee noktadan noktaya, yıldız, bir noktadan birden çok noktaya veya çok noktadan tek noktaya, ağaç ve örgü topolojileri olmak üzere birçok topolojiyi destekler.
1 Yıldız topoloji:
Bu ay yapsının ortasında  bir kordinatör bulunur ve  bütün haberleşme işlemleri merkezde bulunan kordinatör ile iletişim kurarak bir birleri arasındaki haberleşmeleri sağlar.
2 Ağaç Topolojisi:
Hiyerarşik bir düzende cihazların birbirleriyle  haberleşme biçimidir. Ağaç yapısının en üst noktasında koordinatör bulunur. Bir düşük seviyede yönlendiriciler ve en alt seviyede ise son veya yönlendirici aygıtlar bulunur.

3 Örgü Topolojisi
Örgü topolojisi, en yaygın kullanılan topoloji olup aynı zamanda birden fazla  projede de kullanılmıştır. Bu tarz topolojilerde bütün cihazlar, birbirleriyle AODV (Ad-hoc Ondemand Distance Vector routing) algoritması yardımıyla haberleşmektedir.  AODV algoritmasıyla hedef aygıtın nerde ve hangi yönde bulunduğunu bulabilmek için ilk olarak kaynak aygıt yön istek (route request) paketini tüm ağa yayınlar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here