Zigbee ve Z-Wave

ZigBee ve Z-Wave ikilisi smart home ürünlerinde kullanılan ana kablosuz protokolleri arasında yer alır.  Ancak birbirlerine bağlanmayıp,  tüm benzersizliklerinden dolayı temel farklılıkları,  avantajları ve dezavantajları bulunur.  Ne zaman kullanılacağını bilmek,  düzgün bir akıllı ev çalıştırmak en büyük anahtarlardandır diyebiliriz.

İlk smarthome ürününü sizde henüz satın almadıysanız,  hangi yoldan gideceğinizle ilgili birkaç karara varmanız gerekir.  Hangi hub’ı satın almalısınız?  Hangi ses asistanını kullanmalısınız?  ZigBee veya Z-Wave?  İlk ikisinde de olduğu gibi,  ZigBee ve Z-Wave arasındaki seçimi birkaç temel farklılık ve özel senaryoya indirgenebilir.  Kimsenin cevabı herkes için doğru değildi,  maalesef ki akıllı ev endüstrisi bir karmaşadır.  Hangisini seçeceğinize karar verebilmek için iki protokol arasındaki bazı farklılıkları ve benzerlikleri de bilmeniz gerekir.

ZigBee Açık Bir Standarttır;  Z Dalgası Değil:

İster farkında olun isterseniz olmayın bir ZigBee ürününü çalışırken görme ihtimalinizden daha iyisi vardır diyebiliriz.  ZigBee’nin güçlü ve zayıf yönlerinden biri,  açık bir protokol olması ve hiç kimsenin sahibi olmamasıdır.  Bu kodun kontrol edilebildiği ve muhtemelen hiçbir yere gitmediği için iyidir.

Bu aynı zamanda,  birinin kodunu alıp kendi gereksinimlerine uyacak şekilde değiştirebilmesi nedeniyle de kötü sonuç oluşturur.  Bu tam olarak çoğu insanın karşılaştığı ilk ZigBee ürünü olan Philips Hue ile olarak karşımıza çıkar.  Philips’in protokolde yaptığı değişiklikler nedeniyle,  ZigBee uyumlu bir hub’ınız olsa dahi Hue ürünlerinin hub’larına ihtiyacı olduğu görülür.  Ancak,  açık kaynağa büyük bir inanansanız,  ZigBee tam olarak bu noktada kazanmış olur.

ZigBee’nin aksine,  Z-Wave,  Silikon Laboratuvarlarına ait kapalı bir standarttır.  Hatta birçok kerede el değiştirdiği için de dengesiz bir faktör olarak kabul edilir.  Ancak,  kapalı bir sistem olarak genellikle protokol değiştirmemeli ve belirli cihaz hub’lara gereksinim duyulmamalıdır.  Ne yazık ki,  bu tez her zaman doğru olmaz.  Z-Wave,  her aygıtın hub’ınızla iletişim kurabilmek için benzersiz bir kimlik kullanmayı zorunlu kılarak kolay tanımlama için ek güvenlik sağlar.

Her Z-Wave cihazı,  bazı “ZigBee için hazır”  ürünlerin beklendiği gibi birbirleriyle konuşmadıklarında gördükleri sorunlardan kaçarak,  titiz standartlara uyarlar.  Genel hissiniz kapalı sistemler daha güvenliyse,  Z-Wave ZigBee’yi yenerek kazanır.

Z-Wave’in Mesh Ağının Uzun Menzili Var:

Hem Z –Wave hemde ZigBee,  evinizdeki farklı aygıtlar arasında bir ağ oluşturur.  Yalnız bunlar birbirine uyumlu değillerdir.  Z-Wave yalnızca diğer Z-Wave aygıtlarıyla ve ZigBee yalnızca diğer ZigBee aygıtlarıyla bağlandığı görülür.

Z-Wave için ayrı bir avantaj,  bu cihazların ne kadar mesafede yer alacağıdır.  Z-Wave 550 metreye kadar uzaklıktaki cihazları bağlar.  ZigBee’de yaklaşık 60 feet uzar.  Her odada bir ZigBee cihazınız yoksa özellikle ZigBee için daha ufak mesafeleri fark edersiniz.  Sabit bir bağlantı için bir cihazı veya göbeği yakınlaştırmanız gerekir.  Büyük bir evde oturuyorsanız her odada akıllı cihaz istemiyorsanız,  Z-Wave ile para harcamadan mesafeyi mümkündür kapatmanız.

ZigBee’nin Mesh Ağları Daha Fazla Cihazdan Atladıkları Görülür:

Ağlar ile doğrudan bir göbeğe bağlanan her cihaz yerine,  her bir cihaz göbeğe bir tür zincir oluşturarak en yakın cihaza bağlandığı görülür.  Sinyal daha sonra göbeğe ulaşana kadar bir cihazdan diğerine atlar.

Z-dalgası sadece dört atlama yapabilir.  Eğer sonraki en yakın üç cihaz göbeğe ulaşmak için çok fazla kapsama alanı dışına çıkarlarsa zincir bozularak bağlantı kesilir.

Ancak Zigbee’in,  göbeğe ulaşabilmesi için gerektiği kadar cihazdan atlaması gerekir.   Z-Wave,  problemin bir kısmını daha geniş yelpazeyle azaltsa dahi daha fazla ZigBee cihazı ekleyerek sinyali evinizin en uzağına uzatmanız gerekir.  Evinizi sensörler,  ampuller,  kilitler ve birçok yere yerleştirmeyi planlıyorsanız,  ZigBee her cihazın göbeğe ulaşabilmesi için daha kolay bir çözüm önerisi sunar.

ZigBee Daha Az Güç Gerektirir:

ZigBee cihazları daha az güç gerektirir.  Bu nedenle pil değişimleri arasında daha uzun süre dayanırlar.  Fakat Z-Wave Plus cihazları daha önce gelen cihazlardan daha az güç harcadıklarından dolayı kapanmakta adeta bir boşluk görevi görürler.  ZigBee,  yine de güç bakımından önde sayılır.  Batarya gücü gerektiren pek çok sensör,  kilit ve diğer cihazları nasıl kullanacağınızı biliyorsanız ZigBee daha güçlü bir seçim olur.

Z-Dalgası Daha Az Tıkanma Problemine Sahiptir:

ABD’de Z-Wave daha az kullanılan bir radyo frekansı (908.42MHz) üzerinde çalışır,  oysa ZigBee 2.4 GHz’de çalışır ve Wİ-Fİ ile rekabet eder.  Tıkanıklık,  güvenilir bir ağ oluşturmak için ihtiyaç duyulan ZigBee cihazlarının ana bilgisayarı,  Wİ-Fİ’niz, komşunuzun Wİ-Fİ ağları ve aynı frekansta çalışan diğer cihazlar arasında hızlı bir şekilde bulunur.   Z-Wave aynı kaynak rekabeti ile karşı karşıya kalmaz,  bu nedenle de çevrenize bağlı olarak potansiyel bakımından daha güçlü ve daha güvenilir bağlantılar kurmuş olur.

Peki,  Seçimi Z-Wave Mi Yoksa Zigbee İle Mi Yapmalıyım?

Her iki standardın da avantajları ve dezavantajları olduğundan kesinlikle kararınız iki faktör arasında kaç tane cihaz kullanmayı planladığınızı ve ne kadar uzakta olmaları gerektiği olmalıdır.

-ZigBee:  Cihazlar arasındaki mesafe kısaysa veya birçok cihaz(her ikisini) kullanma amacınız varsa,  ZigBee muhtemelen çok daha iyi bir seçim olur.

Z-Wave:  Cihazlar ne kadar az olursa olsun ve bunlar ne kadar uzak olursa,  Z-Wave ile o kadar iyi olursunuz.

Diğer önemli bir noktaysa;  birçok popüler cihazın hem ZigBee’yi hem de Z-Wave’yi desteklerken bazılarının yalnızca bir standardı desteklemesidir.

ZigBee:  ZigBee,  Philipss Hue,  Amazon EchoPlus,  Belkin Wemo Link ve Hive Aktif Isıtma ürünlerini destekler.

-Z-Wave:  Z-Wave,  Ağustos Akıllı kilitlerini,  Kwikset akıllı kilitlerini ve Logitech Harmony Hub Extender’ı destekler.

Bundan dolayı ürünlerin bazılarına zaten yatırım yaptığınızda bu kararınızı etkiler.

Doğru HUB Seçimi İki Standardında Kullanılmasına Yardımcı Olur:

En iyi seçim,  her iki protokolde de çalışacak SmartThings veya Wink gibi bir hub almaktır.  Eğer Z-Wave’yi seçtiyseniz yalnızca ZigBee’de (veya tam tersi) gelen bir cihaza ihtiyaç duyuyorsanız,  hub ile konuşup hub ile birlikte çalışmalar yürütebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here