Leuze LBK Sensörü

3D güvenlik sistemleri, tehlikeli bölgeleri izlemek için iyi bir seçenektir. Önceki optik sensörlerin güvenilir bir yanıt veremediği uygulamalar için 3D güvenlik sistemleri her zaman daha iyi bir çözümdür. Örneğin; kıvılcım, kir, toz, talaş, duman veya nem içeren zorlu ortamlarda bile güvenli bir alternatif sunarlar.

İtalyan üretici Inxpect SpA tarafından geliştirilen ve Leuze tarafından dağıtılan sistem, zorlu ortamlarda bile makinelerin ve sistemlerin yakınındaki tehlikeli bölgeleri korur.  Leuze Pazarlama Güvenliğinden Jörg Packeiser: LBK güvenlik radar sisteminin en büyük avantajı; çevresel etkilere karşı dirençli olmasına rağmen de çok hassas olması ve hareketleri güvenilir bir şekilde algılamasıdır. Ayrıca, LBK radar teknolojisi sadece iki boyutlu bir yüzeyi değil, üç boyutlu bir alanı izliyor.” dedi.

Radar Teknolojisine Sahip 3 Boyutlu Sistem

3D güvenlik sistemlerinin geliştiricisi Leuze firması 50 yılı aşkın süredir, yüksek teknoloji ve optik sensör alanında önce firma olarak faaliyetlerini sürdürüyor. Pazarda defalarca yeni teknolojik kilometre taşları ve standartları belirlenmesinde öncülük eden firmanın güvenlik teknolojisi alanında geliştirdiği optik güvenlik bileşenleri, hizmetleri ve çözümleri çok çeşitli farklı uygulamalar için kullanılabilir.

Leuze, LBK güvenlik radar sistemi ile ürün yelpazesine yeni, yenilikçi bir sensör sistemi ekledi. Bu sistem ile güvenlik teknolojisine yeni bir çalışma prensibi daha eklenmiş oldu. Sonuç olarak, daha önce optik sensörler kullanılarak uygulanan ve bu sistemle ile çözülemeyen uygulamalar için de bir çözüm sağlanmış oldu.

Radar Dalgaları Kullanarak Nesnelerin Algılanması

LBK sistemi, 24 GHz frekans aralığında çalışır. Bu, elektromanyetik dalgaların ses dalgalarından çok daha kısa olduğunu anlamına gelmekle birlikte ışığın aksine, metal olmayan nesnelere de nüfuz edebileceğini gösteriyor. Entegre antenleri olan kompakt sensörler, elektromanyetik dalgalar yayar, bu dalgalar nesnelerden yansır, nesnelerden yansıyan dalgalar sensörlere gelir ve sensörler tarafından değerlendirilir. LBK radar sisteminin elektromanyetik dalgaları personel için tamamen zararsızdır.

LBK Kullanılarak Çözülen Yeni Uygulamalar

Sensörlerdeki yer alan radar frekansı, elektromanyetik dalga algılama özelliği sayesinde, optik sensörlerin şimdiye kadar güvenilmez olduğu uygulamalar için de bir çözüm sağlamaktadır. Toz, kaynak kıvılcımı veya talaş gibi metal olmayan nesneler bile sensörden etkilenmeden nüfuz eder. Sonuç olarak, LBK sistemi özellikle zorlu ortamlardaki uygulamalar için uygundur. Örneğin; ahşap veya plastik işleme olan uygulama alanlarında hava asılı kalan büyük miktarda parçacıklar bile LBK’ nın, kişileri güvenilir bir şekilde algılama ve koruma görevini yerine getirmesini engellemez.

LBK, yansımanın bir kişiden mi yoksa metal olmayan parçacıklardan mı geldiğini algılayabilir. Yani havadaki partiküller güvenilir bir şekilde kapanır ve LBK, tehlike bölgesinde bir kişi bulunduğunda güvenilir bir şekilde kapanır. LBK sensörü, radar dalgalarını üç boyutlu uzayda yayar, böylece sadece yüzey alanı değil, aynı zamanda bu alanın hacmi de izlenir. Bu sayede, LBK‘ nın tehlikeli bir bölgeye giren veya bu alanda bulunan kişileri ayakta, diz çökmüş veya yatmış olsun olmasın tespit etmesine olanak tanır.

İnsan Hareketlerini Tespit Etmek

LBK 3D radar sistemi sadece güvenlik teknolojisindeki dalga boyu aralığında çalışmaz aynı zamanda güvenlik teknolojisinde yeni olan bir çalışma prensibi olan FMCW ( Frekans Modülasyonlu Sürekli Dalga )’ yi de kullanır. Bu çalışma prensibinde temel bir frekanstan başlayarak, maksimum frekansa kadar sürekli artıp, ardından tekrar temel frekansa döner.

Bir kişi bu sinyali yansıtırsa, alıcıya bir gecikme ile ulaşır. Alım sinyalinin iletim sinyalinden çıkarılması, bir fark frekansı üretir. LBK sensörü ile kişi arasındaki mesafe sabit kalırsa, fark frekansı da değerini korur. Ancak kişi hareket ederse, gönderilen ve alınan sinyal arasındaki zaman gecikmesi değişir ve bu nedenle de fark frekansı artar. Kişi ne kadar hızlı hareket ederse, fark frekansındaki değişim o kadar büyük olacaktır. Bu şekilde, LBK sensörü kişinin hareket ettiği hızı belirleyebilir.

Hareketlerin Hassas Tespiti

Diğer adı radar Doppler olan bu yöntem sayesinde, hareketlerin çok yüksek bir doğrulukla belirlenmesi sağlanır. Bu neden LBK sensörü yalnızca hareket eden bir kişiyi değil, aynı zamanda çok hafif hareket eden veya hareketsiz duran bir kişiyi de algılar. LBK sensörlerinin algılama mantığı hareket üzerine kurulu aslında hareketsiz duran bir kişiyi algılamasının sebebi bir insanın hiçbir zaman tam anlamıyla hareketsiz olmamasıdır, bir insanda her zaman bir miktar hareket vardır. Örneğin nabzı veya kalp atışları insanın bir miktar da olsa hareketli görünmesine neden olur. Bir kişinin hafif hareketleri, makine için güvenilir bir kapatma sinyali oluşturmak için yeterlidir.

Sonuç olarak, LBK sistemi, yalnızca biri gerçekten tehlike bölgesinde bulunuyorsa işletim sürecini kesintiye uğratır. Öte yandan, makinenin ancak tüm kişiler tehlike bölgesini terk ettikten sonra tekrar çalışmaya başlamasını sağlayarak, personel korumasına katkıda bulunur.

Esnek Kullanım, Kolay Kurulum

LBK güvenlik radar sisteminin avantajı sadece zorlu ortamlarda kullanılması değil, aynı zamanda istenmeyen yeniden başlatmaları önlemek ve gizli alanları izlemek için oldukça avantajlı bir sistem.  Sisteme 6 adete kadar radar sensörü bağlanabiliyor bu sayede kullanıcılar, LBK sistemini kendi bireysel gereksinimlere göre uyarlayabiliyorlar.

Sensörlerin konumlandırılması, ayarlanabilir çalışma aralığı ve seçilebilir açılma açısı, izlenen alanın tehlike bölgesine esnek bir şekilde uyarlanmasına izin veriyor. Birçok kullanım kolaylığı sağlayan LBK sisteminin kurulumu da oldukça kolay; sisteminin içerisinde yer alan kolay konfigürasyon yazılımı sayesinde kullanıcı istediği sistem parametrelerini tanımlayabiliyor. Ayrıca müşteri isterse, Leuze’ nin sertifikalı güvenlik uzmanlarından destek alarak, konfigürasyon ve sistemin devreye alınmasını işlemlerini gerçekleştirebilir.

Kaynak: https://www.automationworld.com/supplier-news/news/21378563/leuze-electronic-inc-more-safety-in-harsh-environments

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here