ZTE Axon

ZTE Axon 30, ZTE’nin göze çarpan özelliğinin yanı sıra tonlarca etkileyici özelliği bir araya getiren amiral gemisi bir telefon. Piyasadaki hemen hemen diğer tüm telefonların aksine, ZTE Axon 30’un ekranında ön kamera için bir çentik veya kesik yok. ZTE, bunu başarmak için, ana akım telefonlardaki az sayıdaki kameradan biri olan ve selfie fotoğraflar çekerken görülebilen, ancak kullanılmadığında tamamen kaybolan bir ekran altı kamera ekledi. Bu kamerayı ancak çok dikkatli baktığınızda, küçük, renksiz bir kare olarak görebilirsiniz.

Uçtan uca kesintisiz bir ekran için, selfie kamerasını gizlemek önemlidir, bu da piyasadaki diğer çentikli ön kamera görüntüsüne sahip telefonlara göre daha iyi bir görüntü deneyimi sağlar. ZTE Axon 30, 6.92 inçlik Full HD Plus AMOLED bir ekranda bir çentik veya kesmenin olmaması, film izlerken veya oyun oynarken harika bir deneyim yaşatmaktadır.

ZTE Axon 30’un kameraları, ultra geniş ve makro özellikleri yelpazesiyle harika gün ışığı fotoğrafları çekebilirken, telefoto lensi olmadığı gece modunun çalışması için biraz ışık gerekiyor, bu yüzden iPhone 13 Pro ve Samsung Galaxy S21 gibi amiral gemisi özelliklere sahip telefonların biraz gerisinde kalıyor.

ZTE Axon 30 Özellikleri

9 Eylül 2021 tarihinde piyasaya sürülen ZTE Axon 30’un, 8 GB RAM-128 depolama ve 12GB RAM-256GB depolama alanına sahip iki farklı özelliğe sahip modeli, siyah gri renk tonu ve aqua (yeşilimsi bir deniz mavisi) olmak üzere iki farklı renk çeşidi vardır.

Şu an ülkemizde bulunmayan ZTE Axon 30’un, kendi web sitesindeki satış fiyatı 749$’dır.

1. Tasarım ve Ekran

Piyasada, ön kameradaki alanda bir çentik veya delik olmayan birkaç telefon var. OnePlus 8 Pro’daki gibi geri çekilen selfie kameralarının da ortadan kalktığını düşünürsek, ZTE Axon 30’un normal kullanım sırasında fark edilmeyen, yalnızca kamera modu etkinleştirildiğinde zar zor görünen ekran altı kamerası büyük beğeni topluyor.

Axon 30’un arkası plastik ve telefonun çok ince hissi veren en ucuz parçası. Kamera alanı, telefonun arka kapağının sol üst köşesinde, iki farklı boyutta daire ile bulunur. Üst kısımda ye alan ana kamera 64 MP, alt taraftaki 119 derecelik geniş açı kamerası 8 MP, 5 MP 3cm makro ve 2 MP derinlik sensörüne sahiptir.

Büyük bir Axon logosunun bulunduğu arka kapağı bölen, bir şerit yer alıyor. Arka sağ alt kısımda bir ZTE 5G logosu var. ZTE Axon 30‘un sağ tarafında ses kontrolü ve hemen altında, bulmayı kolaylaştırmak için dokulu bir kilit düğmesi bulunur. Her ikisi de ince düğmelerdir ve basılması kolay değildir, ancak kenarların yükseldiği yukarıda bahsedilen ince plastik çıkıntıya zar zor sığdıkları düşünüldüğünde, daha büyük olmadıkları mantıklıdır. Üstte bir mikrofon ve alt ortada bir USB-C bağlantı noktası, sağda SIM yuvası ve solda hoparlör vardır.

ZTE Axon 30 6.92 inç Full HD Plus

ZTE Axon 30, telefonun imza özelliği olan geniş 6.92 inç Full HD Plus (2460 x 1080) AMOLED ekrana sahiptir. ZTE Axon 20’de selfie kamerası ekranın üst kısmında hafif renksiz bir yama olarak görünürken, ZTE Axon 30‘larda, ekran kamera modunda değilken onu neredeyse görünmez hale getiriyordu. İnternette gezinirken veya bir video izlerken, ışığı tam olarak yakalamak için telefonu eğmedikçe kamera merceğini gösteremezsiniz, o zaman bile, ön kameranın merceğini zar zor görebiliyorsunuz.

ZTE Axon 30’un ekranı, canlı renkleri net ayrıntılarla gösteriyor ve 120 Hz’e kadar olan yenileme hızı, akıcı kaydırma ve yüksek kare hızlarını destekleyen oyunlar için harika.

2. Kamera

ZTE Axon 30, gündelik gündüz fotoğraflarınızı yüksek çekim kaliteleri yakalayan saygın bir kamera dizisine sahiptir. Yakınlaştırma lensi olmaması ve gece modu yeterli ışık yoksa istenilen performansı göstermemesine rağmen, yeterli ışık varsa ZTE Axon 30’un kameraları işi halleder.

Telefonun Sony IMX682 sensörlü 64MP f/1.8 ana kamerası, net ayrıntılarla harika parlak gün ışığı çekimleri yapmanıza yarar. Renk dengesi de gayet iyiydi fakat diğer telefonlardan çekilen fotoğraflara göre daha az canlı tonlardaydı. Portre derinliği, çok heyecan verici bir şey olmasa da gayet iyi çalıştı.

Telefonun diğer kamera ve sensör üçlüsü, 120 derecelik görüş alanına sahip 8MP ultra geniş lens ve 5MP makro lensten daha fazlasını sağlayan 2MP derinlik sensörü yakın çekimlerde menzili genişletiyor.

ZTE Axon 30, canlı renkler ve incelikli gölge yakalayan 64 MP ana kamerası sayesinde gün ışığında harika fotoğraflar çeker.

ZTE Axon 30, canlı renkler

Axon 30, parlak gün ışığında çok net geniş çekimler yapıyor, ancak bu ayrıntılar uzakta azalabilir.

3. Performans

ZTE Axon 30, orta sınıf telefon pazarında rekabet edebilecek saygın özelliklere sahiptir. Snapdragon 870 yonga seti ile ön plana çıkan telefon, 8 GB RAM ve 128 GB depolama alanına sahip olsa da, bazı bölgelerde daha yüksek özellikli 12 GB RAM ve 256 GB depolama yapılandırması bulunuyor.

Pratik anlamda, ZTE Axon 30 ile internette gezinmekten, video izlemeye ve oyun oynamaya kadar ne yaparsanız yapın asla yavaşlamıyor. ZTE Axon 30, kutusundan çıktığı haliyle Android 11’i çalıştırıyor ve işletim sistemine kendi bakış açısını getirmek için ZTE’nin MyOS11 kaplamasını kullanıyor. MyOS11, ekran ve pil seçenekleri gibi sık değiştirilen şeyleri belirsiz alt kategorilerine yerleştirmek yerine birçok ayarı doğrudan görebileceğiniz bir yerde tutar.

Yine de uygulamada bazı kusurlar var, örneğin %72 dolu pilin tükenmesine sadece 52 dakika kaldığını göstermesi pek inandırıcı değil.

4. Pil Ömrü ve Şarj

ZTE Axon 30, olağanüstü olmasa da gündelik kullanımda tam bir gün yetebilecek, 4.200 mAh pil içerir.  Göze çarpan özellik, kutunun içerisinde neredeyse bitmiş (%1) hâlde bir pil yüzdesiyle gelen telefonu, çok hızlı şarj eden, 65W bir şarj cihazına sahip olmasıdır. Telefon, hızlı şarj cihazı sayesinde, 15 dakikada %52, yarım saatte %82’ye ve 45 dakika içinde tamamen şarj olur.

Aslında son derece hızlı bir şekilde yeniden şarj olan bir pil, yeniden şarj etmesi bir saatten fazla sürebilen dev bir pile göre çok daha iyidir. Şarj sırasında plastik arka kapağın altında biraz ısı hissetseniz de, bu ısı, dokunduğunuzda rahatsız olabileceğiniz bir sıcaklık değil.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here