Renesas Zeka Hızlandırıcılı RZ V Mikroişlemci

Japonya merkezli yarı iletken imalatçısı olan Renesas şirketi görme için optimize edilmiş olarak üretilen yapay zeka destekli mikroişlemci serisini tanıttı. Şirket RZ / V2M, endüstriyel, altyapı ve perakende uygulamalarında kullanılan kameralar için gerçek zamanlı yapay zeka çıkarım ve düşük güç tüketimi ile yeni MPU serisini başlattı.

Gelişmiş yarı iletken imalatçısı olan Renesas Elektronik, bugün Renesas’ın özel görme optimizasyonla yapay zeka hızlandırıcısı olan Dinamik Olarak Yeniden Yapılandırılabilir İşlemci özelliğine sahip RZ / V serisi mikroişlemcileri tanıttı. Serideki ilk ürün olan RZ / V2M, gömülü cihazlarda gerçek zamanlı yapay zeka çıkarımı ve sektör lideri güç verimliliğinin bir kombinasyonunu sunmak için tasarlanmıştır.

Endüstriyel ve altyapı için gözerin kameraları ile birlikte gerçek zamanlı uygulamalarda ürün tarayıcıları ve pos terminal kameraları ile yapay zeka tabanlı kişi ve nesne tanıma işlevi hızla artmaktadır. Yapay zeka işleme için gereken daha yüksek güç tüketimi ve ısı üretimi, gömülü geliştiriciler için yeni zorluklar getiriyor. RZ / V2M, 4W (tip) kadar düşük güç tüketimi gerçekleştirmek için DRP-AI’nın mükemmel güç verimliliğinden yararlanmaktadır.

Soğutma ve ısı emici fanları ihtiyacını ortadan kaldırarak ısı dağılımı önlemlerini büyük ölçüde basitleştirir. Bu, RZ / V2M’nin kompakt cihazlarda kullanılmasını veya ekipman boyutlarını en aza indirmeye yardımcı olarak yapay zeka gömülü cihazlara dahil etme fırsatlarını genişletir.

SoC Business Başkanı Kıdemli Başkan Yardımcısı Hiroto Nitta, “Yeni RZ / V Serisi, Vision AI işlemenin daha yüksek düzeyde gerçek zamanlı performans elde etmesini engelleyen iki önemli sorun hem yüksek performans hem de düşük güç tüketimi sağlıyor” dedi. , IoT ve Altyapı İş Birimi . “RZ / V Serisi, nesne tanıma yoluyla gömülü cihazlardaki AI uygulamalarının aralığını önemli ölçüde artıracak; örneğin, alışveriş sepetlerine dayalı toplamları otomatik olarak hesaplayan kameralar, insanlarla birlikte güvenli bir şekilde çalışabilen fabrikalardaki robotlar, ve doktorların teşhis koymasına yardımcı olan tıbbi kameralar. ” dedi.

RZ / V2M’nin Temel Özellikleri

  • 1 GHz çalışma frekansına sahip çift Arm® Cortex®-A53 çekirdekli CPU
  • DRP-AI görüşe göre optimize edilmiş AI hızlandırıcı (1 TOPS / W sınıfı)
  • 4K / 30 FPS’yi destekleyen ISS
  • Yüz algılama da dahil olmak üzere çeşitli işlevler için görüntü işleme motoru
  • 265 / H.264 kodlayıcı / kod çözücü
  • İki kameradan eşzamanlı giriş sağlayan CMOS sensör arayüzleri (SLVS-EC ve MIPI-CSI) desteği
  • Yüksek hızlı arayüzler için destek (USB3.1, PCI-Express ve Gigabit-Ethernet)
  • Ekran arayüzleri için destek (MIPI-DSI ve HDMI)
  • 4 W kadar düşük güç tüketimi
  • 15 mm × 15 mm FCBGA paketi

DRP-AI vizyon optimize edilmiş yapay zeka hızlandırıcı bir fikri mülkiyet (IP) den gelişti DRP yerleşik RZ / A2M 2D barkodları okuma ve iris tanıma gibi görevler için tasarlanmıştır.

İşlem işleme yeteneklerini büyütmek için, DRP işlevselliği bir çarpma ve birikme devresi ile birleştirilerek yapay zeka çıkarımını kullanan uygulamalar için idealdir. Yeni IP çekirdeği, 1 TOPS / W sınıfına ulaşarak DRP’nin güç verimliliğinin yaklaşık 10 katı ile AI işleme kapasitesine sahiptir. Yapay zeka modellerinin gömülü cihazlara uygulanmasını basitleştiren DRP-AI tabanlı geliştirme için belirlenen bir araç olan DRP-AI Translator’ı sunmayı planlıyor.

RZ / V2M Kullanılabilirlik

Örnekler şimdi erken benimseyenler için mevcuttur ve seri üretimin Aralık 2020’de başlaması planlanmaktadır. Görme optimize edilmiş yapay zeka hızlandırıcı mikroişlemcilere gün geçtikçe ilgi artacağı bekleniyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here