Akıllı Eviniz Ne Kadar Güç Kullanıyor

Akıllı ev oluşturmak için, akıllı cihazlara ihtiyacımız olduğunu biliyoruz. Akıllı hoparlör, akıllı güvenlik kameraları, akıllı prizler, akıllı aydınlatma sistemleri, akıllı sensörler, akıllı prizler olarak devam edip giden uzun bir akıllı ev sistemi ürün listesi var. Akıllı ev sistemi oluşturmak için gerekli olan bu ürünleri alırken, satış rakamlarına ve özelliklerine bakıyoruz. Sitemizde şimdiye kadar tanıttığımız akıllı ev ürünlerine ait birçok cihaz, dikkat etmemiş olsak bile farklı tüketim güçlerine sahipler.

Bu yazımızda akıllı ev sistemi ürünlerini tanıtmak yerine, akıllı ev sistemi ne kadar güç tüketiyor? Bu durumu inceleyeceğiz. İncelememize geçmeden önce akıllı ev hayranlarına müjdeli haber vererek başlayalım; akıllı ev sistemleri düşük tüketim göz önünde bulundurularak yapılmıştır.

Örneğin, 1000 W’lık bir mikrodalga fırının on dakikada kullanabileceği güç, bir Apple HomePod Mini’nin iki haftaya kadar çalışmasını sağlar. Bu sadece akıllı ev enerji tüketimin bir örnekti, birazdan akıllı hoparlör, akıllı kamera ve akıllı aydınlatma ürünlerinden örneklemelerde bulunarak, size geçerken ne kadar kullandıklarını göstereceğiz.

İncelememize geçmeden önce yazımızdaki ürünlerin watt değerini vereceğiz, ancak bu enerji tedarikçinizden aldığınızdan hizmetten doğan faturayla denkleştirmek için kilowatt saat üzerinde işlem yapmanız gerekiyor. Watt değerini 1000’e böldüğünüzde elde ettiğiniz şey budur. Bu, zaman içindeki enerji kullanımının bir ölçüsüdür. kWh başına ne kadar ödediğinizi öğrenmek için en son elektrik faturanızı kontrol edin ve bundan yola çıkın.

Akıllı Bir Evin Elektrik Maliyetini Hesaplama

Akıllı evin elektrik maliyetini hesaplarken, farklı ev ürünlerinin farklı tüketimlere sahip olduğunu unutmayın. Yine de küçük bir simülasyon yaparak akıllı bir evin ne kadar enerji tükettiğini birlikte göreceğiz.

Kaba bir hesaplama yapacak olursak; Amazon Echo 26kWh, sonos one akıllı hoparlör 10 saat dinlenmeye göre 33kWh, Philips Hue ampullerin her biri yaklaşık 9kWh, logitech circle akıllı güvenlik kamerası 13kWh güç kullanır.

Hepsini toplarsak 151,8 kWh eder. Türkiye’de, Kasım 2021 dönemi, evler için vergiler dâhil elektrik fiyatı ortalama kilowatt fiyatı 0,91 TL’dir. Bu tarifeye göre elektrik faturanızın toplam tutarı yaklaşık 138 TL’dir. Yazımızın içerisinde de belirttiğimiz gibi ülkemizdeki birim fiyat kWh artış veya azalış yönünde değişiklik gösterebilir. Ayrıca akıllı ev ürünlerinin kWh güç tüketiminin de farklılık gösterdiğini unutmamak gerekir.

Akıllı ev ürünlerinin enerji kullanımı ve maliyetlerini örneklerle inceleyelim.

Akıllı Hoparlörlerin Enerji Kullanımı ve Maliyeti

Amazon Echo gibi her zaman açık, her zaman dinleyen akıllı hoparlörler ne kadar güç kullanır? Oldukça merak konusu, bu ürünleri bekleme modundayken, çeşitli ses seviyelerinde müzik çalarken gibi farklı durumlarda test ettik.

Apple HomePod Mini

 • Mikrofon açıkken 0,8-1W bekleme, 0,5W uyku
 • Düşük hacimlerde 2W güç kullanımı
 • Yüksek ses seviyesinde 8W

HomePod Mini, bekleme modundayken veya maksimum ses seviyesine yakın müzik çalarken çok az güç kullanan, son derece verimli küçük bir hoparlördür. Oynamadığı zamanlarda 0,8-1W güç tüketiyor ve bir süre sonra 0,5W civarında tüketen ultra düşük güçte uyku moduna giriyor.

Güç tüketimi, düşük ses seviyesinde müzik çaldığınızda yalnızca biraz artar, kabaca ortalama 2W’a çıkar. Çalışırken dinlemeyi seçebileceğimiz seviyeyi kullandık. Yüksek ses seviyelerinde HomePod Mini yaklaşık 8W tüketir, ancak hoparlör biraz daha düşük seviyelerde en iyi şekilde ses çıkarır.

Amazon Echo

 • Mikrofon açık ve bekleme durumundayken 3W
 • Spotify’ı maksimum ses seviyesinde oynatırken 6.6W

Amazon’un Echo’nun “Alexa” uyandırma kelimesini duyana kadar ki bekleme modundayken güç tüketimi için 3W oldukça mükemmel. Spotify’ı maksimum ses seviyesinde oynatın ve ortalama güç kullanımı 6,6W civarındadır.

Akıllı Işıkların Güç Kullanımı ve Maliyeti

Akıllı ışıklarla bekleme durumu önemsiz gibi görünüyor, bu nedenle güç ve enerji maliyetlerindeki farkı görmek için farklı parlaklık ve renklere sahip Hue ampulleri test etmeye karar verdik.

Philip Hue Akıllı Ampul (Zigbee)

 • 1W soğuk beyaz maksimum parlaklık
 • 5W kırmızı maksimum parlaklık
 • 1W yeşil maksimum parlaklık
 • 5W mavi maksimum parlaklık
 • 7W sıcak beyaz %50 parlaklık

Ampuller aynı zamanda akıllı ev teknolojisinin gösteriş için en iyi parçalarından biridir. Philips Hue, akıllı ışıkları ana akım haline getirdi. Philips Hue akıllı ampulün güç kullanımını tespit etmek için, fişe takılı bir armatür üzerin test yaptık. Basitçe fişe takıldığında yaklaşık sıfır güç tüketirken ( Philips bekleme modu 0,2W ), kullanımdaki güç tüketimi renge bağlı olarak biraz değişiyor.

Soğuk mavimsi beyaz, maksimum parlaklıkla 6,1W’da en çok gücü tüketirken,  standart sıcak beyaz, yüzde 50 parlaklıkta yalnızca 1,7 W kullanır.

Philips Hue Köprüsü

 • Philips Hue Bridge, telefonunuz ve Hue ampulleriniz arasında iletişim kuran şeydir. Köprü, tutarlı bir şekilde 1.5W gibi çok az bir güç kullanır.

Gerçek güç çekimi ampullerin kendisinden gelse de, akıllı ampullerin telefonunuz ile kontrol edilebilmesi için çalışır durumda kalması gereken Philips Hue, düşük maliyetli akıllı cihazlardan biridir.

Akıllı Güvenlik Kameralarının Güç Kullanımı ve Maliyeti

Akıllı güvenlik kameralarının güç kullanımı, gerçekten kayıt yapıp yapmadıklarına ve hareket algılama ve iki yönlü konuşma gibi özellikler içerip içermediğine bağlı olarak değişecektir.

 1. Logitech Circle 2
 • 1,6W bekleme halindeki izleme durumundaki tüketim
 • 9W kayıt aşamasındaki tüketim

Logi Circle 2, güç tüketimi açısından test ettiğimiz, güce en az aç olan güvenlik kamerasıdır. Evinizi hareket için izlerken sadece 1,6 W kullanır. Canlı Görünüm özelliğini kullandığınızda ve kameradan konuşmaya başladığınızda yaklaşık 1,9 W güç tüketir.

 1. Hive Kamera
 • Hareket algılamalı bekleme pozisyonunda 2,2W
 • Canlı görüntüde 2.5W

Hive Camera bulut depolamayı kullanmaz, bu nedenle içerisinde microSD kart dolarsa, kayıt durur.

Ancak, telefonunuza canlı akış gibi temel özelliklere sahiptir. Basitçe izlerken 2,2 W güç kullanır ve enerji kullanımı açısından Logitech Circle 2 akıllı kameradan daha yüksek güç tüketir.

Bu güç tüketimi, canlı görüntüyü kullandığınız anlarda yaklaşık 2,5 W olarak maksimuma çıkar.

Wi-Fi Mesh Sistemleri Enerji Tüketimi

Farklı odalarda çok sayıda cihazın bulunduğu orta seviye akıllı ev sahibi bölgesine taşınıyorsanız, bir Wi-Fi ağ sistemine yatırım yapmak isteyebilirsiniz. Bu ürünler arasında güç ölçer ile test ettiğimiz; Netgear, en yüksek güç tüketimine sahipti.

 1. Netgear Orbi
 • Kullanımda 6.6W

Evinizde Wi-Fi sorunları bazen gerçekten işin içinden çıkılmaz bir hâl alıyor. Netgear Orbi, evinizi sinyalle doldurmak için bir yönlendirici ve bir ağ ağı görevi görerek tüm bunları düzeltebilen bir sistemdir.

Bunu yaparken bazı akıllı cihazlardan biraz daha fazla güç kullanır, ancak genel kullanımda birim başına yaklaşık 6,6 W güç kullanır.

Akıllı Akış Cihazlarının Enerji Tüketimi

TV’nizin ne kadar güç harcadığının farkında olabilirsiniz, ancak hesaplama yapmak için size akıllı TV uygulamaları ve oyunları sağlayan ekstra akış cihazlarının güç kullanımı da bilmeniz gerekir.

Yine, bunlar düşük güç olma eğilimindedir, ancak birden fazla eklentiniz varsa, tüketim artabilir.

 1. Apple TV 4K
 • Bekleme modunda 1.2-1.5W tüketim
 • Video akışında 6W’a kadar tüketim

Apple TV 4K’nın güç kullanımı, TV’nizin kullandığı enerjiye kıyasla büyük ölçüde önemsizdir. Güç ölçerimiz, diğer düşük güçlü akıllı aygıtlara benzer şekilde, bekleme modundayken 1,2W ile 1,5W arasında güç çektiğini söylüyor.

Apple’ın yüksek verimli işlemcileri, siz başka şeyler yaparken enerji kullanımını da düşük tutar. Apple Arcade aracılığıyla zorlu oyunlar oynadığınızda veya yüksek kaliteli 4K HDR video akışı yaptığınız zamanlarda, tahmin edebileceğiniz gibi maksimum güç tüketimi gerçekleşir. Bu noktalarda yaklaşık 6W güç gerçekleşir.

Bir Apple TV, medya akışının güç tüketimi açısından; PS5 veya Xbox Serisi konsollar ile karşılaştırıldığında çok daha tasarrufludur.

Roku Akış Çubuğu

 • Arayüzde 2.1W
 • iPlayer oynarken 2,2W

Roku ve Amazon’dakiler gibi basit bir akış çubuğu, o kadar düşük güçtedir ki, TV’nizin arkasındaki USB bağlantı noktasından beslenebilir.

Çubuğun arayüzde boşta oturması veya iPlayer’dan video akışı yapması arasında neredeyse hiçbir fark görmedik. Arayüzdeyken 2,1 W, bir gösteri akışı sırasında ise 2.2W kullanır.

Ancak TV’nizin ekranı aydınlatmak için çok daha fazla güç kullanacağını unutmayın. Örneğin 55 inç büyüklüğüne sahip bir Panasonic plazma TV, 160W-300W kullanır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here